Wiadomości
- 22 lutego 2024
- wyświetleń: 707
Olimpijczycy z Oświęcimia
Materiał partnera:
W Oświęcimiu urodziło się kilka znanych osób. Wśród nich znajdziemy trójkę olimpijczyków. W jakich dyscyplinach się specjalizowali? Czy udało im się wywalczyć jakieś medale? Ile razy startowali na igrzyskach olimpijskich? Jakie były ich początki ze sportem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym tekście. Miłej lektury!
Piotr Gruszka - siatkówka
Piotr Gruszka przyszedł na świat 8 marca 1977 roku w Oświęcimiu. Wychował się jednak w oddalonych o 20 km na południe Kętach. Tam też rozpoczęła się jego przygoda ze sportem.
Początkowo trenował lekkoatletykę, jednak bardziej do gustu przypadła mu siatkówka. Nic dziwnego, ponieważ przedstawicielami tej dyscypliny byli jego brat i ojciec. Na pierwszy trening w Hejnale Kęty trafił w wieku 12 lat.
Cztery lata później trafił do BBTS Włókniarz Bielsko-Biała. Trenerem tego klubu był ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski Wiktor Krebok. To właśnie on postawił na młodego chłopaka i pozwolił mu wieku 16 lat zadebiutować na najwyższym poziomie rozgrywkowym.
Pierwszy mecz w kadrze narodowej rozegrał dwa lata później. Łącznie w koszulce z orzełkiem wystąpił 450 razy. Na swoim koncie ma trzy udziały podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich: w Atlatcie (1996), Atenach (2004) i Pekinie (2008).
Jak następcy Gruszki poradzą sobie na tegorocznych IO w Paryżu? Wyniki na żywo będzie mógł śledzić każdy, kto ma forBET kod promocyjny. Rejestracji w serwisie mogą dokonać tylko osoby pełnoletnie.
Paweł Korzeniowski - pływanie
W Oświęcimiu urodził się też jeden z najlepszych polskich pływaków. Miało to miejsce 9 lipca 1985 roku. Jego rodzice związani byli ze sportem - tata trenował hokej, natomiast mama była pływaczką.
Młody Paweł poszedł w ślady swojej rodzicielki. Gdy miał 13 lat zadebiutował na mistrzostwach Polski, gdzie został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Dwa lata później nie miał już sobie równych wśród juniorów.
W pierwszy zawodach jako senior wystartował w 2001 roku. Cztery lata później zdobył złoty medal na mistrzostwach świata, które odbyły się w Montrealu. W tym samym roku sięgnął też po złoto podczas Mistrzostw Europy w Trieście na basenie 25-metrowym. Wszystko to na dystansie 200 metrów w stylu motylkowym.
Na igrzyskach olimpijskich zadebiutował w 2004 w Atenach. Na swoim koronnym dystansie był czwarty. W kolejnych występach w: Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio nie udało mu się powtórzyć tego wyniku.
Arkadiusz Skrzypaszek - pięciobój nowoczesny
Najstarszym z trójki opisywanych przez nas bohaterów jest Arkadiusz Skrzypaszek. Urodził się 20 kwietnia 1968 roku w Oświęcimiu. Dzieciństwo spędził jednak pobliskich Brzeszczach.
W wieku 17 lat zainteresował się pięciobojem nowoczesnym. Po dwóch latach przygotowań zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata juniorów. W 1988 roku zadebiutował na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.
Został tam sklasyfikowany na 23. pozycji, jednak nie załamało go to. Cztery lata później podczas IO w Barcelonie nie miał już sobie równych. Sięgnął wtedy po dwa olimpijskie złota: indywidualnie i drużynowo.
Zanim jednak do tego doszło, wystąpił na mistrzostwach świata w San Antonio i okazał się tam najlepszy ze wszystkich zawodników. Jego ulubioną konkurencją była szermierka. Do tego stopnia, że w 1991 roku zdobył brązowy medal w szpadzie podczas drużynowych mistrzostw Polski.