Wiadomości
- 30 września 2024
- wyświetleń: 222
Wszystko o wierceniu diamentowym
Materiał partnera:
Wiercenie diamentowe elementów betonowych i ceglanych to nowoczesna technologia, która pozwala szybko, dokładnie, wydajnie i bez zbędnego obciążenia konstrukcji wykonywać otwory o różnych średnicach i długościach w dowolnych materiałach budowlanych. Sam proces wiercenia odbywa się za pomocą specjalnej wiertnicy do wiercenia diamentowego, na którą jako materiał eksploatacyjny są instalowane specjalne wiertła koronowe do betonu. W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o wierceniu diamentowym, jego rodzajach i technice wiercenia.
Zalety wiercenia diamentowego
Niektórzy rzemieślnicy nadal żyją przeszłością i do wiercenia tak trwałego materiału jak beton stosują nie wiercenie diamentowe, ale wiertła przełomowe i młotowiertarki. Ta metoda wiercenia jest od dawna przestarzała, a wiercenie diamentowe za pomocą koronki do betonu ma wiele zalet, dzięki którym większość rzemieślników wybiera tę metodę:
- Precyzyjny okrągły otwór
- Wysoka prędkość obróbki materiału
- Łatwa praca z metalem w konstrukcji
- Poziom hałasu jest znacznie niższy
- Brak obciążenia wibracyjnego konstrukcji
- Minimalizacja odpadów budowlanych (za pomocą odkurzacza przemysłowego)
- Szeroki zakres średnic otworów (od 32 do 600 mm)
- Możliwość wykonywania głębokich otworów (powyżej 1000 mm)
- Łatwe wykonywanie otworów w dowolnych płaszczyznach (podłoga, ściany i sufit)
Podczas pracy z młotowiertarką jesteśmy bardzo ograniczeni we wszystkich tych parametrach, a także spędzamy znacznie więcej czasu i wysiłku niż podczas obróbki betonu za pomocą otwornicy do betonu i wiertarki diamentowej.
Tryby wiercenia diamentowego
Wiercenie otworów za pomocą młotowiertarki odbywa się wyłącznie w trybie udarowym i bez podawania płynu chłodzącego, natomiast wiercenie diamentowe może odbywać się zarówno z wodą, jak i na sucho. Oba te tryby wiercenia mają wiele cech technicznych i własnych zalet.
Wiercenie za pomocą płynu chłodzącego
Wiercenie w trybie na mokro jest uważane za klasyczny rodzaj wiercenia diamentowego, ponieważ pojawiło się na długo przed suchym. Wiertnica do wiercenia diamentowego, które jest przeznaczona do pracy z podawaniem chłodziwa, jest montowana na specjalnym stojaku. Ten stojak jest mocowany do wyrobu w dowolnej płaszczyźnie za pomocą kotwy. Dlatego przed rozpoczęciem wiercenia musimy wykonać trzy proste kroki:
- Wywierć otwór na kotwę, aby zamontować stojak.
- Bezpiecznie zamocuj stojak.
- Zamontować na stojaku wiertarkę z koronką do betonu.
Po wykonaniu tych kroków możemy rozpocząć wiercenie. Podawanie płynu chłodzącego jest dostarczany do samego obszaru wiercenia, a woda służy jako element chłodzący do otwornicy do betonu, a także do przekładni wiertnicy diamentowej. Jakie są główne zalety pracy z płynem chłodzącym?
- Minimalny wysiłek ze strony pracownika
- Wysoka wydajność
- Możliwość wiercenia dużych średnic (do 600 mm)
- Wiercenie głębokich otworów (powyżej 1000 mm)
- Łatwe wiercenie nawet bardzo wytrzymałego i ciężko zbrojonego betonu
Te zalety sprawiają, że wiercenie na mokro jest jedyną możliwą metodą obróbki betonu podczas wykonywania niektórych zadań. Warto jednak pamiętać, że dobry sprzęt do wiercenia na mokro kosztuje kilka razy więcej niż na sucho. Również wiercenie na mokro jest bardzo brudne, zwłaszcza jeśli musimy wiercić ściany, to betonowy lub ceglany szlam wodny rozlewa się po ścianie, suficie i spływa na podłogę. Aby zminimalizować zanieczyszczenie pomieszczenia, możesz użyć specjalnego kolektora do odbierania wody i odkurzacza przemysłowego.
Wiercenie na sucho
Wiercenie betonu na sucho, w przeciwieństwie do mokrego, prawie zawsze odbywa się bez stojaka, po prostu z ręki operatora, a także za pomocą młotowiertarki. W ten sposób wystarczy przykręcić do wrzeciona wiertarki naszą koronkę do betonu i możesz od razu wiercić. Większość producentów wiertarek do wiercenia na sucho ogranicza dopuszczalną średnicę wierteł, które można stosować na ich sprzęcie w zakresie 122-162 mm. Ponadto, jeśli głębokość otworu przekracza 1000 mm, lepiej jest zastosować metodę wiercenia na mokro, ponieważ przy takich głębokościach napęd wiertarki do wiercenia na sucho jest mocno obciążony. Pomimo tych niewielkich wad wiercenie na sucho jest stosowane w wielu różnych zastosowaniach budowlanych:
- Otwory na gniazdka
- Montaż gazociągów
- Montaż systemów klimatyzacji i rekuperacji
- Otwory pod okap
- Układanie rur kanalizacyjnych
Główną zaletą, dlaczego rzemieślnicy skłaniają się ku wyborze metody wiercenia na sucho, jest możliwość wiercenia otworów w pomieszczeniach z gotowym wykończeniem. Dzięki użyciu odkurzacza podczas wiercenia na sucho możliwe jest odbieranie pyłu bezpośrednio z obszaru cięcia, aby pomieszczenie pozostało całkowicie czyste! Ale to nie jedyna zaleta wiercenia na sucho, a listę można kontynuować:
- Niższa cena sprzętu
- Mobilność i kompaktowość sprzętu
- Nie ma potrzeby montażu stojaka
- Technologia mikroudaru, która znacznie przyspiesza proces wiercenia
- Nie ma potrzeby poszukiwania wody do wiercenia i czyszczenia po pracach
Wskazówki dla początkującego pracownika
Mistrzowie, którzy od lat zajmują się obróbką betonu, wyznaczyli dla siebie szereg hacków życiowych, dzięki którym proces wiercenia będzie przebiegał znacznie szybciej i wydajniej, a żywotność twojej koronki do betonu będzie maksymalna!
- Podczas wiercenia na mokro konieczne jest niezawodnie zamocować stojak, aby nie było luzów.
- Nawiercenie w materiale najlepiej wykonywać za pomocą szablonu i przy niskich prędkościach.
- Podczas wiercenia z chłodzeniem ważne jest, aby zapewnić wystarczającą ilość wody, aby usunąć szlam ze strefy cięcia.
- Jeśli podczas cięcia zacząłeś odczuwać silne wibracje - wyjmij wiertło ze strefy cięcia, najprawdopodobniej wywiercony rdzeń pękł i należy go usunąć.
- Podczas wiercenia z mikroudarem konieczne jest wyłączenie uderzenia podczas przechodzenia metalowych wkładek w konstrukcji.
- Podczas wiercenia na sucho głębokich otworów (powyżej 300 mm) okresowo wyjmuj wiertło, aby ostygło.
- Jeśli czujesz, że wiertło praktycznie nie wierci i stoi w miejscu - najprawdopodobniej jest stępione i należy je naostrzyć. Aby to zrobić, wystarczy wywiercić 10-15 cm bardziej ściernego materiału (cegła silikatowa, świeży beton, asfalt i tym podobne).
Koronka do betonu przeznaczona do wiercenia na mokro powinna być używana tylko z dopływem wody, a do wiercenia na sucho - wyłącznie bez wody. Niewłaściwe użycie koronki może spowodować znaczne zmniejszenie żywotności lub uszkodzenie koronki.