Wiadomości

  • 28 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 159

Czy kredyt walutowy jest dobrym rozwiązaniem dla mnie?

Materiał partnera:

Wielu ludzi aby móc kupić mieszkanie zmuszonych jest wziąć kredyt. Niektórzy zastanawiają się czy kredyt walutowy to lepsze rozwiązanie niż kredyt złotowy. Należy jednak pamiętać że o kredyt walutowy nie może ubiegać się każdy. Po zmianach przepisów o kredyt walutowy mogą ubiegać się wyłącznie osoby które zarabiają w walucie kredytu.

kredyt walutowy


Definicja kredytuWedług definicji kredyt to zobowiązanie które bank zgadza się pożyczyć kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie i na określonych warunkach. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do regularnej spłaty i obsługi kredytu. Należy pamiętać że w umowie kredytowej muszą zawarte być dane takie jak wysokość kredytu, waluta kredytu czy okres kredytowania.

Kredyt walutowy, inaczej zwany kredytem dewizowym to kredyt udzielony w walucie innej niż ta która obowiązuje w danym kraju. W Polsce kredytami walutowymi są kredyty udzielane w walutach takich jak:

  • euro
  • dolar amerykański
  • funt brytyjski
  • frank szwajcarski


Staranie się o kredytNa początku lat dwutysięcznych masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich. Obecnie wprowadzono przepisy które mówią o tym iż o kredyt walutowy może starać się jedynie osoba która znaczną część dochodów otrzymuje w walucie kredytu. Oznacza to iż jeżeli ktoś stara się o kredyt we frankach szwajcarskich musi zarabiać we frankach szwajcarskich.

Przepisy te mają zabezpieczyć regularną i stałą obsługę kredytu. Przepisy te zostały wprowadzone po to aby sytuacja z frankowiczami nigdy więcej nie miała miejsca.

Kalkulator frankowiczaOsoby które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich coraz częściej decydują się na wstąpienie na drogę sądową. Jedna z najlepszych kancelarii postanowiła udostępnić do dyspozycji swoich klientów darmowy kalkulator frankowicza.

To narzędzie za pomocą którego możesz obliczyć orientacyjną kwotę o jaką możesz starać się przypadku wygrania procesu sądowego. Aby z niego skorzystać w odpowiednie rubryki należy wpisać podstawowe parametry umowy kredytowej takie jak nazwa banku, kwota kredytu czy długość kredytowania.

Wady kredytu walutowegoKredyt walutowy posiada wady i zalety. Do wad kredytu walutowego zaliczyć można konieczność posiadania bardzo wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkową wadą jest konieczność posiadania o wiele wyższego wkładu własnego niż w przypadku kredytów złotowych.

Wadą jest również bardzo mały wybór ofert kredytów walutowych w naszym kraju. Trzeba pamiętać że bardzo mała liczba banków w swojej ofercie ma właśnie taki produkt. Jedną z wad jest również konieczność pozyskiwania dewiz, aby korzystnie spłacać kredyt.

Zalety kredytu walutowegoDo zalet kredytu walutowego zaliczyć można niższe oprocentowanie kredytu niż w przypadku kredytów złotowych. Dodatkową zaletą jest to że jeżeli zarabia się w walucie kredytu nie ma ryzyka walutowego.

Zaletą jest również fakt, że spłacając kredyt bezpośrednio w walucie kredytu można zlikwidować koszty spreadu walutowego.

Wymagane dokumentyStarając się o kredyt należy w banku złożyć wniosek o przyznanie kredytu. Do tego wniosku należy dołączyć dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo należy przedstawić umowę o pracę lub kontrakt za granicą należy jednak tutaj pamiętać iż musi on obowiązywać co najmniej od sześciu miesięcy u jednego pracodawcy.

Należy przedłożyć również zeznania podatkowe z ubiegłego roku a także wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. Bank wymagać może również pozwolenie na pobyt stały za granicę lub pozwolenie na pracę zagranicą.