Reklama

Wiadomości

  • 14 lipca 2023
  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 12348

[WIDEO, FOTO] Nawalne opady deszczu. Rozlewiska na pszczyńskich drogach

Na poniedziałek 17 lipca synoptycy IMGW-PIB wydali ostrzeżenie 2. stopnia przed burzami z gradem. W czasie silnych opadów deszczu na pszczyńskich drogach tworzyły się wodne rozlewiska. Miały też miejsce podtopienia na posesjach.Pół godziny po południu służby interweniowały na ul. Kościuszki w Pszczynie, gdzie utworzyło się rozlewisko wodne. Zalana została także ul. Jagiełły. Około godz. 12:40 strażacy otrzymali zgłoszenie o zalanym garażu w Jankowicach przy ul. Zagajniki. W tym samym czasie w Ćwiklicach na ul. Wolności druhowie OSP podjęli działania w zalanej piwnicy. Po godz. 13.00 w Woli przy ul. Pszczyńskiej ochotnicy z OSP Wola zostali zadysponowani do pompowania wody z zalanego magazynu w sklepie, zaś około godz. 13.30 strażacy z PSP Pszczyna interweniowali na ul. Sobieskiego - tam zostały zalane garaże.

Zalane garaże przy ul. Sobieskiego w Pszczynie - 17.07.2023
Zalane garaże przy ul. Sobieskiego w Pszczynie - 17.07.2023 · fot. Ratownictwo Powiat Pszczyński


W poniedziałek przed południem IMGW-PIB podwyższyło stopień ostrzeżenia, które wydało rano - z pierwszego na drugi.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne i nawalne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, punktowo do 100 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie. Alert obowiązuje dzisiaj do godziny 20.00.

Zalany magazyn sklepu w Woli - 17.07.2023
Zalany magazyn sklepu w Woli - 17.07.2023 · fot. OSP Wola


O godzinie 12.08 IMGW-PIB poinformowało, że "z południowego zachodu na wschód i północny wschód przemieszczają się burze z gradem, którym towarzyszą ulewne opady deszczu o natężeniu dochodzącym do 10-15 mm/10 minut. Sumy godzinowe mogą dochodzić do 30-35 mm, a porywy wiatru do 70-80 km/h".

Rozlewisko wodne na ul. Kościuszki
Rozlewisko wodne na ul. Kościuszki - 17.07.2023 · fot. Ratownictwo Powiat Pszczyński


Powyższy komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Warto dodać, że wcześniejsze ostrzeżenie przed upałami, które miały wystąpić dzisiaj na terenie całego województwa śląskiego, zostało odwołane.

ar, mp / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.