Wiadomości
- 31 maja 2024
- wyświetleń: 369
Zasiłek opiekuńczy - czym jest oraz kiedy można się o niego starać?
Materiał partnera:
Jednym ze świadczeń rodzinnych jest zasiłek opiekuńczy. To rodzaj wsparcia finansowego, które przysługuje osobom zatrudnionym opiekującym się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Przepisy określają warunki otrzymania tego typu pomocy i to, ile dni można przebywać na tym świadczeniu. Od czego zależne są limity długości zasiłku? Kiedy może się o niego starać i jakie sytuacje uprawniają do korzystania z tej formy wsparcia?
Kiedy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego? Jak go otrzymać?
Podstawę prawną zasiłku opiekuńczego stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - rozdział 7, art.32-35.
Tego typu wsparcie finansowe jest wypłacane z tytułu konieczności sprawowania opieki nad:
- Chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14 roku życia,
- zdrowym dzieckiem, w sytuacji, gdy doszło do niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubiku dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza maluch, czy nieobecności niani lub dziennego opiekuna, z którym rodzice podpisali umowę dotyczącą opieki,
- chorym członkiem rodziny, który wymaga pomocy - może to być współmałżonek, rodzic, rodzic dziecka, teściowie, macocha i ojczym, dziadkowie, rodzeństwo oraz dzieci powyżej 14 rokiem życia - jeśli pozostają w jednym gospodarstwie domowym,
- dzieckiem, którym na stałe opiekuje się drugi rodzic, a jego choroba, pobyt w szpitalu lub poród uniemożliwia tę opiekę,
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem potrzeby stałej i długotrwałej opieki, w przypadku porodu rodzica, który sprawuje codziennie opiekę, pobytu w szpitalu lub choroby.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy
Żeby móc otrzymać zasiłek, trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe i złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych właściwym dla płatnika składek. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego rodzaju świadczenia, muszą mieć terminowo opłacaną składkę chorobową i przerwać prowadzanie działalności na czas sprawowania opieki. Do dokumentu trzeba dołączyć stosowne załączniki, które potwierdzą konieczność sprawowania opieki. W zależności od wystąpienia określonych okoliczności może to być np. zaświadczenie lekarskie, dokumenty potwierdzające zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, czy też decyzje o izolacji lub kwarantannie.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy i na jaki okres jest przyznawany?
Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez następujące okresy w ciągu roku kalendarzowego:
- 60 dni, gdy sprawuje się opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także nad dzieckiem niepełnosprawnym w tym przedziale wiekowym.
- 14 dni, gdy opiekuje się dzieckiem powyżej 14 lat lub innym członkiem rodziny, który jest chory.
- 30 dni, jeśli zajmuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat, lub dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, w sytuacji, gdy z powodu porodu, choroby lub pobytu w szpitalu małżonka, lub rodzica dziecka, którzy zwykle sprawują opiekę nad tym dzieckiem, nie są w stanie tego robić.
Tego rodzaju świadczenie wynosi 80% wymiaru zasiłku, wypłacany jest bez okresu wyczekiwania.
Na stronie - https://www.gowork.pl/poradnik/17/zarobki/wniosek-z-15a-kiedy-i-jak-go-wypelnic-omowienie-krok-po-kroku/ dowiesz się, jak wypełnić wniosek o zasiłek, by otrzymać świadczenie rodzinne. Zasiłek można uzyskać również, wysyłając wniosek online przez PUE ZUS.