Wiadomości

  • 2 lipca 2024
  • 5 lipca 2024
  • wyświetleń: 12468

[WIDEO] Łąka: niecodzienny spacerowicz przy głównej drodze

Wczoraj późnym wieczorem na naszą skrzynkę trafił film od czytelnika, który zarejestrował niecodzienną sytuację przy DW939 w Łące. Przy drodze spacerował łoś, który zupełnie nie przejmował się przejeżdżającymi pojazdami. Te duże, piękne zwierzęta mogą być niebezpieczne dla przechodniów i kierowców, więc zaleca się wzmożoną ostrożność przy spotkaniu z tym ssakiem.Zwierzę ważące średnio blisko pół tony samo z siebie nie jest agresywne. Łosie bywają jednak bardzo ciekawskie i zdarza się, że podchodzą do ludzi. Spłoszone mogą zaatakować w samoobronie. Bezpośrednie spotkanie z takim zwierzęciem może być niezwykle niebezpieczne. Leśnicy odradzają podchodzenie do łosi, zbliżania się oraz ich niepokojenia. Szczególnie niebezpieczna może się okazać klępa (samica łosia) z łoszakiem (młody łoś).

W Polsce łoś jest pod ochroną występuje najliczniej w północno-wschodniej części kraju. Widok tego zwierzęcia w lasach nieopodal Pszczyny jest rzadkością, ale nie ewenementem. Były już wcześniej podobne przypadki. Zwierzęta migrują w poszukiwaniu nowych miejsc do bytowania i zaglądają także w te okolice.

Szczególne niebezpieczeństwo na drodze!Potrącenie łosia może być szczególnie niebezpieczne dla kierowcy i pasażerów. To duże zwierzęta cechujące się sporą masą (samce od 400 do 700kg, samice 200 do 500kg). Długie nogi powodują, że przy zderzeniu z samochodem osobowym zwierzę często miażdży przednią szybę, wpada do wnętrza auta i powoduje ciężkie obrażenia u kierowcy i pasażerów. Nawet stosunkowo niewielka prędkość nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Tutaj apel do kierowców - noga z gazu i wyjątkowa czujność są wskazane!

sid / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.