Wiadomości

  • 17 października 2023
  • wyświetleń: 317

Budynki użyteczności publicznej - zastosowanie pustaków szklanych

Materiał partnera:

Zasady prywatności obowiązujące w budynkach użyteczności publicznej są z zasady inne, aniżeli w domach prywatnych. Z wyjątkiem stref higieny oraz przebieralni, praktycznie nie ma potrzeby nadmiernej izolacji wzrokowej, a w wielu wypadkach jest ona nawet niewskazana. Dodatkowo na urzędnikach i przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność energetyczna. Krótko mówiąc, ściany nieprzezroczyste w odróżnieniu od pustaków ognioodpornych zasłaniają źródła światła, powodując wzrost nakładów na energię. Czy można połączyć piękne z pożytecznym?

Budynki użyteczności publicznej - zastosowanie pustaków szklanych


Pustaki szklane EI60, jaśniej i oszczędniej



Dodajmy jeszcze, piękniej. Tym bardziej że gama kolorów pustaków ograniczona jest wyłącznie wyobraźnią stylistów.

W miejscach publicznych istnieje potrzeba dokonywania podziałów przestrzennych, nie ma jednak konieczności dzielenia każdego wolnego skrawka grubymi murami. Pamiętajmy, że każdy z wydzielonych lokali musi mieć zapewniony dostęp do oświetlenia, a często z powodów konstrukcyjnych nie można tam doprowadzić światła słonecznego. Ponadto, jak wskazują badania, osoby poddane takiej izolacji pracują znacznie mniej wydajnie a ich samopoczucie i motywacja ulegają pogorszeniu.

Na szczęście pozytywne trendy w tej kwestii uwzględniane są przez architektów tworzących nowe siedziby urzędów. Ciągi komunikacyjne, recepcje, halle, a nawet ściany zewnętrzne wyposażone są w większym lub mniejszym stopniu w pustaki szklane EI60. Eliminuje to, a przynajmniej znacząco obniża potrzebę wykorzystania kosztownego oświetlenia sztucznego.

Nie można nie wspomnieć o tym, że tego typu materiał idealnie wpasowuje się w powszechny w budynkach użyteczności publicznej styl industrialny.

Pustak ognioodporny, czyściej i bezpieczniej



Tradycyjne materiały budowlane z wielu względów są podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Nawet zabezpieczenia w postaci ceramiki ściennej i podłogowej w wielu przypadkach zawodzi, ponieważ najsłabszym ogniwem okazują się nietrwałe fugi. Wystarczy niewielki odprysk bądź szczelina, by powstało nowe ognisko np. grzyba. Problem ten jest szczególnie widoczny w obiektach narażonych na kontakt z wilgocią. Są to baseny, sauny, ogrody botaniczne itp.

Poza tym taka infrastruktura utrudnia zachowanie należytej higieny pomieszczeń, co w przypadku wymienionych wcześniej basenów i saun ma kluczowe znaczenie.

Przypomnijmy, że pustak ognioodporny nie wymaga obudowy, zapewnia prześwit światła, oraz nie jest podatny na uszkodzenie podczas codziennej pielęgnacji.

Dzięki swoje przezroczystości podnosi także poziom bezpieczeństwa przebywających tam osób. Obsługa w każdej chwili może interweniować w przypadku np. zasłabnięcia użytkownika sauny, a opiekunowie grup korzystających z basenu nie muszą obawiać się, że ktoś się zawieruszy.

Argumenty za wykorzystaniem luksferów można mnożyć w nieskończoność, jednak ostatecznie powinna przeważać wyobraźnia i gospodarność. Wnioski wydają się oczywiste.