Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2023
  • 13 września 2023
  • wyświetleń: 2127

Środki potrzebne nie tylko na drogi, ale również na budowę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

W lipcu i sierpniu Powiat Pszczyński złożył 10 wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków krajowych o łącznej wartości niemal 50 mln zł. Przygotowane wnioski dotyczą m.in. przebudowy dróg powiatowych oraz modernizacji Szpitala Joannitas w Pszczynie. Wskazano również potrzebę budowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

szpital Joannitas, szpital w Pszczynie
Powiat złożył wniosek o dofinansowanie m.in. modernizacji Szpitala Joannitas w Pszczynie · fot. Powiat


Zarząd Powiatu Pszczyńskiego na swoich posiedzeniach szczegółowo przeanalizował kwestie związane z realizacją inwestycji z wykorzystaniem możliwych do pozyskania środków zewnętrznych.

Dzięki dużej skuteczności Powiatu Pszczyńskiego w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, od 2010 r. zrealizowano 430 inwestycji i projektów. Ich łączna wartość to 303 mln zł, z czego aż 257 mln zł Powiat pozyskał ze źródeł unijnych, państwowych i dzięki doskonałej współpracy z gminami, przy wkładzie własnym w wysokości 46 mln zł.

Barbara BandołaStarosta pszczyński


Starosta pszczyńska podkreśla, że w ostatnich tygodniach Powiat Pszczyński złożył 10 kolejnych wniosków o dofinansowanie ważnych inwestycji ze środków krajowych. Są to kluczowe zadania związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach powiatowych czy kolejnymi etapami modernizacji budynku szpitala.

W ramach VI edycji Rządowego Funduszu Polski Ład skierowanej do podmiotów, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane przedsiębiorstwa gospodarki rolnej złożone zostały wnioski dotyczące dwóch zadań obejmujących przebudowę ul. św. Jana Pawła II w Studzienicach - na odcinku od drogi wojewódzkiej do mostu oraz od mostu do ul. Kosów. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 10 mln zł. Natomiast szacowana wartość inwestycji: 10 204 81 zł. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym. Inwestycja zakłada m.in. jej poszerzenie do 6 m oraz budowę ciągu pieczo-rowerowego o szerokości 3 m.

W związku z naborem wniosków w VII edycji ww. programu przeznaczonej na dofinansowanie rozwoju stref przemysłowych Powiat Pszczyński zawnioskował o dofinansowanie w wysokości 9 mln zł na przebudowę ul. Piaskowej w Suszcu. Szacowana wartość zadania wynosi 9 184 000 zł.

Niezwykle istotna jest dalsza modernizacja budynku pszczyńskiego szpitala. Po przeanalizowaniu zadań możliwych do zgłoszenia do dofinansowania w VIII edycji programu wystąpiono z wnioskiem dotyczącym przebudowy Szpitala w Pszczynie m.in. w zakresie dostosowania do wymagań p.poż. (wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 10 mln zł, a szacowana wartość zadania: 11 764 705 zł). Rosnące potrzeby w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci i młodzieży sprawiają, że zachodzi konieczność budowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (wnioskowana kwota: 8 mln zł, szacowana wartość: 9 411 764 zł). Zawnioskowano również o rozbudowę ul. Wyzwolenia w Mizerowie i Kryrach na odcinku od ul. Lipki do ul. Pocztowej w zakresie budowy drogi rowerowej dla pieszych i rowerów (wnioskowana kwota: 2 mln zł, szacowana wartość: 2 105 263 zł).

Ponadto złożone zostały dwa wnioski w ramach kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obejmują one remont dróg powiatowych - ul. Śląskiej w Warszowicach i ul. Boryńskiej w Krzyżowicach (wartość zadania: 3 773 000, przy czym wkład własny będzie wynosić ok. 50% wartości inwestycji) oraz dróg powiatowych - ul. Katowickiej, Chopina, Batalionów Chłopskich w Pszczynie (wartość zadania: 3 235 350, przy czym wkład własny będzie wynosić ok. 50% wartości inwestycji).

Końcem lipca ogłoszony został nabór wniosków w II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dbając o zabytkowy budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie złożono dwa wnioski dotyczące obiektu związane z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym oraz podnoszeniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego (cz. I). Powiat wnioskował o środki w wysokości 3,5 mln zł na oba zadania, a ich szacunkowa wartość wynosi 3 575 000 zł).

Realizacja wymienionych inwestycji zależy od przydzielania środków krajowych.

Sklep z pościelą, poduszkami i kołdrami - Idealny Sen
Kiedy myślisz o sypialni, z pewnością pierwszym Twoim skojarzeniem jest przestrzeń idealna do odpoczynku. Właśnie dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym każdy element Twojej sypialni - od kołdry, przez poduszki i pościele bawełniane, aż po drobne akcesoria - dopełni się i zapewni zdrowy sen.*


* Artykuł zawiera lokowanie produktu.

BM / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.