Wiadomości
- 26 września 2024
- wyświetleń: 422
RFID - poznaj zalety, a także wyzwania tej technologii
Materiał partnera:
Technologia RFID (Radio Frequency Identification) odgrywa coraz większą rolę w optymalizacji procesów biznesowych, szczególnie tam, gdzie inne technologie identyfikacji, takie jak kody kreskowe, okazują się niewystarczające. Jej wszechstronność i możliwość bezdotykowego śledzenia zasobów i towarów w czasie rzeczywistym czynią ją nieocenionym narzędziem w wielu branżach. Jednak jak każda zaawansowana technologia, RFID niesie ze sobą zarówno liczne korzyści, jak i wyzwania, które należy rozważyć przed wdrożeniem. Przyjrzyjmy się dokładniej jej zaletom i wyzwaniom.
Zalety technologii RFID
Technologia RFID polega na radiowym rozpoznawaniu przedmiotów wyposażonych w znaczniki, które przesyłają informacje o swoim statusie do czytnika, umożliwiając bezdotykową identyfikację. RFID sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie rozwiązania bazujące na optyce nie wystarczają, a więc niedostępne lub niewygodne jest skanowanie kodów kreskowych czy QR.
Największa zaleta systemów opartych na technologii RFID, dzięki której zbierane są dane, polega na tworzeniu w oparciu o nie, a przy pomocy oprogramowania, cennych zarządczo informacji. Ten właśnie efekt pozwala budować narzędzia, które pozwalają lepiej zarządzać firmami.
Korzyści wdrożenia RFID w firmach
Informacje wygenerowane dzięki oprogramowaniu oznaczają konkretne usprawnienia, wymierne oszczędności i zwiększenie bezpieczeństwa w firmach, ale też odpowiedź na realne problemy, takie jak wysokie koszty inwentaryzacji, trudności z lokalizowaniem towarów czy kompletacją zamówień.
Klienci ISS RFID zadeklarowali ponad 90% redukcji kosztów inwentaryzacji i nawet do 40% zmniejszenie kosztów magazynowania, co w skali roku daje znaczące kwoty. Uzyskali również poprawę dokładności wysyłek o 80%, a także redukcję czasu odbioru o 90%. Korzyści są bezsprzeczne i mierzalne, dzięki czemu technologia RFID znajduje coraz szersze zastosowanie w branżach takich jak logistyka, retail i transport, ponieważ dzięki jej funkcjonalnościom można:
identyfikować, lokalizować i monitorować produkty w łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym, włączając w to parametry, takie jak temperatura czy wilgotność,
przyspieszyć procesy, a także poprawić jakość i możliwość skutecznego i szybkiego reagowania na zmiany, zredukować koszty dzięki eliminacji błędów ludzkich i zmniejszeniu strat materiałowych, poprawić efektywność poprzez skrócenie czasu monitorowania i kontroli procesów oraz redukcję zużytej energii czy surowców.
Systemy działające w technologii RFID w magazynie, logistyce czy innych branżach, generujące cenne informacje, stanowią potężne narzędzie optymalizacji procesów i wspierania cyfrowej transformacji. Efektywne zarządzanie zasobami, opakowaniami zwrotnymi i procesami logistycznymi sprzyja oszczędnościom zasobów materiałowych i trosce o dobrostan pracownika. To też lepsze zarządzanie produkcją i zapasami, zmniejszenie strat materiałowych, eliminacja błędów ludzkich i tworzenie bardziej przyjaznego środowiska pracy.
Analiza informacji umożliwia szybkie reagowania na zmiany, identyfikację punktów krytycznych, co poprawia efektywność np. skraca czas potrzebny na monitorowanie i kontrolowanie procesów, oznacza mniej zużytej energii, surowców np. papieru, mniejszą emisję gazów do atmosfery.
Dane zebrane w czasie rzeczywistym dzięki technologii RFID, przetworzone poprzez oprogramowanie, pozwalają pozyskiwać cenne informacje, które m.in. identyfikują trendy i wzorce oraz pomagają dostosowywać strategie biznesowe do zmieniających się warunków rynkowych i optymalizować procesy biznesowe.
Wyzwania we wdrażaniu RFID
Wyzwaniem, które może stanąć na drodze do skutecznego wdrożenia systemu opartego na technologii RFID, jest niewystarczająca wiedza i doświadczenia partnera wdrożeniowego. Dlatego też specjalistyczna wiedza na temat doboru tagów, zarówno do poszczególnych produktów, jak i do środowiska, w którym mają zachodzić procesy, jest kluczowa. Zespół ISS RFID kładzie duży nacisk na identyfikację potrzeb i etap pilotażu, który stanowi niezbędny element analizy przedwdrożeniowej, aby dokładnie zbadać wszystkie okoliczności i dobrać optymalne rozwiązania, w tym sprzętowe.