Wiadomości
- 17 czerwca 2024
- wyświetleń: 237
Hipoteka przymusowa - czym jest i dlaczego dokonuje się takich wpisów?
Materiał partnera:
Mianem hipoteki przymusowej nazywamy zabezpieczenie wierzytelności na nieruchomościach osoby lub podmiotu zadłużonego. Ten rodzaj hipoteki jest wypisywany do ksiąg wieczystych w wyniku decyzji sądu zajmującego się sprawą wniesioną przez wierzyciela. A zatem jak w praktyce funkcjonuje zagadnienie hipoteki przymusowej?
Szczegółowe regulacje dotyczące hipoteki przymusowej można znaleźć w Ustawie o księgach wieczystych, a dokładnie w Art. 109 Ust. 1. Zgodnie z prawem wierzyciel, którego wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym, może uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika.
Wniosek o hipotekę przymusową - co jest podstawą do wnioskowania?
Aby hipoteka przymusowa została przyznana przez sąd, wierzyciel musi mieć przede wszystkim tytuł wykonawczy. Zgodnie z Art. 110 Ustawy Księgi wieczyste i hipoteka wpis
o hipotece przymusowej można uzyskać na podstawie:
- postanowienia prokuratora,
- postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia,
- decyzji administracyjnej (o ile przepisy nie stanowią inaczej).
Wierzyciel może żądać wpisu hipoteki przymusowej na kwotę nie większą niż ta wynikająca
z treści dokumentu będącego podstawą do wpisu do ksiąg wieczystych. Kiedy w dokumentach nie jest wskazana wysokość sumy hipoteki, wtedy ta nie może być większa niż połowa zabezpieczonej wierzytelności wraz z roszczeniami o świadczenia poboczne.
Hipoteka przymusowa a dobro wierzyciela - co warto wiedzieć?
Zagadnienia hipoteki przymusowej są dość skomplikowane, szczególnie w odniesieniu do
tzw. flipu mieszkań. W praktyce uzyskanie takiego wpisu mogłoby zablokować sprzedaż nieruchomości przez "flippera" aż do czasu spłaty zadłużenia np. wobec spółdzielni mieszkaniowej.
Jeśli wierzycielowi zależy na dokonaniu wpisu hipoteki przymusowej,
warto wiedzieć, że:
- opłata od wpisu hipoteki wynosi 200 zł,
- w przypadku chęci uzyskania hipoteki przymusowej warto monitorować dział VI księgi wieczystej dłużnika, aby jak najszybciej uzupełnić stosowną opłatę,
- brak odpisu postanowienia o zabezpieczeniu ze wzmianką o wykonalności lub odpisu postanowienia przeznaczonego dla Pozwanego wymaga jak najszybszego uzupełnienia brakujących dokumentów.
Wniosek o hipotekę przymusową składa się do biura podawczego wydziału ksiąg wieczystych sądu właściwego dla lokalizacji nieruchomości planowanej do objęcia hipoteką przymusową.
Dokonanie wpisu w praktyce oznacza, że wierzyciel ma w toku egzekucji komorniczej pierwszeństwo do zaspokojenia swoich potrzeb z uzyskanej kwoty przed innymi wierzycielami osobistymi dłużnika.
Kiedy wygasa hipoteka przymusowa? Podsumowanie
Do wygaśnięcia hipoteki przymusowej dochodzi wtedy, kiedy następuje całkowita spłata zadłużenia wobec wierzycieli. Poprzez całkowitą spłatę uznaje się nie tylko główne należności, ale wszelkie koszty powstałe w toku prowadzenia egzekucji, czyli m.in. odsetki.
Co więcej, wygaśnięcie hipoteki przymusowej nie oznacza jej automatycznego wykreślenia
z księgi wieczystej - do tego konieczne jest złożenie wniosku do sądu.