Reklama

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2023
  • 9 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 18479

Ostrożnie na przejazdach kolejowych! Szlabany są otwarte a pociągi jeżdżą! PKP PLK SA wyjaśnia

Od kilku dni nasi czytelnicy informują nas o niebezpiecznych sytuacjach na przejazdach kolejowych. W Pszczynie - na ul. Katowickiej i Hallera - oraz w Goczałkowicach-Zdroju pociągi jechały a szlabany nie były opuszczone. Na tych przejazdach ustawiono znaki "rogatka uszkodzona". Poprosiliśmy PKP PLK S.A. o wyjaśnienia.

Znak "Rogatka uszkodzona" na przejeździe w Goczałkowicach - 28.07.2023
Znak "Rogatka uszkodzona" na przejeździe w Goczałkowicach - 28.07.2023 · fot. czytelnik


26 lipca policja odnotowała dwa zgłoszenia dotyczące braku dróżnika przy przejeździe na ul. Hallera w Pszczynie - o godz. 5 rano oraz 22.00. Policjanci ustalili na miejscu, że od godz. 22.00-6.00 jest brak obsady dróżnika. Przejazd był oznakowany jako "rogatka uszkodzona", a pociągi w tym miejscu miały jeździć z prędkością do 20 km/h. Dwa dni później, w piątkowy wieczór, otrzymaliśmy informację o podobnym oznakowaniu przejazdu w Goczałkowicach-Zdroju.

- Opisane sytuacje na przejazdach kolejowo-drogowych w Goczałkowicach i Pszczynie miały charakter awaryjny. Przejazdy w tym czasie zostały odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa - postawiono znaki "stop" i tablice informacyjne, a pociągi zwalniały do 20 km/h i podawały sygnał "baczność" - informuje Katarzyna Głowacka, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak dodaje, PLK SA prowadzą szkolenia dla nowych pracowników w celu zapewnienia ciągłej obsady na przejazdach. Nasza rozmówczyni podkreśla, że ważne, aby każdy kierowca stosował się do przepisów ruchu drogowego i zachował ostrożność przy przejeżdżaniu przez tory. Gwarantuje to bezpieczeństwo przejazdu.W piątek, 4 sierpnia około godziny 22:00 na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Katowickiej ponownie szlabany były podniesione a pociągi jeździły. W tym miejscu również ustawiono znak "rogatka uszkodzona". Sytuację obrazuje powyższe nagranie, które otrzymaliśmy od czytelnika.

- To kolejna niebezpieczna sytuacja w tym miejscu w ciągu ostatnich dwóch, trzech dni. (...) Ludzie w tych czasach są zamyśleni, zagonieni, co nie zwalnia z obowiązku rozglądania się w takich miejscach, uważania na znaki i przestrzegania przepisów. (...) Proszę tam zachować szczególną ostrożność - apeluje nasz czytelnik.

Znak "Rogatka uszkodzona" na przejeździe w ciągu ul. Katowickiej - 7.08.2023
Znak "Rogatka uszkodzona" na przejeździe w ciągu ul. Katowickiej - 7.08.2023 · fot. Małgorzata


W przypadku nieprawidłowości na przejazdach, należy skorzystać z Żółtej naklejki PLK z dodatkowymi informacjami, które pozwalają na szybką reakcję szczególnie wtedy, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.


- Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. priorytetem jest bezpieczeństwo. Od 2005 roku PLK SA prowadzą kampanię społeczną "Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko". W tym czasie liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się. Kampania to cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych przez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego. PLK SA prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD. Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych. Budowane są również bezkolizyjne skrzyżowania torów z drogami, m.in. w Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Myszkowie czy Pyrzowicach - dodaje Katarzyna Głowacka.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.