Wiadomości
- 3 października 2023
- wyświetleń: 688
Plafon czy lampa wisząca? Dobór oświetlenia głównego do pomieszczenia
Artykuł sponsorowany:
Etap wyposażania domu lub mieszkania to ogromna przyjemność, jednak wymaga od nas podejmowania wielu ważnych decyzji, które w dalszej perspektywie czasowej wpłyną na komfort i funkcjonalność. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór właściwego oświetlenia do każdego wnętrza. O ile sofę czy lampy podłogowe można łatwo przesunąć, a zasłony i poszewki wymienić na inne, o tyle lampy sufitowe są czymś, co zostaje z nami na długo, zwłaszcza te, które stanowią główne źródło światła w pomieszczeniu. Sprawdź, jakie oprawy świetlne sprawdzą się najlepiej jako oświetlenie ogólne!
Czym jest oświetlenie główne pomieszczenia i jakie powinno mieć cechy?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyróżnia się trzy różne rodzaje oświetlenia, tj. oświetlenie główne, oświetlenie robocze (punktowe) i oświetlenie dekoracyjne. Każde z nich ma zupełnie inną funkcję, stąd też w każdym wnętrzu warto postawić na wszystkie trzy rodzaje.
Podstawą jest jednak oświetlenie główne, czyli źródło (lub źródła) światła rozproszonego, które ogarnia łagodną, równomierną jasnością całe pomieszczenie. Sporym błędem jest rezygnacja z tego typu oświetlenia w którymś z pokoi. W efekcie takiego pominięcia, z pewnością szybko odczujemy niedostateczne natężenie jasności — jeśli nie ze względów estetycznych (powstawanie ciemnych kątów), to fizjologicznych (szybkie pojawienie się uczucia senności).
Jako oświetlenie sufitowe główne najlepiej sprawdza się barwa światła neutralna lub lekko ciepła (3500-4200 K). Zbyt ciepłe światło sprawia wrażenie ciemniejszego, niepotrzebne zmienia kolory ścian czy wyposażenia i sprawia, że stajemy się senni, natomiast zbyt zimne światło działa drażniąco i mocno pobudza. Oczywiście jeśli zależy nam na uzyskaniu przytulnej atmosfery, możemy wykorzystać bardzo ciepłe światło, ale raczej w formie dekoracyjnej (np. taśmy LED).
Najczęściej wybierane oświetlenie sufitowe
W dawnym budownictwie stawiało się jedynie na oświetlenie główne, w postaci pojedynczej lampy sufitowej na środku pomieszczenia. Nie było to jednak do końca dobrym wyjściem, gdyż pojedyncze źródło światła często nie zapewniało optymalnej jasności. Dziś stawia się raczej na kilka mniejszych, równomiernie rozłożonych opraw, co zapewnia najkorzystniejsze, a przy tym miłe dla oka natężenie światła.
Nowoczesne oświetlenie sufitowe daje nam ogrom możliwości wyboru opraw światła głównego pasującego do stylu pomieszczenia. Największą popularnością cieszą się:
Plafony
Plafon sufitowy to oprawa świetlna, której cechą charakterystyczną jest ścisłe przyleganie do płaszczyzny sufitu i dosyć "płaska" forma — ich wysokość to zaledwie kilka lub kilkanaście centymetrów. Dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca i w przeciwieństwie do większości lamp wiszących doskonale nadają się do niskich wnętrz.
Lampa sufitowa w typie plafonu pasuje do każdego stylu aranżacji — można zastosować ją zarówno w stylu skandynawskim i nowoczesnym (minimalistyczne plafony o geometrycznych kształtach), jak i w stylu retro i klasycznym (plafony w drewnianych i metalowych oprawach), a nawet glamour (plafony z efektem kryształu).
Plafony są niezwykle uniwersalnymi oprawami. Nadają się właściwie do każdego pomieszczenia, od kuchni i łazienki, po sypialnię, salon czy pokój dziecięcy. Oczywiście decydując się na plafony w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, musimy wybrać modele o odpowiedniej klasie szczelności.
Lampy wiszące
Jeśli dysponujemy wysokim sufitem, jako oświetlenie główne z powodzeniem możemy wybrać lampę wiszącą. Tutaj również mamy ogromną dowolność, bo w sklepach można znaleźć naprawdę setki pięknych, designerskich opraw sufitowych wiszących, od lamp pojedynczych, po żyrandole.
Właściwie dobrana lampa wisząca otuli całe pomieszczenie jasnym, łagodnym światłem, a przy tym będzie stanowić atrakcyjną wizualnie ozdobę pokoju. Warto postawić na oświetlenie wiszące pasujące do stylu wnętrza tak, aby całość tworzyła jedną, spójną kompozycję. Nie musimy rezygnować z lampy wiszącej w kuchni czy łazience. Wręcz przeciwnie, jej zastosowanie może stanowić idealne dopełnienie aranżacji i uczynienie jej ciekawą i niepowtarzalną.
Minimalistyczne modele lamp wiszących sprawdzą się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu loftowym, nowoczesnym i skandynawskim. Styl vintage i glamour podkreślą fantazyjne żyrandole na wiele żarówek (pamiętajmy, aby zastosować energooszczędne żarówki LED), natomiast do pokojów w stylu rustykalnym wybierajmy naturalne materiały, jak drewno czy wiklinę.
Jak właściwie dobrać lampy sufitowe do pomieszczenia?
Jeśli zastanawiasz się, jaka lampa najlepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu, zastanów się przede wszystkim, jakiego efektu oczekujesz i jakie masz możliwości.
Przy wysoko zawieszonym suficie warto postawić na lampy wiszące, które optycznie obniżą pokój i zapewnią źródło światła na odpowiedniej wysokości. Przykładowo, do salonu sprawdzi się duży żyrandol lub kilka pojedynczych lamp zawieszonych na różnych wysokościach, a w większych sypialniach można postawić na lampy wiszące z obu stron łóżka czy nad komodą.
Natomiast mając niskie sufity, lepiej wybrać plafony, które będą stanowić główne źródło światła, a piękna lampa wisząca sprawdzi się raczej w roli światła roboczego (np. jako oświetlenie dodatkowe nad blat kuchenny, stół jadalny czy biurko).
Jaka lampa jako oświetlenie główne - Podsumowanie
W większości pomieszczeń w domu czy mieszkaniu ciężko byłoby się obyć bez odpowiednio jasnego światła ogólnego. Ten rodzaj oświetlenia pozwala równomiernie rozjaśnić cały pokój w sposób zbliżony do naturalnego światła dziennego. Jego pominięcie może być sporym błędem. Jako światło główne mogą posłużyć zarówno plafony, jak i lampy wiszące, w zależności od prywatnych potrzeb i preferencji.
Pamiętajmy, że brak właściwej ilości stałych źródeł światła sprawi, że będziemy musieć zainwestować w dodatkowe lampy stojące lub lampy stołowe, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach. Dlatego znacznie lepszym wyjściem jest dokładne przemyślenie zakupu i rozplanowania tak, aby od razu oświetlić wnętrze w równomierny sposób.