pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 listopada 2006
  • wyświetleń: 5686

Referendum śmieciowe

W niedzielę 12 listopada odbędą się wybory samorządowe oraz – co nie jest mniej istotne – także referendum, potocznie nazwane „śmieciowym”. Debata społeczna na ten, jak się okazuje, wrażliwy nie tylko dla oczu i nosa problem toczy się w Pszczynie już od dłuższego czasu. Nie inaczej dzieje się na portalu pless.pl. Kilka tygodni temu w celu zbadania preferencji w tym jakże gorącym temacie uruchomiliśmy ankietę, gdzie każda osoba mogła oddać swój głos.

W niedzielę 12 listopada w swoich lokalach wyborczych mieszkańcy uzyskają możliwość odpowiedzi na pytanie:

Czy jest Pan/Pani za odpłatnym przejęciem przez Gminę Pszczyna od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie obowiązków w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych stałych, utrzymywania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami?

Portal pless.pl umożliwił wyrażenie opinii na ten temat już wcześniej, a także oddanie głosu w specjalnej ankiecie. Towarzyszyła temu ożywiona dyskusja i ogromne zainteresowanie zarówno ze strony mieszkańców, jak i ludzi, którzy z Pszczyną nie są stale związani.

Zwolennicy wniesienia dodatkowej, wnoszonej łącznie z podatkiem, opłaty uważają, że jest to szansa równego opodatkowania wszystkich osób, również tych, które obecnie, pomimo wytwarzania odpadów, nie płacą za ich wywóz. Według szacunków jest to około 20% mieszkańców Pszczyny. Istnieje podejrzenie, że tak liczne grono pozbywa się swoich śmieci w sposób niedozwolony, tworząc dzikie wysypiska czy spalając je w przydomowych piecach.

Osoby popierające projekt argumentują także swoją decyzję chęcią ukrócenia czynności wyrzucania śmieci do przydrożnych rowów czy do kontenerów, które są opłacane przez zupełnie innych ludzi. Entuzjaści twierdzą, że jest to szansa, by wpłynąć na świadomość niektórych osób oraz zmienić ich przyzwyczajenia, a stała opłata skłoni ich do wyrzucania śmieci do wcześniej opłaconych pojemników.

Przeciwnicy sądzą, że bez wprowadzania tak doraźnych zmian należy zwyczajnie egzekwować istniejące prawo, a osoby zanieczyszczające lasy, park czy inne miejsca najzwyczajniej konsekwentnie winny być karane grzywną. Twierdzą, że samo wprowadzenie opłaty nie sprawi, że będzie czysto. Dotyczy to zwłaszcza spalania śmieci, które wiele osób, nie oglądając się na utratę zdrowia, uważa za oszczędność.

Osoby przeciwne projektowi sugerują, że odbierze on możliwość osobistego decydowania przy doborze najkorzystniejszej oferty i podpisywaniu umowy z wybraną firmą. Ponadto dają do zrozumienia, że taka sytuacja może doprowadzić do zaistnienia regionalnego monopolu, jeżeli wcześniej nie zostaną przedstawione czytelne sposoby wyboru przedsiębiorstwa, które będzie obsługiwać gminę.

W końcu obawiają się, że kwota podatku nie będzie stała i z kolejnymi latami będzie zwiększana, również w celu pokrycia innych wydatków, niekoniecznie związanych z gospodarką odpadami. Do tego argumentują, że podatek, pomimo równego rozłożenia na pojedynczych mieszkańców, nie zawsze będzie szedł w parze z faktyczną ilością wytworzonych śmieci, albowiem każda osoba przeznacza inną kwotę na przykładowe dobra konsumpcyjne

W sondażu wypowiedziało się kilka tysięcy osób, co obrazuje dla jak wielu jest to bardzo istotna kwestia. Od dłuższego czasu wyniki wahały się niemalże po równo z przewagą do kilkudziesięciu głosów, raz popierające dyskutowany projekt, innym razem za opcją przeciwstawną. Do końca proporcje te zostały już zachowane, co sygnalizuje, że wynik przyszłotygodniowego referendum wciąż jest sprawą otwartą.

Bez względu na odpowiedź w ankiecie, wiele osób podnosi obawę co stanie się ze śmieciami w dalszej kolejności, czy ich segregowanie przyczyni się do bardziej ekologicznej utylizacji czy przetworzenia. Dużo ludzi uważa, że niezależnie od wprowadzenia opłaty w Pszczynie powinna nastąpić kampania uświadamiania mieszkańców na temat odpowiedzialności, tak osobistej jak i społecznej, która powinna zmniejszyć do minimum przyzwolenie na jakiekolwiek zanieczyszczanie środowiska. Tylko dzięki temu jest szansa, że na trawnikach, chodnikach i w rowach ubędzie drobnych śmieci czy zwierzęcych odchodów, a nad osiedlami nie będzie unosił się zapach palonego plastiku czy gumy. Dodają, że skuteczne mogłyby okazać się akcje ekologiczne w postaci dofinansowania wymiany pieców i ograniczenia niskiej emisji.

Jakikolwiek był rezultat ankiety i będzie przyszły wynik referendum, jedno jest oczywiste – wszyscy chcielibyśmy, ażeby śmieci nie znajdowały się w przydrożnych rowach, w parkach i lasach, a już z pewnością, cytując jednego z użytkowników forum: „nikt nie życzy sobie, żeby ktoś obcy wyrzucał śmieci do naszego kontenera”.

Informujemy, że został uruchomiony specjalny numer telefonu 032 449-39-89, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące referendum.

Oskar / pless.pl

--------------------------

Wyniki ankiety na pless.pl

Czy w Pszczynie należy wprowadzić obowiązkową opłatę za wywóz i segregację odpadów?

Ilość oddanych głosów 4279

TAK (2105 głósów) - 49,2%
NIE (2174 głosów) - 50,8%

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.