Wiadomości
- 22 grudnia 2023
- wyświetleń: 541
Tworzenie idealnej przestrzeni ogrodowej dzięki pergolom
Materiał partnera:
Wielu posiadaczy domów jednorodzinnych z ogrodem chciałoby mieć możliwość spokojnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jeżeli tylko pogoda temu sprzyja. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań jest pergola. Pełni ona rolę kącika wypoczynkowego, chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewnia prywatność, a jednocześnie stanowi element dekoracyjny ogrodu. Jak optymalnie połączyć te funkcje?
Czym jest pergola?
Pergola jest konstrukcją ogrodową z funkcjonalnym zadaszeniem, która w harmonijny sposób stapia się z otoczeniem. Zbudowana jest zazwyczaj z dwóch rzędów słupków i nałożonych na nich belek lub kratownicy. Dookoła nasadza się różne rośliny pnące, które z czasem dochodzą do górnej części konstrukcji, formując naturalne, żywe zadaszenie. Alternatywą jest zadaszenie ruchome, napędzane ręcznie lub elektrycznie. Przykładowe rozwiązania można zobaczyć na stronie pergole-poznan.pl. Surowiec, z jakiego wykonuje się pergole, to głównie drewno, ale także metale - aluminium lub stal nierdzewna. Na wspomnianej stronie znajdują się przykłady pergoli lamelowych i materiałowych.
Usytuowanie pergoli bezpośrednio przy ścianie budynku czyni z niej namiastkę tarasu, a zadaszenie przyjmuje funkcję markizy. Pergola wolnostojąca, posadowiona w głębi ogrodu, wyglądem i funkcjonalnością przypomina altankę bądź zacienioną alejkę. Obydwa rodzaje pergoli mają za zadanie ochraniać przed nadmiernym nasłonecznieniem lub silniejszymi podmuchami wiatru, stwarzać atmosferę prywatności, a także - ze względu na formę oraz obsadzenie roślinami - pełnią funkcję dekoracyjną.
Aranżacja pergoli w harmonii z ogrodem
Większość pergoli urządzana jest w celach zarówno dekoracyjnych, jak i użytkowych. Nie jest łatwą sztuką zaaranżować pergolę tak, aby spełniła te oczekiwania, a jednocześnie stała się nieodłącznym elementem całości ogrodu. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta ogrodu, szczególnie jeżeli ogród ten ma np. nietypową formę lub różnorodne ukształtowanie powierzchni. Ważne też są gatunki roślin ogrodowych, do których pergola powinna pasować zarówno kształtem, jak i materiałem wykonania.
W zależności od otoczenia, a także od przeznaczenia pergoli, pod jej zadaszeniem mogą się znaleźć meble ogrodowe, na tyle wygodne, aby można było na nich wypocząć, i na tyle efektowne, aby stanowiły istotny element dekoracyjny. Dla zapewnienia przytulności przydadzą się poduszki w odpowiednio dobranych kolorystycznie, ozdobnych powłoczkach, a także np. udrapowana tkanina, zawieszona na wolnych bokach pergoli. Funkcjonalność zapewni zestaw, złożony ze stolika, foteli i sofy. Na rynku dostępne są meble ogrodowe z wikliny lub rattanu, doskonale nadające się na wyposażenie pergoli.
Dobór roślin to kwestia indywidualnych upodobań, aczkolwiek ważna jest również ich harmonia z otoczeniem. Na pergole wybieramy oczywiście pnącza: powojniki, bluszcze, wiciokrzewy, winorośle, a także róże; jeżeli pergola jest widoczna z zewnątrz, będzie stanowiła element nie tylko dekoracyjny, ale i rozpoznawczy domu.
Osobne zagadnienie to podłoże. Jeżeli grunt jest wystarczająco twardy, można wyłożyć go sztuczną trawą i będzie to wystarczające. Podłoże mniej pewne można utwardzić deskami (które są niezbyt trwałe) lub elementami z tworzywa, ewentualnie płytkami kamiennymi. Jednak istnieje spora grupa zwolenników rozwiązań całkowicie naturalnych, preferująca żywą trawę.
Jeżeli pergola ma być wykorzystywana także po zmierzchu, można ją wyposażyć w oświetlenie LED w formie lampionów lub świeczek, które nie tylko umożliwią wieczorne biesiadowanie w ogrodzie, ale będą doskonałą jego dekoracją.
Pergola tarasowa - dodatkowa przestrzeń
Przyścienna pergola tarasowa jest świetnym sposobem na zyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej domu. Stanowi ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem i opadami. Powinna być dopasowana do architektury domu, aby stanowiła z nim harmonijną całość.
Szkielet pergoli tarasowej może być wykonany z drewna lub metalu, natomiast wypełnienia mogą być szklane lub z poliwęglanu. Ten ostatni jest odporny na promieniowanie UV. Materiał zadaszenia powinien być z kolei odporny na różne warunki atmosferyczne.
Szklane ściany można dodatkowo zabezpieczyć przed słońcem; przydadzą się do tego refleksole. Są to specjalne rolety ekranowe, tworzące na powierzchni okna płaską, jednolitą powierzchnię, która osłania pomieszczenie. Wykonane są z materiału rozpraszającego światło słoneczne, a można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki refleksolom w pomieszczeniu można utrzymać odpowiednią temperaturę i nie ulega ono szybkiemu nagrzewaniu.
Pergola przytarasowa może być urządzona tak, aby dało się z niej korzystać przez cały rok. Można wyposażyć ją w ogrzewanie i światło, a wówczas będzie stanowić dodatkowe pomieszczenie do dowolnego zastosowania. Na stronie panwygodny.pl można zapoznać się z przykładowymi aranżacjami.