Reklama

Wiadomości

  • 23 marca 2024
  • 27 marca 2024
  • wyświetleń: 2964

W pszczyńskiej zagrodzie zamieszkały dwa nowe żubry. Plessner zostaje w Jankowicach

Plessner to niewątpliwie najbardziej znany z pszczyńskich żubrów. Swoją popularność zawdzięcza ucieczkom, które uparcie podejmował w ostatnich tygodniach. Leśnicy podjęli starania, aby zwierzę jednak pozostało w Jankowicach, choć jeszcze do niedawna sprawa nie była jasna i rozważano przeniesienie go do zagrody w pszczyńskim parku. Ostatecznie trafiły tam dwa inne osobniki - żubr Pleban III i żubrzyca o pięknym imieniu Plusmenia.

nowy żubr Pleban zagroda
Pleban III dołączył do stada w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie · fot. Anna Michalska


Na przełomie lutego i marca głośno zrobiło się o Plessnerze, dorosłym żubrze, który kilkakrotnie uciekł z rezerwatu "Żubrowisko" w Jankowicach. Przypomnijmy, że żubr urodził się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, a później został przeniesiony do części pokazowej jankowickiego rezerwatu. Po latach trafił stamtąd w głąb rezerwatu i miał zostać przywódcą stada podstawowego. Pomysłu wszak nie zaakceptował dotychczas dominujący tam osobnik, żubr o imieniu Podplud. Urażony Plessner postanowił wówczas zacząć chadzać własnymi ścieżkami. Film o jego poczynaniach możecie oglądać tutaj:Elżbieta Wójtowicz, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, mówiła redakcji pless.pl, że dalsze losy Plessnera będą ważyć się w nadchodzących tygodniach. Nie było wykluczone, że zwierzak wróci do domu, czyli do Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie, gdzie się urodził. Leśnicy podjęli jednak inną strategię - ponieważ bardzo zależało im na przedłużeniu linii genetycznej Plessnera, jego rywal Podplud musiał opuścić stado żyjące w rezerwacie. Został odizolowany i umieszczony w specjalnej zagrodzie kwarantannowej. Plessner szybko odnalazł się w sytuacji zająwszy jego pozycję i zaczął przewodniczyć stadu. Osobniki spotkają się za jakiś czas i Podplud będzie musiał zaakceptować, co zaszło podczas jego nieobecności.

Pokazowa Zagroda Żubrów w parku pszczyńskim wzbogaciła się z kolei o dwa nowe osobniki! Są nimi: 6-letni Pleban III, żubr przetransportowany z zagrody pokazowej przy Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach oraz Plusmenia, 4-letnia żubrzyca, pochodzącą z tamtejszego rezerwatu.

Przeprowadzka żubrów z Jankowic do Pszczyny · fot. Śląski Urząd Wojewódzki, Anna Michalska


Stado w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim, powiększyło się o dwa osobniki - czteroletnią krowę Plusmenię oraz sześcioletniego byka Plebana. Starając się ograniczyć czynnik stresowy do minimum, transport żubrów z rezerwatu z Lasów Pszczyńskich, zaplanowany został na okres dwóch dni. Dzięki ścisłej i świetnej współpracy oraz doświadczeniu osób zaangażowanych w przedsięwzięcie zarówno w rezerwacie, jak i w naszej zagrodzie, a także dzięki zapewnieniu fachowej opieki weterynaryjnej, cała akcja odbyła się bardzo sprawnie.

Byka można podziwiać na wybiegu południowym z krowami, z kolei krowa dołączyła do stada na wybiegu bezpośrednio przylegającym do tarasów widokowych. Na chwilę obecną aklimatyzacja w nowym miejscu przebiega bez zakłóceń. Zainteresowanie międzyosobnicze - jest, taksowanie nowego siedliska - nastąpiło od chwili wyjścia ze skrzyń transportowych, apetyt - dopisuje. Reszta w rękach natury. Serdecznie zapraszamy.

Michał MakowskiDyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów


Plebana i inne żubry odwiedził w ubiegłym tygodniu wojewoda śląski, Marek Wójcik, który przyjechał do Pokazowej Zagrody Żubrów na zaproszenie burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie" podaj