Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2023
  • 18 listopada 2023
  • wyświetleń: 1129

Ars Cameralis w Pszczynie: "Herezje / marzenia" - spotkanie literackie w bibliotece

Za nami:

W Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie odbędzie się spotkanie literackie w ramach festiwalu Ars Cameralis.

Ars Cameralis w Pszczynie: “Herezje / marzenia” - spotkanie literackie w bibliotece
Goście wydarzenia


- Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis wracamy do wyjątkowego zwyczaju - postanowiliśmy ponownie podzielić się z Wami twórczością naszych gości. Formuła, którą przyjmie poetycka seria wydawnicza "Herezje / marzenia" różni się od naszych publikacji z poprzednich lat, ale jak bardzo... niech pozostanie to jeszcze tajemnicą. Powiemy tylko, że dwie pierwsze publikacje odnoszą się do wydanych przez nas książek poetyckich Tomaža Šalamuna, a to za sprawą Wojciecha Kucharczyka, który ponownie odpowiada za oprawę graficzną - mówią organizatorzy.

- W tym roku rozpoczynamy wielką inaugurację "Herezji / marzeń" dwoma fascynującymi książkami: "Iskierką w tunelu" Zbigniewa Macheja oraz "Portretem słońca w schronie przeciwbombowym" Daryny Hładun i Lesyka Panasiuka, w tłumaczeniu Anety Kamińskiej. Uwagę zwraca nadzwyczajna aktualność poruszanych tematów - Machej komentuje bieżącą rzeczywistość, a Hładun i Panasiuk portretują wojnę w Ukrainie - dodają.

Podczas spotkania badaczka literatury Monika Glosowitz porozmawia ze Zbigniewem Machejem i Anetą Kamińską, a tematem przewodnim będą wspomniane wydawnictwa. Spotkanie nie bez powodu odbędzie się w Pszczynie - jest to miasto partnerskie Buczy, skąd pochodzą Hładun i Panasiuk.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny - zarezerwujcie ten dzień w swoich kalendarzach, bo czeka nas wieczór pełen fascynujących i ujmujących opowieści.

  • Kiedy? 18 listopada (sobota), godz. 18:00
  • Gdzie? Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie
  • Goście: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej
  • Prowadzenie: Monika Glosowitz
  • Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
  • Wstęp wolny!


Wśród gości:Zbigniew Machej

Poeta, tłumacz, eseista. Absolwent polonistyki i religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasach PRL-u współpracował z opozycją demokratyczną i niezależnym ruchem wydawniczym. Po 1989 roku pracował jako dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata, a o 2014 roku zajmuje się głównie pracą pisarską, publicystyczną i translatorską. Autor kilkunastu zbiorów wierszy, w tym najnowszego "2020" (2021), oraz zbioru esejów "Praga in flagranti" (2023). Współpracował z "bruLionem", "Literaturą na Świecie" i "Przekrojem", a jego eseje były publikowane w "Gazecie Wyborczej", "Przeglądzie Politycznym" czy "Herito". Tłumaczył na język polski wiersze z czeskiego (Tranoscius, Petr Král ), słowackiego (Ján Ondruš, Ivan Štrpka, Štefan Strážay) i angielskiego (Thomas Traherne, John Clare).

zbigniew machej


Monika Glosowitz

Badaczka literatury, działaczka społeczna, tłumaczka. Pracuje jako adiunktka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Doktorat co-tutelle w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i gender studies obroniła w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie w Oviedo. W 2019 roku opublikowała "Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet" (2019), za które w 2020 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Od 2022 roku jest jurorką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Przez wiele lat redagowała dział poetycki "artPapieru" i współpracowała z kwartalnikiem "Opcje".

Monika Glosowitz


Aneta Kamińska

Poetka, tłumaczka poezji ukraińskiej, autorka ośmiu książek poetyckich.Redaktorka i tłumaczka trzech antologii poezji ukraińskiej. Przekładała Nazara Honczara, Hałynę Tkaczuk, Chrystię Wenhryniuk, Borysa Humeniuka, Lubow Jakymczuk, Julię Stachiwskią, Wasyla Hołoborodkę, Emmę Andijewską, Katerynę Kałytko, Hałynę Kruk, Julię Musakowską, Irynę Wikyrczak, Ołeha Kocarewa, Ii Kiwę, Irynę Szuwałową, Mariannę Kijanowską, Łesyka Panasiuka, Olafa Clemensena. Za swoją twórczość była nominowana między innymi do Nagrody Literackiej Nike. Laureatka "Literatury na Świecie" za przekłady poezji Julii Stachiwskiej.

Monika Glosowitz


O Festiwalu Ars CameralisFestiwalu Ars Cameralis, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa śląskiego. Od 1992 roku nadrzędną ideą imprezy jest prezentowanie najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. Każdego roku w miastach województwa niepodzielnie królują muzyka, literatura, film, teatr i sztuki wizualne, skutecznie walcząc z listopadową melancholią.

W ciągu festiwalowych edycji region gościł artystów wybitnych, prowokujących i idących pod prąd. Philippe Jaroussky, Jane Birkin, Laurie Anderson, John Cale, The National, Michelle Gurevich, Kronos Quartet, Julia Holter, John Zorn, Calexico, Tindersticks, Fleet Foxes, Charles Bradley & His Extraordinaires czy Vashti Bunyan - to tylko niektórzy twórcy, w których koncertach uczestniczyła publiczność Górnego Śląska.

Organizatorzy prezentowali również twórczość niezwykłych artystów: Davida Lyncha, Zofii Rydet, Pawła Althamera, Lecha Majewskiego, Krystiana Lupy, Zbigniewa Rybczyńskiego, Rolanda Topora, Jake’a i Dinosa Chapmanów, Kishina Shinoyamy czy Pabla Picassa.

To najlepszy dowód na to, że w listopadzie warto zaglądać do śląskich miast, by uczestniczyć w wielu niezapomnianych wydarzeniach artystycznych.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj