Wiadomości

  • 4 lutego 2024
  • wyświetleń: 715

Alpaki - co trzeba wiedzieć na ich temat

Materiał partnera:

Alpaka to parzystokopytny ssak pochodzący z Ameryki Południowej. Jest hodowana zarówno ze względu na mięso, jak i wyjąkowo cenną wełnę. Po raz pierwszy została opisana w drugiej połowie XVIII wieku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza. Choć zamieszkuje tereny niemal całej Ameryki Południowej i stała się obiektem westchnień wielu hodowców na całym świecie, to jednak największa populacja znajduje się w Peru. Co warto wiedzieć o alpakach?

Linkhouse


Alpaki - ogólna charakterystyka



Na wstępnie, alpaka a lama to różne zwierzęta. Są podobne. Alpaka to zwierzę, które często mylone jest z lamą. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę uderzające podobieństwo. Jednak w przeciwieństwie do lam, odznaczają się nieco mniejszą posturą. Warto rówież podkreślić, że wełna alpaki jest uznawana ze cenniejszą ze względu na miękkość. Jest jednowarstwowa, podczas gdy wełna lam składa się z dwóch warstw. Nie należy również zapominać o tym, że alpaki są niebywale łagodnymi i towarzyskimi zwierzętami, co z kolei sprawia, że często wykorzystywane są w terapiach dedykowanych dzieciom z konkretnymi zaburzeniami. Takie formy terapeutyczne z udziałem lamy nie są możliwe, gdyż te zwierzęta bywają niezwykle uparte, a niektóre odznaczają się bardzo agresywnym zachowaniem. Długość ciała dorosłej alpaki nie przekracza 150cm, a waga oscyluje wokół 60kg. Są zróżnicowane pod względem ubarwienia. Można natknać się zarówno na białe, jak i czarne czy brązowe alpaki. Żyją w stadach składających się z kilku osobników, a na jego czele zawsze stoi najwyżej usytuowany w hierarchii samiec. Ciąża alpaki trwa ok. 340 dni, a średnia długość życia wynosi 20 lat.

Zobacz też:

Czym odżywiają się alpaki?



Alpaki należą do grupy zwierząt roślinożernych. Siano jedzą właściwie przez cały rok. W sezonie letnio-wiosennym odżywiają się regularnie soczystą trawą. Na pastwiskach będą jednak szukały urozmaicenia, sięgając po wszystkie zielonki znajdujące się w ich zasięgu. Uwielbiają różnego rodzaju zioła, aczkolwiek istnieje również lista roślin, po które pod żadnym pozorem nie powinny sięgać. Do najbardziej niebezpiecznych dla ich zdrowia należą rododendrony, azalie, lilie, oleandry i konwalie. W sezonie jesienno-zimowym w jadłospisie alpaki pojawia się siano zawierające sporą zawartość paszy objętościowej. Fantastycznym uzupełnieniem ich diety będą różnego rodzaju warzywa, które dostarczą wielu cennych minerałów i witamin. Warto od czasu do czasu podawać im startą marchewkę oraz buraki, po które sięgają z największą ochotą. Uwielbiają również świeże jabłka. Podając takie smakołyki należy jednak pamiętać o odpowiednim rozdrobnieniu pokarmu, bo zbyt duże kawałki mogą być dla alpak problematyczne. Zwierzęta powinny mieć również stały dostęp do świeżej wody.

Ile kosztuje utrzymanie alpaki?



Hodowle alpak zyskują w Polsce coraz większą popularność. Te wyjątkowe zwierzęta stanowią nie lada atrakcję. Warto zatem mieść świadomość, że cena jednej alpaki może wynosić nawet osiem tysięcy. Jest ona w pełni uzależniona od jakości runa, a zatem znajdziemy również znacznie droższe osobniki. Z kolei miesięczny koszt utrzymania to mniej więcej 100zł. Golenie alpak odbywa się raz w roku, w okolicach wiosny, a kilogram wełny kosztuje od 50 do ponad 100zł.

Ciekawostki o alpakach



Alpaki to niezwykle wrażliwe i towarzyskie zwierzęta. Muszą żyć w stadach, by czuć się swobodnie i jednocześnie bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela. Wielu ekspertów uważa, że są w pełni zależne od człowieka i nie byłyby w stanie poradzić sobie na wolności. Wynika to z bardzo wczesnego udomowienia tych zwierząt. Co ciekawe, potrafią okazywać uczucia i lubią być głaskane. Do wyrażania rozmaitych emocji służy im ogon, którym alarmują swój aktualny stan. Drżący ogon zazwyczaj oznacza, że alpaka jest zaniepokojona. Z wełny alpak powstają wspaniałe i ciepłe swetry. Ich największą zaletą jest ujmująca miękkość oraz fakt, że wełna odznacza się właściwościami hipoalergicznymi. Te wyjątkowe zwierzęta posiadają również trzykomorowy żołądek, dzięki któremu są w stanie bardzo sprawnie trawić przyjmowane treści. Zobacz też: opis, cena, żywienie alpak.

Czego nie lubią alpaki?



Choć należą do zwierząt niezwykle towarzyskich, to jednak nie przepadają za zbyt dużymi tłumami. Styczność z innym "stadem" jest dla nich dosyć stresująca. Mogą się wówczas poczuć zagrożone, co wpłynie na ich zachowanie. Warto przypomnieć, że alpaki na przestrzeni lat nie wykształciły żadnych mechanizmów obronnych, a jedynym sposobem na przetrwanie w spotkaniu z potencjalnym zagrożeniem jest dla nich ucieczka. Nie należy również przyjmować, iż uwielbiają być bezustannie głaskane. Należy się z nimi obchodzić ostrożnie i z należnym szacunkiem. Alpaka poszukująca kontaktu, z pewnością sama do nas podejdzie. Jednocześnie należy pamiętać, że alpaki odznaczają się niezwykle czułym węchem. Reagują alergicznie na zbyt intensywne zapachy i unikają kontaktu z ludźmi, których zapach nie przypadł im do gustu.