Wiadomości

  • 5 lipca 2024
  • 8 lipca 2024
  • wyświetleń: 15627

Gmina Pszczyna utraciła 104 miliony złotych na skutek zmian w ustawie o dochodach

W piątek 5 lipca w Katowicach odbyło się pierwsze posiedzenie nowego zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Brał w nim udział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Główne tematy rozmów skupiły się na aktualnym stanie finansów jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.

Posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - 05.07.2024
Posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - 05.07.2024 · fot. UM Pszczyna


Omówione zostały czynniki, które w ostatnich latach przyczyniły się do spadku dochodów JST. Raport "Ogólna analiza sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego po zakończeniu 2023 r.", przygotowany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, bardzo szczegółowo przedstawia ubytki samorządów w dochodach z wpływów z PIT. Suma "czystych" ubytków dla gmin i powiatów naszego województwa przekracza 10 miliardów złotych!

Gmina Pszczyna na skutek zmian w ustawie o dochodach o dochodach, wprowadzonych w latach 2019-2023, utraciła 104 miliony złotych. Pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego również wspólnie doświadczyły ubytku 106 milionów złotych, a Powiat Pszczyński - wg raportu - 56 milionów. Subwencje oraz doraźny "dodatkowy PIT" tylko częściowo pokryły straty.

Posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - 05.07.2024
Posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - 05.07.2024 · fot. UM Pszczyna


- W ramach prac zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów poszukujemy rozwiązań, które poprawią sytuację samorządów. Bez zmian systemowych, dotyczących wzrostu bieżących dochodów własnych JST w kolejnych latach, znacznej części samorządów grozi recesja, brak środków na wkład własny przy pozyskiwaniu funduszy z KPO, a tym samym znaczące ograniczenie inwestycji - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol, członek zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- W Pszczynie brak subwencji może spowodować znaczne uszczuplenie wydatków bieżących, wydatków na drogi oraz rezygnację z większości przedsięwzięć i remontów - przedstawia konsekwencje skarbnik gminy Artur Krawczyk. Dodaje, że rozwiązanie tej sytuacji to temat kluczowy dla wszystkich gmin i powiatów w kraju.

Stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w tej sprawie zostało również przedstawione podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zarząd ŚZGiP zobowiązał się do kontynuowania dialogu, aby znaleźć skuteczne rozwiązania dla JST i zapewnić stabilność finansową samorządów.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.