Wiadomości

  • 15 lipca 2023
  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 6709

Pieniądze na renowację klasztorku, grobów książęcych i budynku plebanii

W piątek 14 lipca przedstawiono wyniki Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z terenu powiatu pszczyńskiego dofinansowanie uzyskały gminy: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój oraz Suszec.

Są pieniądze na remont budynku klasztoru i kaplicy przy ul. Uzdrowiskowej w Goczałkowicach-Zdroju - 14.07.2023
Są pieniądze na remont budynku klasztoru i kaplicy przy ul. Uzdrowiskowej w Goczałkowicach-Zdroju - 14.07.2023 · fot. pless.pl


Dotację przyznano na:

  • Gmina Pszczyna - prace konserwatorskie przy zespole grobów książęcych z rodu Anhalt - Kothen na terenie parku pałacowego w Pszczynie - 500 tys. zł,
  • Gmina Goczałkowice-Zdrój: remont budynku klasztoru i kaplicy przy ul. Uzdrowiskowej - 927 tys. 960 zł,
  • Gmina Suszec: roboty budowlane przy budynku plebani w Suszcu - 1 mln 78 tys. zł.


- Ponad pół miliona złotych dotacji pozwoli na odrestaurowanie grobów z rodu Anhalt-Köthen przy symbolicznym udziale własnym gminy. Program Odbudowy Zabytków umożliwi realizację inwestycji, którą planowaliśmy od kilku lat. To dobra wiadomość. Kolejny zabytek uchronimy przed zniszczeniem. Cieszę się również z ostatniej decyzji Rady Miejskiej o przekazaniu w formie darowizny Oficyny Zamkowej do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tym bardziej, że zabezpieczono środki na prace konserwatorskie - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Zakres planowanych prac w goczałkowickim klasztorku obejmie naprawę oraz renowację tynku zewnętrznego na elewacji wschodniej, północnej i południowej, a także odtworzenie wszystkich detali architektonicznych, w tym przywrócenie gzymsów, naprawę oraz renowację drewnianego wykończenia. Realizacja tych robót spowoduje przywrócenie właściwego stanu technicznego obiektu, z zachowaniem jego walorów zabytkowych i architektonicznych.

Cmentarz książąt Anhalt w pszczyńskim parku - 07.2023
Cmentarz książąt Anhalt w pszczyńskim parku - 07.2023 · fot. UM Pszczyna

Cmentarz książąt Anhalt w pszczyńskim parku - 07.2023
Cmentarz książąt Anhalt w pszczyńskim parku - 07.2023 · fot. UM Pszczyna


W konferencji prasowej w Warszawie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. Program zakład a przeznaczenie ponad 2,5 miliarda złotych w pierwszym etapie i od 800 mln do 1 miliarda w kolejnym na prace konserwatorskie, restauratorskie i inne roboty budowlane przy zabytkach. 4700 projektów zostało zakwalifikowanych do programu.

- Zabytki to duma lokalnych społeczności i chcemy, by były one magnesem przyciągającym turystów i wspierającym miejscową gospodarkę oraz promującym kulturę - lokalną, ale przede wszystkim narodową. Ten program - jak wiele innych - nie byłby możliwy bez kompleksowej naprawy finansów publicznych i uszczelnieniu budżetu przeprowadzonego przez rząd Prawo i Sprawiedliwość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Loading...


Szczegóły programuRządowy Program Odbudowy Zabytków wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Konferencja prasowa premiera i ministra kultury - 14.07.2023
Konferencja prasowa premiera i ministra kultury - 14.07.2023 · fot. Kancelaria premiera


Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój" podaj