Wiadomości
- 17 listopada 2006
- wyświetleń: 15274
Odnaleziono w starostwie
Podczas drobnych prac remontowych w sali nr 45 w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie dokonano niezwykle ciekawego odkrycia. Oto spod listew przypodłogowych ekipie remontowej i pracownikom urzędu ukazały się kilkudziesięcioletnie gazety, najprawdopodobniej pochodzące jeszcze z lat trzydziestych minionego wieku.
Można z nich wyczytać między innymi informacje na tematy polityczne oraz prawne, nauczyć się ciekawostek krawieckich, a także przyjrzeć się pojedynczym ogłoszeniom z tego okresu.
Nie wiadomo od kiedy tam są. – mówi Dariusz Skrobol - Nie znaleźliśmy żadnych informacji o jakichś specjalnych remontach w tamtych czasach.
Wśród tytułów międzywojennej prasy najczęściej przewijają się "Kattowitzer Zeitung”, „Der Oberschlesische Kurier” oraz „Ilustrowany Kuryer Codzienny”. Na jednej z nich przy artykule pojawia się nawet data - 1937 roku.
Dwie pierwsze pozycje występują w języku niemieckim, acz w rubryce ogłoszeń pojawiają się również polskie anonse. Tylko „Kuryer” jest gazetą typowo polską.
„Kattowitzer Zeitung” wychodziła w Katowicach od 187X roku i była początkowo gazetą miejską. - powiedział nam Piotr Kalinowski, specjalista od prasy górnośląskiej. Po chwili dodaje - Była ona w latach 20. i 30. głównym czasopismem mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku, to najzwyklejszy dziennik poruszający wszystko co ważnego działo się w regionie, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W latach 40. „Kattowitzer Zeitung” stał się organem NSDAP.
„Der Oberschlesische Kurier” również był dziennikiem mniejszości niemieckiej, ale wychodził w Królewskiej Hucie i był związany z politycznym Centrum. - wyjaśnia Piotr Kalinowski. - Ciekawostką może być, że redaktor naczelny „Der Oberschlesische Kurier” w 1919 roku był przedstawicielem delegacji do Masaryka w celu wybadania jego sympatii dla planowanego utworzenia Freistaat Oberschlesien.
Podobny charakter jak powyższe ma „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Gazeta powstała w okresie międzywojennym i ukazywała ciekawostki ze Śląska, Polski i świata.
Według informacji, które udało się uzyskać redakcji pless.pl w czasach międzywojnia, papieru w postaci gazet bardzo często używano jako szczelnej izolacji, która miała za zadanie umożliwić utrzymanie ciepłej temperatury. Dlatego bardzo możliwe, że podczas remontów podłogi w kamienicach jeszcze wielu mieszkańców Pszczyny odkryje takie niespodzianki.
Oskar / pless.pl
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.