Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 1484

Zdrowie dzieci jest w naszych rękach. Konferencja dla nauczycieli i medyków

Rola środowiska szkolnego w profilaktyce i leczeniu otyłości dziecięcej, odpowiedzialność prawna nieletnich, różnice pomiędzy suplementami diety a lekami, oraz uzależnienie młodych ludzi od napojów energetycznych to główne tematy konferencji zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach oraz Powiat Pszczyński.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. 13 września salę widowiskową Pszczyńskiego Centrum Kultury wypełniło 250 osób - głównie przedstawiciele placówek oświatowych i podmiotów leczniczych z terenu powiatu pszczyńskiego. W programie konferencji znalazły się wartościowe prelekcje, m.in. na temat roli środowiska szkolnego w profilaktyce i leczeniu otyłości dziecięcej, odpowiedzialności prawnej nieletnich, suplementów diety, czy uzależnienia młodych ludzi od napojów energetycznych. W rolę prelegentów wcielili się m.in. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, wojewódzki konsultant ds. pediatrii oraz specjaliści Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach.

- Dziękuję lek. med. Grzegorzowi Gołdyni, Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Tychach, który jest pomysłodawcą dzisiejszego spotkania. Podziękowania kieruję do środowiska szkolnego i medycznego za duży odzew, który świadczy o głębokim zrozumieniu problemów, dotykających nasze dzieci. W myśleniu o zdrowiu najmłodszych najważniejsza jest synergia i jestem przekonana, że wspólnie dużo dobrych praktyk uda nam się wypracować - mówiła starosta pszczyńska Barbara Bandoła.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


Lek. med. Grzegorz Gołdynia, szef tyskiego sanepidu zaznaczył, że na konferencji podniesionych zostanie wiele aspektów dotyczących zdrowia publicznego, ale szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia związane ze zdrowiem dzieci i młodzieży.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna często jest kojarzona z nadzorem i kontrolami. Ale to niejedyna działalność naszej instytucji. Bardzo ważne są działania związane są z profilaktyką i oświatą zdrowotną. Na terenie naszego kraju realizowanych jest wiele programów zdrowotnych. I często te programy są na styku działalności inspekcji sanitarnej i samorządu. Ta współpraca jest bardzo ważna. Mam nadzieję, że wykorzystacie państwo zdobytą dzisiaj wiedzę w pracy i życiu - mówił lek. med. Grzegorz Gołdynia.

Dr n med. Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawił dane związane z COVID-19 i zakażeniami SARS-CoV-2 w województwie śląskim z perspektywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


Otyłość to chorobaO roli środowiska szkolnego w profilaktyce i leczeniu otyłości dziecięcej mówił dr hab. n. med. profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Paweł Matusik - Oddział Kliniczny Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości Szpitala Miejskiego w Tychach, wojewódzki konsultant ds. pediatrii. Na wstępie podkreślił, że otyłość to choroba.

- Otyłość nie jest winą pacjenta, ani zaniedbaniem. Zdarzają się takie dni w poradni, że wszystkie nastolatki, które do mnie przychodzą, ważą ponad 100 kg. Na profilaktykę brakuje nam, lekarzom czasu. Potrzeba za to ogromnego wysiłku w zakresie leczenia pacjentów - mówił, podkreślając, że ostatnie badania sprzed pandemii wykazały, że w Polsce co trzecie dziecko w wieku wczesnoszkolnym zmaga się z nadwagą lub otyłością, a spośród nich co czwarte dziecko jest z otyłością skrajną III stopnia.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


Prof. Paweł Matusik zaznaczył też, że perspektywy dziecka z otyłością są niestety słabe i najczęściej to dziecko również w dorosłym życiu będzie zmagać się z otyłością.

- Otyłość to krótsze życie. Skrajna otyłość to skrócenie życia o 6,5 - 17 lat - mówił wojewódzki konsultant ds. pediatrii podkreślając, że ważna jest rola szkoły, bo dzieci z otyłością nie mogą same kupować jedzenia ani picia. Powinny jeść powoli, a gdy przerwa trwa 5 minut, nie ma możliwości żeby zrealizować to zalecenie.

O odpowiedzialności prawnej nieletnich mówił mł. asp. Wojciech Janosz z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

- Ważne są dwie cyfry 18 i 0. Do 18. roku życia 0 substancji niedozwolonych - alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych - mówił, podkreślając, że rzeczywistość jest niestety inna i pszczyńska policja ujawnia już 12-latków z substancjami o działaniu psychoaktywnym. - Rodzice często to od policji dowiadują się, że ich małoletnie dziecko pali papierosy, pije alkohol lub zażywa inne substancje - zaznaczył.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


Przesłanie dla młodych ludzi miała Lucyna Francug, kierownik Sekcji Higieny, Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach.

- Oby waszym lekiem i suplementem diety była tylko woda i jabłko - mówiła zaznaczając, że coraz bardziej zaczyna się zacierać różnica pomiędzy suplementami diety a lekami. Sięganie po suplementy diety jest coraz częstsze, do czego przyczyniają się reklamy tych substancji, w których osoby ubrane jak medycy przekonują, że od tego zależy nasze zdrowie.

7 puszek energetyków dziennieO tym, że jest możliwe uzależnienie od napojów energetycznych mówiła dr n. o zdrowiu Patrycja Kłósek-Bzowska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk. W jej gabinecie pojawiają się dzieci z otyłością, które przyznają, że spożywają nawet po 7 puszek napojów energetycznych dziennie.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


- Zwłaszcza w ostatnich 3 latach zauważyłam bardzo duży wzrost spożycia energetyków u dzieci i młodzieży. Ma to związek przede wszystkim z reklamami, w których influencerzy namawiają młodych ludzi do ich picia. Napoje energetyczne zawierają bardzo dużo tauryny i kofeiny. Młodzi ludzie pijąc energetyki, nie czuja głodu. Dziecko nie je śniadania, ani II śniadania, a jego pierwszym posiłkiem jest często dopiero obiadokolacja w porze wieczornej. To prowadzi do otyłości. Te napoje zawierają dużą ilość węglowodanów prostych, co podnosi ryzyko cukrzycy i choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy - mówiła.

Prelegentka zaznaczyła, że krótkotrwały zastrzyk energii nie może być obojętny dla naszego organizmu, po nim przychodzi zmęczenie i osłabienie. - Energetyki zawierają całą tablicę Mendelejwa, a dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby - mówiła Patrycja Kłósek-Bzowska.

O meblach w szkole, środkach higienicznych i pneumokokachO tym, jak dostosować meble edukacyjne do wzrostu dzieci, mówiła Jolanta Bochenek, kierownik Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży PSSE w Tychach. Jacek Tarsa z firmy Tork przedstawił rozwiązania, jak obniżyć zużycie środków higienicznych i jednocześnie podnieść poziom higieny. Temat szczepień przeciw pneumokokom i tego, czy są dla dorosłych przedstawiła dr n. med. Beata Celińska, lekarz specjalista chorób zakaźnych i lekarz chorób wewnętrznych Szpitala Joannitas w Pszczynie.

Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023
Konferencja "Zdrowie dzieci w naszych rękach" w PCKulu - 13.09.2023 · fot. powiat


- Wszystkie dzisiejsze wykłady bardzo skłaniają nas do myślenia. Ta zachęta dotyczy młodych ludzi, ale też wszystkich, którzy z osobami młodymi pracujemy i jesteśmy w różnych instytucjach. Życie jest jedno i nie warto iść na skróty, a świat wokół nas bardzo nas do tego zachęca - podsumowała starosta Barbara Bandoła, zwracając się apelem, by na 1. miejscu stawiać myślenie o zdrowiu.

Współorganizatorem konferencji były: Gmina Pszczyna i Pszczyńskie Centrum Kultury. Występ artystyczny, poświęcony tematowi nadużywania przez młodzież napojów energetycznych przygotowało Stowarzyszenie "take tam..." im. Artystów Międzywojnia. Poczęstunek zaserwowali uczniowie PZS nr 2 w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.