Wiadomości
- 30 listopada 2006
- wyświetleń: 4513
Porady dla właścicieli psów
Pamiętajmy, iż psy są zwierzętami stadnymi zatem to my musimy przejąć rolę przewodnika stada, ustanawiając od razu właściwą hierarchię w naszych wzajemnych relacjach:
Każdy pies ma swoją indywidualność, musisz obserwować jego zachowania w różnych sytuacjach. Wobec poddańczych osobników możesz stosować miej rygorystyczne zasady, lecz generalnie pies powinien wiedzieć co mu wolno, a co jest zakazem. Opracuj metody wychowawcze pod kątem cech charakteru i możliwości domowników oraz psa.
W przypadku dominujących osobników musisz wykazać się samodyscypliną, stanowczością i rozsądkiem. Warto wzbogacić wiedzę odpowiednią literaturą, a zwierzęciu zapewnić tresurę. Jeśli masz w domu psa wychowuj go rozsądnie. Nie dopuszczaj by pies spał w twoim łóżku i wylegiwał się na twoich fotelach, natomiast Ty powinieneś siadać na jego posłaniu. Przygotowuj jedzenie dla psa w jego obecności, a przed podaniem mu posiłku sam zjedz ostentacyjnie cokolwiek. Nie karm go nigdy przy stole. Ty pierwszy konsumujesz posiłek, potem pies. Dopasuj właściwą dietę do jego potrzeb ustal stałe pory karmienia, obserwuj po posiłkach zachowanie psa.. Jeśli zwierze pilnuje swojej miski i nie dopuszcza do niej – zgłoś się do specjalisty. Dorosły pies bezpośrednio po posiłku nie może biegać, najlepiej wyprowadzaj go na spacery ok. 2 godz. po konsumpcji., w przeciwieństwie do szczeniąt , które należy wyprowadzać od razu po posiłkach. Przy wychodzeniu i wchodzeniu do domu każdą próbę, przepchnięcia się psa należy powstrzymać. To pies ma podążać za Tobą. Wszystkie gry i zabawy powinny być pod naszą całkowitą kontrolą. Nigdy nie należy zaczynać zabaw siłowych. Nawet w mieszkaniu możesz zapewnić atrakcyjną rozrywkę dla psa, chętnie będzie poszukiwał ukrytych przez ciebie smakołyków czy ulubionych zabawek, w plenerze także można stosować tę formę zabawy. By pies mógł zrealizować potrzeby ruchowe zapewnij mu zabawy z piłką czy też aportowanie innych rzeczy.
Starajmy się wyprowadzać zwierzaka o tych samych porach na spacery. Każdy spacer powinien być zarówno przyjemnością /zabawą/ jak i powtórzeniem ćwiczeń. Pamiętajmy iż, zwierzęta ujawniające agresję, bądź należące do ras bojowych, wyprowadzamy w kagańcu, aby nie narażać innych na niebezpieczeństwo. W takim przypadku sama smycz nie uchroni przed zagrożeniami, bowiem zawsze istnieje ryzyko że nieoczekiwanie może pojawić się przypadkowe zwierzę bądź dziecko – które nie zdąży zareagować na ostrzeżenie. Usuwamy psa z naszej drogi, kiedy utrudnia nam poruszanie się po domu. Próbą siłową kto tu jest Panem – jest typowe kładzenie się psa w poprzek w miejscach najczęściej przez nas uczęszczanych np. przedpokój. Nigdy nie rób kroku nad psem. Każ mu wstać lub przesunąć się.
Wprowadzać należy raczej system nagradzania niż kar. Za każde nowe osiągnięcie dajemy smakołyk, kiedy zaczyna coraz lepiej opanowywać nową umiejętność pomijamy niektóre etapy nagradzania, jednak nie rezygnując z nich całkowicie. Nie jest to forma przekupstwa, lecz nagradzania za określoną pracę. Jeśli masz szczeniaka, ucz go posłuszeństwa wykorzystując system nagród, a karć tylko podniesionym głosem. W przypadku dominujących osobników karć go tak jak suka swoje szczenięta tzn. złap za skórę na karku i lekko przyciskając do ziemi przemawiaj kategorycznym tonem.
Psy uwielbiają różnego rodzaju nory, tak więc szczeniętom można przygotować dużą klatkę, w której powinno znajdować się ich legowisko, ulubione zabawki oraz posiłek. Początkowo klatka pozostaje otwarta, kiedy się do niej przyzwyczai możemy ją czasami zamykać. Tak więc w trudnym okresie wzrostu i zmiany uzębienia, pozostawiamy zwierzaka na czas naszej nieobecności zamkniętego w klatce. Nie uczyni nam wówczas żadnych szkód w mieszkaniu, a będąc od początku do niej przyzwyczajonym , będzie traktował ją jako swoje ulubione i bezpieczne miejsce.
Pamiętaj, że w przypadku szczeniąt najlepszym czasem na kształtowanie osobowości jest okres między 12 a 18 tygodniem. Staraj się aby sukcesywnie zapoznawać go w tym okresie z innymi psami, dziećmi i obcymi ludźmi oraz różnorodnością sytuacji przebiegających jednak w przyjaznej atmosferze, nabierze wówczas pewności siebie. Nie narażaj go jednak na nadmiar wrażeń.
Szczeniak szybko nauczy się czystości jeśli początkowo będziesz wychodził z nim na dwór często i regularnie tj. po posiłkach, po zabawie czy po przebudzeniu. Na spacerze po każdorazowym załatwieniu potrzeb fizjologicznych , od razu go pochwal i nagradzaj. Jeśli zdarzy mu się załatwić w mieszkaniu skarć tylko słownie, inne formy kar są niedopuszczalne bowiem uzna że nie może załatwiać się w twojej obecności i będzie to robił w ukryciu. Jeśli szczenię próbuje podgryzać, musisz zniechęcić go od tego rodzaju nawyków poprzez reagowanie w zbliżony sposób jak czynią to względem siebie szczenięta. W przypadku zbyt bolesnych szarpnięć reagują piskiem czy skomleniem – postępuj podobnie.
Nawet jeśli wszyscy są w domu zamykaj go w innym pomieszczeniu, początkowo na krótko – by przyzwyczaić go do rozłąki i zapobiec jego rozpaczliwym i hałaśliwym zachowaniom w czasie Twojej nieobecności.
Szczególną uwagę musisz zwrócić na zachowanie psa w okresie dojrzewania tj. między 9 a 14 miesiącem jego życia. Jest to bardzo trudny etap spowodowany gwałtownym wzrostem i tzw. „burzą hormonalną”. Takie stany mogą spowodować agresywne zachowania. Wówczas należy szczególnie przestrzegać zasad wychowawczych, wykorzystując system nagradzania bądź dźwiękowej terapii odstraszającej – o ile pies wykazuje niepożądane reakcje. Należy pamiętać, że u niektórych ras okres dojrzewania trwa nieco dłużej nawet powyżej 2 lat - i może przysporzyć wiele trudności zwłaszcza u samców. Musisz się wówczas udać do specjalisty i zadbać o tresurę psa. Zadbajmy o sterylizację lub kastrację zwierzęcia, bowiem uchroni ona przed niepożądanym potomstwem, nadpobudliwością, szeregiem chorób w tym nowotworowych, urojonych ciąż, oznaczaniem terenu.
Przed zabiegiem sterylizacji jak również przed jakimkolwiek innym zabiegiem operacyjnym, gdzie stosuje się narkozę , zwierze nie może spożywać żadnych pokarmów, dozwolone jest jedynie picie wody. Po zabiegu sterylizacji zwierze musi być nakryte kocykiem, bowiem narkoza powoduje wystudzenie temperatury ciała. Należy także obchodzić się z nim bardzo ostrożnie, nie dopuszczać do jego gwałtownych ruchów, skoków - bo może to doprowadzić do krwotoku bądź naderwania szwów. Przez kilka dni trwa rekonwalescencja, w tym czasie zwierze powinno nosić specjalny kołnierz, który uniemożliwia mu dostęp do rany. Przez pierwsze 3 dni wyjścia na spacery należy ograniczyć.
Jeśli zagubiłeś psa , rozwieś wokół miejsca zdarzenia oraz w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania ulotki o z dokładnym opisem i kontaktem do Ciebie. Sprawdź telefonicznie w przychodniach weterynaryjnych oraz w okolicznych schroniskach czy podobne zwierze w tym czasie nie zostało znalezione Dopilnuj aby informacja o zagubieniu została zapisana w schroniskowych rejestrach.
(soj)
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.