Wiadomości

  • 13 września 2023
  • wyświetleń: 159

Wyposażenie placu zabaw - jak bezpiecznie wyposażyć plac zabaw?

Materiał partnera:

Udany plac zabaw to przede wszystkim bezpieczny plac zabaw! Wyposażenie go w zgodzie ze wszystkimi przepisami i normami jest kluczowym aspektem, jeśli chcemy uniknąć ryzyka groźnych wypadków. Przeczytaj, na co jeszcze powinien zwrócić uwagę inwestor, czym różnią się urządzenia na plac zabaw z atestem od sprzętów z certyfikatem, jaka jest rola regulaminu oraz jakie korzyści płyną z montażu ogrodzenia wokół obiektu.

Wyposażenie placu zabaw


Bezpieczne wyposażenie placów zabaw - co to znaczy?Wyposażenie placu zabaw dla dzieci jest bezpieczne wtedy, kiedy przy prawidłowym użytkowaniu nie stwarza zagrożenia dla użytkowników. Nie oznacza to, że mając do dyspozycji obiekt wybudowany zgodnie ze wszystkimi normami, można pozwolić dzieciom na zupełną beztroskę i lekceważenie zasad bezpieczeństwa, bo ono w dużej mierze zależy właśnie od ich zachowania.

Urządzenia na plac zabaw zgodne z normamiWyposażenie placów zabaw dla dzieci objęte jest regulacjami europejskich norm EN 1176 (podzielone na dziewięć części wytyczne obejmujące różne urządzenia na plac zabaw) oraz EN1177 (zbiór reguł dotyczących bezpiecznej nawierzchni). Polskie wersje, które oznacza się PN-EN 1176 i PN-EN 1177, po raz pierwszy ogłoszono w 1998 r. Jeżeli urządzenia zostały wytworzone zgodnie z nimi, można domniemywać, że są one bezpieczne.

Atesty i certyfikatySkąd wiadomo, że dane wyposażenie placu zabaw dla dzieci powstało zgodnie z normami bezpieczeństwa? Jeśli tak jest, powinno mieć wystawiony potwierdzający to dokument - certyfikat bezpieczeństwa. Producent musi go okazać na prośbę inwestora, gdyż w przypadku placów zabaw w miejscach publicznych istnieje prawny obowiązek montowania wyłącznie certyfikowanych sprzętów.

Często można spotkać się z określeniem ,,urządzenia na plac zabaw z atestem". Czy są one dokładnie tym samym, co certyfikowane wyposażenie placów zabaw dla dzieci? Otóż nie. Atest to pojęcie węższe, gdyż dotyczy konkretnego tworzywa zastosowanego w produkcji, jakiegoś elementu konstrukcji, natomiast certyfikat wydawany jest na całe urządzenie.

Place zabaw zgodne z przepisamiOprócz wspomnianych wyżej norm, podczas budowy placu zabaw trzeba przestrzegać następujących regulacji prawnych:

  • Ustawa Prawo budowlane - zawiera wytyczne, jak montować wyposażenie placu zabaw dla dzieci, w tym małą architekturę służącą utrzymaniu porządku (np. kosze na śmieci i ławeczki).
  • Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - w dokumencie zawarto zasady, zgodnie z którymi wybiera się usytuowanie placów zabaw (m.in. wymóg zachowania odpowiednich odległości od innych obiektów, ulic, parkingów itp.).


Regulamin placu zabawKiedy budujemy plac zabaw, wyposażenie i nawierzchnia nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo. Nie mniej ważną kwestią jest zamontowanie na obiekcie w widocznym miejscu tablicy regulaminowej. Nawet urządzenia na plac zabaw z atestem czy certyfikatem mogą okazać się niebezpieczne, jeśli dzieci będą z nich korzystały w sposób, którego nie dopuszcza producent.

Sformułowany w przystępny sposób regulamin powinien określać, w jaki sposób może być użytkowane wyposażenie placu zabaw, a co jest niedopuszczalne. Z reguły zawiera też bardziej ogólne zasady zachowania na terenie obiektu, np. zakaz spożywania alkoholu czy pozostawiania śmieci.

Ogrodzenie placu zabaw dla dzieciOgrodzenie może się okazać równie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa jak odpowiednie wyposażenie placów zabaw dla dzieci. Ten niby prosty element może znacznie ograniczyć ryzyko niebezpiecznych wypadków komunikacyjnych.

Niejednokrotnie zdarzało się, że w ferworze zabawy na nieogrodzonym obiekcie dzieci wybiegały prosto na ulicę, zapominając, jakie to może być niebezpieczne. Ogrodzenie pomoże też zabezpieczyć plac zabaw przed dostępem bezpańskich zwierząt, których odchody mogłyby np. zanieczyścić piaskownicę.

Jak wybrać bezpieczne wyposażenie placu zabaw?Na rynku funkcjonuje wielu producentów oferujących wyposażenie placów zabaw dla dzieci. Skąd wiadomo, u którego dokonać zakupu? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana firma ma w sprzedaży urządzenia z certyfikatem bezpieczeństwa - wbrew pozorom wcale nie jest to regułą.

Warto również dowiedzieć się, czy producent cieszy się dobrą renomą. Czytajmy opinie w Internecie, dowiedzmy się, jak długo podmiot istnieje na rynku, obejrzyjmy inne jego realizacje, przeanalizujmy stronę internetową i zapoznajmy się z kartami technicznymi proponowanych urządzeń. W razie wątpliwości nie obawiajmy się dopytać o zastosowane surowce czy proces produkcji.

PodsumowanieIstnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy stworzyć naprawdę bezpieczny plac zabaw. Wyposażenie z certyfikatem bezpieczeństwa, odpowiednia nawierzchnia, regulamin korzystania z obiektu, ogrodzenie i budowa zgodnie z przepisami prawa to absolutne podstawy.

Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Activeline, która jest producentem o ugruntowanej pozycji na rynku. Oferuje bezpieczne, certyfikowane wyposażenie placów zabaw oraz siłownie zewnętrzne wykonane z najlepszej jakości surowców.