Wiadomości

  • 30 stycznia 2024
  • wyświetleń: 512

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Materiał partnera:

Ulga IP Box pozwala najbardziej innowacyjnym przedsiębiorcom rozliczać swoje dochody według preferencyjnej stawki — wynoszącej zaledwie 5%. Komu przysługuje prawo do skorzystania z ulgi (i czy do tej grupy zaliczają się także programiści—freelancerzy)? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?


IP Box, czyli ulga na innowacje



Ulga IP Box została wprowadzona już pięć lat temu — w celu wsparcia przedsiębiorców działających przede wszystkim na rynku nowych technologii. Pozwala ona rozliczyć dochody z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (np. praw do programu komputerowego) według preferencyjnej, 5-procentowej stawki. IP Box ma z jednej strony zachęcić do rozwijania innowacyjnych rozwiązań in-house, a z drugiej — skłonić przedsiębiorców do zadbania o ochronę prawną swojej własności intelektualnej.

Czy programista na jednoosobowej działalności może skorzystać z IP Box?



Jak najbardziej. Przepisy dotyczące "ulgi na innowacje" nie stawiają żadnych ograniczeń ani w kwestii formy prawnej działalności, ani jej skali. Ulga IP Box przysługuje zarówno małym spółkom, rynkowym gigantom, jak i "wolnym strzelcom". Koniec końców, za innowacją nie zawsze musi stać duży kapitał.

(Niemal) pełną swobodę regulacje zostawiają także w kwestii formy rozliczenia dochodów działalności. Do skorzystania z IP Box uprawnieni są płatnicy:

  • PIT-u według zasad ogólnych;
  • podatku liniowego;
  • podatku CIT.


Wyjątkiem pozostają jedynie ryczałtowcy, rozliczający się z fiskusem na podstawie przychodów, a nie dochodów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi IP Box?



O tym, czy danemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do ulgi IP Box decydują więc nie formalności (choć o nich jeszcze wspomnimy), a "owoce" prowadzonej działalności. Z preferencyjnej stawki mogą skorzystać firmy, które:

  • prowadzą działalność badawczo-rozwojową — czyli działalność twórczą, polegającą na prowadzeniu prac rozwojowych lub badań naukowych w celu poszerzenia zasobów wiedzy i wykorzystania jej do rozwijania innowacyjnych rozwiązań w ramach prowadzonej działalności


oraz

  • wytwarzają kwalifikowane IP — a więc prawa własności intelektualnej, na przykład do programów komputerowych.


Nie każdą działalność w branży IT można więc "podpiąć" pod ulgę IP Box. W przypadku programistów — prawo do skorzystania z ulgi przysługuje przede wszystkim tym developerom, którzy w ramach swojej pracy tworzą kod źródłowy (i posiadają jego prawa autorskie).

Na koniec, wróćmy jeszcze na moment do formalności. Rozliczenie dochodów według preferencyjnej stawki jest możliwe wyłącznie na podstawie odrębnej ewidencji księgowej, ujmującej przychody i koszty związane z danym prawem własności. To bardzo istotna kwestia, ponieważ wymaga od przedsiębiorcy (albo jego księgowych) prowadzenia osobnych ksiąg dla każdego kwalifikowanego IP, objętego ulgą IP Box. O tym — między innymi — jak z tą kwestią sobie poradzić, przeczytasz na https://podatkiprogramisty.pl/16-najczestszych-pytan-o-ulge-ip-box/.