Wiadomości

  • 29 maja 2024
  • 3 czerwca 2024
  • wyświetleń: 5570

Gala "Uskrzydlony" 2024. Pomimo przeciwności żyją pełnią życia

Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony 2024" otrzymał Krzysztof Hlubek, Uczeń Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie i wyróżniający się zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego "Jeźdźcy" z Mikołowa, z którym dwukrotnie z rzędu zdobył Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w Rugby na Wózkach. Nagrodę dodatkową kapituła przyznała "Folkowianom". Poznajcie także tegorocznych nominowanych!

Gala "Uskrzydlony" 2024. Pomimo przeciwności żyją pełnią życiab
Gala "Uskrzydlony" 2024. Pomimo przeciwności żyją pełnią życia - 28.05.2024 · fot. powiat


Krzysztof Hlubek to młody człowiek, uczeń Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie. Życie doświadczyło go chyba z każdej możliwej strony - zmaga się z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Dom znalazł w kochającej rodzinie zastępczej.

"W szkole jest lubiany za poczucie humoru, koleżeńskość i sportową duszę. Jest bardzo samodzielny i chętny do pomagania wszystkim. Dla szkolnych kolegów jest inspiracją" - czytamy we wniosku o przyznanie wyróżnienia, które złożyło Stowarzyszenie "Razem" dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami.

Krzyśka cechuje jeszcze jedna rzecz - niezłomność. W pełni korzysta z możliwości, jakie daje mu szkoła, a determinacja i wola walki zawiodły go daleko. Staje się jednym z lepszych graczy w Polskiej Lidze w rugby na wózkach. Z poświęceniem trenuje w Integracyjnym Klubie Sportowym "Jeźdźcy" w Mikołowie, z którym w 2022 i 2023 r. sięgnął po najwyższe laury - Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w Rugby na Wózkach. Marzy, żeby zagrać w kadrze Polski.

W nagrodę z rąk starosty Grzegorza Wanota otrzymał ręcznie wykonaną statuetkę symbolizująca motyla, którą specjalnie na tę okazje zaprojektowała i wykonała lokalna artystka - Justyna Dulemba. Niepowtarzalność i wyjątkowość tej ozdoby podkreśla fakt, że w szkle zalane zostały skrzydła motyla, który symbolizuje poradzenie sobie z życiowymi trudnościami i rozpoczęcie nowego życia. Warto podkreślić, że każda statuetka jest inna i wyjątkowa, podobnie jak nagradzane nią osoby.

W tym roku Kapituła korzystając z możliwości jaką dopuszcza regulamin jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnienia dodatkowego - za wyjątkowe zasługi, determinację i radość jaką niesie swoją działalnością folklorystyczną już od 20 lat wyróżnienie specjalne otrzymał zespół "Folkowianie".

"Bo mi się chce" - tak brzmi hymn gali, który w niezwykle wzruszający sposób wyśpiewali Marcin Frączek - solista w Zespole Integracyjno-Folklorystycznym "Folkowianie" oraz Agnieszka Antecka, kierownik zespołu.

Tegoroczna edycja Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony" była już piątą z kolei. Wpłynęło na nią aż siedem zgłoszeń. Każda z nominowanych osób ma inną historię. Pełną życiowych trudności i wspaniałych przykładów, jak je pokonywać - z pasją i determinacją. Każdy z nominowanych może być przykładem siły i woli walki dla innych. O każdym z nominowanych został przygotowany film.

- Te spotkania stały się świętem i afirmacją ludzi aktywnych, walecznych. Ludzi niezwykłych, którzy pokazują jak pokonywać bariery, iść przez życie, czerpać z niego garściami i w dodatku wspierać też innych. Cieszę się, że nasza inicjatywa z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że historie siódemki naszych nominowanych wzruszą, ale i zainspirują do działania nas wszystkich - mówił Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Tradycją gali "Uskrzydlony" są spotkania z gośćmi specjalnymi. Tym razem - z okazji jubileuszu - na scenę zaproszono nie jedną, ale pięć osób - wszystkich dotychczasowych laureatów wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego "Uskrzydlony": Alicję Szymczak (malarka, laureatka pierwszej edycji), Szymona Klimzę (sportowiec ekstremalny) oraz Filipa Waleckiego (ultramaratończyk) - obaj są laureatami drugiej edycji, Marka Gruszkę (zaangażowany społecznik, laureat trzeciej edycji) oraz Julię Jarmusiewicz (ubiegłoroczna laureatka - zaangażowana działaczka społeczna i sprawna masażystka). Wszyscy opowiedzieli, co wydarzyło się w ich życiu od momentu otrzymania wyróżnienia "Uskrzydlony".

Podczas gali można było zobaczyć zdjęcia "Uskrzydlonych" wykonane przez fotografa Łukasza Pustelnika. Wydarzenie uświetniły wokalistki z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie: Laura Micor oraz Jowita Ladrowska. Jak na jubileusz przystało, był też tort.

Wyboru laureata piątej edycji dokonała kapituła konkursowa w składzie: Barbara Bandoła - obecnie wicestarosta pszczyńska, przewodnicząca kapituły, Damian Cieszewski - członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, Joanna Czakańska - kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie, Grzegorz Kuczera, Krystyna Fuławka i Jarosław Folek - z Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Katarzyna Granda - pełnomocnik starosty ds. osób niepełnosprawnych, pomysłodawczyni i organizatorka gali. Nominacje zgłaszały samorządy, instytucje, organizacje i mieszkańcy.

"Uskrzydlony" 2024: Krzysztof Hlubek





Jest uczniem Zespołu Szkół nr 3 im. J. Korczaka w Pszczynie. Wychowuje się w rodzinie zastępczej. Porusza się na wózku inwalidzkim. Nie jest uczniem, który wymaga szczególnej pomocy, przeciwnie jest bardzo samodzielny i chętny do pomagania wszystkim. Jest członkiem drużyny rugby na wózkach IKS "Jeźdźcy" w Mikołowie. W sezonie 2023 zdobył z drużyną drugi rok z rzędu Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w Rugby na Wózkach oraz pierwsze miejsce w międzynarodowym turnieju Ostrava Cup 2023 r. Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał wyróżnienie Burmistrza Pszczyny w dziedzinie sportu oraz Nagrodę Starosty Pszczyńskiego. Trener Krzysztofa pan Janusz Kozak podkreśla: "Jesteśmy dumni i pod wrażeniem poświecenia, motywacji i ciężkiej pracy jaką Krzysztof włożył w przygotowanie do Mistrzostw Polski. Krzysztof jest zawodnikiem, który staje się jednym z lepszych graczy w Polskiej Lidze. Jego determinacja, poświecenie sprawiają, że jest ważnym punktem naszego zespołu. Jego mądrość w graniu znacząco ułatwia nam zdobycie zamierzonego celu. Krzysztof jest zawodnikiem młodym z dojrzałym podejściem do sportu i życia".

"Folkowianie" - wyróżnienie specjalne V gali "Uskrzydlony"





W jego skład wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz zaburzeniami psychicznymi. Każdym występem udowadniają, że niepełnosprawność nie musi kojarzyć się z bezradnością. Pokazują, jak pasja może stać się źródłem motywacji. Uczą radości, a we wszystkim, co robią są szczerzy i autentyczni. Są wrażliwi, spontaniczni i wyjątkowi. Powstali wiosną 2004 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Agnieszka Antecka. Dwa lata później Zespół Integracyjny połączył swoje siły ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Pszczynie powstałym w Ośrodku Matka Boża Różańcowa i działał pod współkierownictwem Bernadety Jonkisz. Wprowadzone zostały stroje ludowe i pieśni folklorystyczne ziemi pszczyńskiej. W kolejnych latach do Zespołu Integracyjno-Folklorystycznego dołączyli terapeuci, pracownicy i wolontariusze Środowiskowych Domów Samopomocy. Obecnie Folkowian tworzy 17 uczestników zajęć. Muzyka dla wielu z nich jest lekarstwem na wszystko. Opiekunami zespołu są Aleksandra Wodniok i Piotr Frydrych, a kierownikiem muzycznym - Stanisław Kokot, akordeonista. 20 lat Folkowian to kilkaset występów i tysiące przejechanych kilometrów, by śpiewać i dzielić się radością ze słuchaczami.

O nominowanych



Emilia Szweda





To 16-letnia mieszkanka Warszowic. Jest osobą niedosłyszącą. W związku ze swoją dysfunkcją została wykluczona ze środowiska rówieśniczego i doświadczyła cyberprzemocy, co doprowadziło ją do silnej depresji, stanów lękowych i załamania psychicznego. W walce z depresją najlepszym lekarstwem okazał się pies terapeutyczny. Pola pomogła jej otworzyć się na ludzi. Z wdzięczności dla swojego czworonoga postanowiła pomagać zwierzętom. Jest pomysłodawczynią i prekursorką projektu "Pomóż! Uratuj psiaka" ukierunkowanego na próbę dotarcia do społeczeństwa z praktyczną wiedzą na temat ratowania życia psów, szczególnie w sytuacjach wymagających pierwszej pomocy. Poprzez aplikację mobilną, krok po kroku przedstawia, jak przeprowadzić reanimację, opatrzyć, zabezpieczyć i wezwać odpowiednią pomoc. Projekt skierowany jest również do osób niesłyszących. Jego autorka filmy w aplikacji tłumaczy na język migowy. Posiada wielu partnerów medialnych i społecznych. Pomimo młodego wieku, wiele w swoim życiu przeszła. Mimo wszystko przełamuje własne bariery, pokonuje napotkane przeciwności losu i walczy o siebie.

Kacper Pastuszka





To 16-latek z Suszca, który od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością ruchową. Urodził się z niedorozwojem kości udowej, co w rezultacie poskutkowało skróceniem kończyny aż o 11 cm. Na co dzień nosi specjalnie wyprofilowane i wyrównujące obuwie, porusza się o kulach, a w niektórych sytuacjach korzysta z wózka. Angażuje się w życie lokalnej społeczności uczestnicząc w konkursach, akcjach charytatywnych i edukacyjnych. Nie zamyka się w domu, znajduje dla siebie wciąż nowe wyzwania. Szkoła, sport, muzyka, rękodzieło czy inicjatywy lokalne to tylko część i początek jego planów na przyszłość. Dwukrotnie przy wsparciu siostry i rodziców współtworzył mikroprojekty "Zbzykowani" oraz "Psiedukacja", edukujące i skupiające mieszkańców (w ramach konkursu ogłoszonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu). Dzięki tym dwóm inicjatywom w gminie Suszec zamontowano domki dla owadów, zorganizowano spotkania z pszczelarzami, konkurs dla dzieci, spotkania i warsztaty edukacyjne w przedszkolach. Stworzone były akcesoria dla zwierzaków, zbiórki karmy, warsztaty z dogoanimacji i poszerzania świadomości dbania o potrzeby psów.

Grzegorz Pająk





Choć nie widzi od urodzenia, jest aktywnym członkiem społeczności lokalnej oraz wszechstronnym artystą i muzykiem. Pracuje zdalnie w firmie zajmującej się produkcją i zaopatrzeniem w produkty bhp. W roku 2009 rozpoczęła się jego przygoda w programie "Jaka to melodia" w którym kilkukrotnie odniósł sukces (2009 r. wygrany finał miesiąca i finał roku; 2019 r.: uczestnik finału miesiąca po 2 wygranych odcinkach programu; 2023 uczestnik finału miesiąca po 3 wygranych odcinkach programu). W latach 2009-2018 grał na akordeonie w Zespole Regionalnym Ćwiklice, a od września 2023 jest członkiem Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej w Pszczynie. Gra również na keyboardzie. Jako muzyk z wieloletnim doświadczeniem w folklorze pszczyńskim i akordeonista pełni kluczową rolę w promowaniu lokalnych tradycji muzycznych. Udowadnia, że będąc osobą niewidomą można poznawać świat, ludzi, miejsca, założyć rodzinę i spełniać się zawodowo.

Aleksandra Kobiór-Sosna





Od urodzenia choruje na nieuleczalną, genetyczną chorobę - zespół Marfana. Chorych cechuje wysoki wzrost i bardzo szczupła sylwetka, co wiąże się z ogromną ruchomością stawów. Ich naczynia krwionośne są wyjątkowo kruche, zastawki w sercu słabe. Problemy kardiologiczne to największe utrapienie, ale dochodzi do tego słaby wzrok i zaburzenia neurologiczne. Jako wyjątkowo wiotkie i przeraźliwie chude dziecko często borykała się ze złamaniami kości i zwichnięciami stawów. Najgorsze jednak były problemy psychologiczne, gdyż charakterystyczny wygląd powodował kpiny wśród rówieśników. Wyśmiewana, wyzywana i poniżana przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania chorowała na bardzo głęboką depresję. Dziś dorosła kobieta, żona i matka. Artystka i portrecistka. Posiada wielki talent rysunkowy. Portretuje ludzi. Uchwyca ich emocje tworząc realistycznie rysowane i malowane portrety. Wygrała w swoim życiu starcie z depresją i stała się ostoją dla innych. W swej twórczości zapoczątkowała projekt #rownygen, który ma na celu walkę z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Tworzy portrety osób dotkniętych niepełnosprawnością, by pokazać światu, że każdy z nas jest piękny i równy. Portretuje również zmarłe dzieci, niosąc w ten sposób ukojenie po stracie ich rodzicom. Dopatruje się w zdjęciach szczegółów twarzy, zdejmuje z nich kable, rurki i inne medyczne sprzęty, odtwarza je na portrecie, przedstawia jako śpiące maluchy. Co więcej, rysuje również portrety zmarłych dzieci na podstawie zdjęć USG.

Katarzyna Hetmańska





Zmaga się z chorobą psychiczną i codziennie walczy ze swoimi ograniczeniami. Nie boi się wyzwań, jest ciekawa świata. Rozwija swoje talenty i odkrywa nowe umiejętności. Napisała wiele wierszy, które kilkukrotnie były prezentowane w Radiu Katowice w programie "Poczta poetycka Macieja Szczawińskiego". Przy pomocy pszczyńskiego poety Wacława Kostrzewy w 2019 roku wydała tomik poezji "Pawie oczy" w nakładzie 150 sztuk, do którego sama stworzyła okładkę, bo oprócz poezji jej pasją jest malarstwo. Swój talent szlifuje pod okiem wolontariuszki Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie, którego jest mieszkanką - Alicji Szymczak. Jej obrazy były wystawiane w wielu konkursach artystów nieprofesjonalnych. Pomimo zmagania się z chorobą przewlekłą, jest osobą twórczą i operatywną. Uczestniczy w spotkaniach pszczyńskich poetów, nawiązała współpracę z redakcją rybnickiej gazety "Wytrych" oraz ogólnopolskim miesięcznikiem "Filantrop", w których opublikowano jej poezję. Pomimo własnej niepełnosprawności angażuje się w pomoc innym.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.