Wiadomości
- 1 grudnia 2023
- wyświetleń: 441
Nowoczesne systemy zasilania awaryjnego do pieców
Materiał partnera:
Przerwy w dostawie energii elektrycznej dezorganizują nasze codzienne życie i są wyjątkowo uciążliwe, szczególnie teraz w okresie niskich temperatur i opadów śniegu gdy ogrzewanie działa z pełną parą w domu. Krótkie przerwy to mniejszy kłopot, ale w momencie zerwania sieci elektromagnetycznej czeka nas zanik napięcia przez kilka, kilkanaście godzin. Jak sobie z tym poradzić? Jak zapewnić sobie nowoczesne i skuteczne zasilanie awaryjne dla pieców CO w domu?
Z czego składa się nowoczesny system zasilania awaryjnego do pieca?
W naszym standardowym zestawie urządzeń, które będą wymagały zasilania awaryjnego znajdują się podstawowe sprzęty RTV-AGD, systemy oświetlenia, aparatury łącznościowej i bezpieczeństwa oraz właśnie instalacje centralnego ogrzewania takie jak piece CO, pompy, sterowniki, podajniki.
Nowoczesne systemy zasilania awaryjnego do pieców CO składają się z kilku kluczowych elementów, które zapewnią niezawodność i ciągłość zasilania w przypadku awarii prądu. Należą do nich m.in.
I. Zasilacz awaryjny
Dobór: aby dobrać odpowiedni zasilacz awaryjny do pieca należy m.in.
1. Sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na moc naszego pieca:
- Najbardziej standardowy piec gazowy, czy piec kondensacyjny to zapotrzebowanie około 100-150W. Do jego zasilenia wystarczy model zasilacza o mocy stałej 300W np. SINUS PRO 500W 12/230V marki VOLT Polska.
- Popularny w domkach jednorodzinnych kominek z płaszczem wodnym, który jest najprostszym systemem ogrzewania (składa się ze sterownika i pompy) pobiera 40W-90W prądu.
- Nowoczesny piec na pellet tworzący bardziej rozbudowany system ogrzewania w którym znajduje się sterownik, pompa/pompy, wentylator, podajnik, podczas normalnej pracy może pobierać do 100W, w czasie rozruchu nawet 1000W. Rozruch to inaczej praca chwilowa podczas której urządzenie potrzebuje więcej mocy na uruchomienie poszczególnych elementów, jak podajnik, czy wentylator. W tym wypadku sprawdzi się nasz model zasilacza: SINUS PRO 2000W 24/230V (1400/2000W) - https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-2000-w-24-230v-1400-2000w-zasilacz-awaryjny.html.
2. Określić, jak długą mają pracować urządzenia instalacji grzewczej po zaniku napięcia z sieci energetycznej. Dostępne na rynku modele mogą podtrzymywać zasilanie nawet do 24 godzin.
Najważniejsze cechy zasilacza awaryjnego
- Czysta sinusoida: niektóre piece gazowe, czy wentylatory muszą być zasilane prądem o czystym przebiegu sinusoidalnym. Nasze zasilacze awaryjne mają wbudowaną przetwornicę opartą na transformatorze toroidalnym. Wytwarza ona właśnie na wyjściu napięcie o "przebiegu sinusoidalnym", takie samo jak w sieci energetycznej - 230V.
- Elastyczna reakcja na przeciążenia: zasilacz jest zaprojektowany tak, aby elastycznie reagować na nagłe przeciążenia, występujące podczas rozruchu pomp, kompresorów czy silników. Urządzenie może dostarczyć wówczas dodatkową moc chwilową, aby pomóc w uruchomieniu tych urządzeń.
- Ładowarka sieciowa do ładowania podłączonego akumulatora: ładowarka jest odpowiedzialna za utrzymanie akumulatora w pełnym naładowaniu w normalnych warunkach pracy, aby był gotowy do użycia w przypadku awarii zasilania. To zabezpiecza przed sytuacją, w której jest potrzebny zasilacz awaryjny, a akumulator jest rozładowany. Nowoczesna ładowarka utrzymuje również akumulator w odpowiednim stanie naładowania, zapobiegając nadmiernemu rozładowaniu lub przeładowaniu.
- Pełen pakiet zabezpieczeń przed włączeniem odwrotnej polaryzacji/spadkiem napięcia/przeciążeniem/zwarciem/ przegrzaniem.
- Automatyczna regulacja napięcia tzw. AVR, która utrzymuje stabilność napięcia wyjściowego nawet w przypadku wahań napięcia wejściowego.
- Wyświetlacz LCD, który monitoruje najważniejsze parametry urządzenia, takie m.in. napięcie wejściowe/wyjściowe, napięcie i ładowanie akumulatora.
Na czym polega działanie zasilacza awaryjnego?
- Ładowanie akumulatora:
W trybie normalnym gdy zasilanie z sieci energetycznej jest dostępne zasilacz awaryjny ładuje akumulator prądem za pomocą wbudowanego prostownika.
- Automatyczne przełączanie w tryb awaryjny:
W momencie zaniku napięcia energetycznej z sieci zasilacz awaryjny automatycznie przełącza się na tzw. tryb awaryjny i czerpie energię elektryczną z akumulatora.
- Dostarczanie zasilania z akumulatora:
W trybie awaryjnym zasilacz awaryjny dostarcza energię elektryczną do podłączonych urządzeń, w tym do pieca CO, umożliwiając bezprzerwowe działanie przez pewien czas.
- Automatyczne powroty do trybu normalnego:
Gdy zasilanie z sieci energetycznej zostanie przywrócone zasilacz awaryjny automatycznie powraca do trybu normalnego działania, przy czym jednocześnie rozpoczyna proces ponownego ładowania akumulatora w celu przygotowania się do ewentualnej kolejnej awarii zasilania. Piec CO w trybie normalnym jest zasilany z gniazdka 230V.
II. Akumulator
Aby zapewnić najwyższą jakość pracy awaryjnego zasilacza należy dobrać do niego odpowiedni zewnętrzny akumulator. Z powodzeniem można zastosować bezobsługowy kwasowo-ołowiowy akumulator typu AGM (Absorbent Glass Mat) ze względu na m.in.
- Pojemność (Ah), która odpowiada za ilość energii, jaką akumulator może dostarczyć. Im wyższa pojemność, tym dłużej zasilacz awaryjny będzie w stanie zasilać podłączone urządzenia. Nasze modele AGM mają duże pojemności ok.100-200Ah.
- Niski poziom samorozładowania, dzięki czemu akumulator dłużej przechowuje energię bez potrzeby regularnego ładowania. To bardzo ważna właściwość właśnie w systemach zasilania awaryjnego gdzie akumulator musi być gotowy do użycia w razie potrzeby.
- Długą żywotność. Akumulator AGM może obsługiwać wiele cykli ładowania i rozładowania, co ma potrzeby uzupełniania wody destylowanej ani sprawdzania poziomu elektrolitu. Akumulator jest szczelnie zamknięty gdzie elektrolit jest wchłaniany przez specjalne maty szklane. Eliminuje to konieczność konserwacji i koszty utrzymania akumulatorów w dobrej kondycji jest korzystne w zastosowaniach zasilania awaryjnego.
- Odporność na niskie temperatury, co sprawia, że akumulator ma wszechstronne zastosowanie. Może być używany w różnych warunki atmosferycznych w których mieszkamy i korzystamy z zasilania awaryjnego.
- Dostępne w wielu rozmiarach i pojemnościach, co pozwala na umieszczenie ich w domu koło zasilacza awaryjnego typu UPS. Praktyczne i wygodne w użytkowaniu np. akumulatory typu AGM GEL mogą pracować w dowolnej pozycji np. na boku.