Wiadomości

  • 19 lipca 2023
  • wyświetleń: 1710

Inwentaryzacja azbestu na terenie gminy Pszczyna - będą odwiedzać posesje

Gmina Pszczyna pozyskała z Ministerstwa Rozwoju i Technologii środki finansowe na przeprowadzenie aktualizacji kompleksowej inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na obszarze całej gminy. Pracownicy firmy Eko Team będą odwiedzali posesje. Będą mieli ze sobą upoważnienia podpisane przez burmistrza!

Azbest
Azbest · fot. materiały prasowe


Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie produkty zawierające azbest powinny zostać zneutralizowane do 2032 roku. W związku z tym należy oszacować ile aktualnie na terenie gminy jeszcze zostało tych wyrobów do usunięcia.

Pozyskane w terenie dane pozwolą ustalić nie tylko czas potrzebny na demontaż i utylizację produktów azbestowych, ale także koszt takiej operacji.

Demontażem i utylizacją produktów azbestowych, którymi w zdecydowanej większości są poszycia dachowe, zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Należy jednak pamiętać, iż obowiązek utylizacji odpadów azbestowych spoczywa na właścicielach obiektów. Inwentaryzacja jest podstawą do ubiegania się o ewentualne finansowe wsparcie zewnętrzne na utylizację azbestu. W przypadku, gdy samorząd otrzymałby takie dofinansowanie, będzie ono dotyczyć demontażu i utylizacji materiałów zawierających azbest na posesjach mieszkańców Gminy Pszczyna.

Do 30 sierpnia 2023 roku pracownicy firmy EKO TEAM Konsulting prowadzić będą inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Ich zadaniem będzie odwiedzenie niemal wszystkich posesji na terenie gminy, stąd prośba do mieszkańców o umożliwienie wykonania inwentaryzacji.

W razie jakichkolwiek pytań Urząd Miejski w Pszczynie prosi o kontakt z przedstawicielem firmy, który wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z inwentaryzacją, oraz kwestiami związanymi z wyrobami zawierającymi azbest lub z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

  • Kontakt: Agnieszka Chylak - tel. 513 100 869
  • Wydział Ochrony Środowiska - tel. 32 449 38 71, 32 449 38 75.


Pracownicy EKO TEAM będą mieli ze sobą oryginał upoważnienia do przeprowadzenia inwentaryzacji, podpisany przez Burmistrza Pszczyny.

Ponadto będą mieli identyfikatory z imieniem i nazwiskiem. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie rozmów z mieszkańcami i wypełnienie ankiety dotyczącej wykorzystywania materiałów azbestowych oraz w razie potrzeby wykonanie szacunkowego obmiaru materiału, np. pokrycia dachu. Pracownicy EKO TEAM będą pracować w godzinach popołudniowych.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.