Wiadomości

  • 14 lipca 2023
  • wyświetleń: 352

4 sposoby na ergonomiczny i zdrowy sen dla osób, które zmagają się z bezsennością!

Materiał partnera:

Jakość snu ma ogromne znaczenie dla zdrowia, urody i samopoczucia. Niewysypianie się prowadzi do bólów kręgosłupa, nasilenia dolegliwości przewlekłych, zmęczenia, obniżenia odporności, a nawet stanów depresyjnych. Jeśli zmagasz się z bezsennością, koniecznie poznaj 4 sprawdzone sposoby, które mogą Ci pomóc!

sen


Bezsenność jest problemem, na który bardzo często można wpływać poprzez zmianę nawyków. Chcąc dobrze się wysypiać, w pierwszej kolejności postaw na kupno lub wymianę łóżka. Warszawa jest miastem oferującym szeroki wybór w tym aspekcie. Następnie wprowadź poniższe rady w życie i przekonaj się, jak zmieni się jakość Twojego nocnego wypoczynku!

1. Ergonomiczny materacKluczowym elementem wpływającym na komfortowy sen jest ergonomiczny materac. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się wyspać, zacznij właśnie od jego wyboru. Nie może być zbyt twardy, ani zbyt miękki, powinien przy tym mieć strefy twardości i być wykonany z hipoalergicznego, łatwego w czyszczeniu materiału. Największą popularnością cieszą się sprężynowe materace kieszeniowe oraz materace piankowe. Wraz z materacem kup poduszkę i pościel z naturalnych materiałów, np. lnu, wełny, bawełny czy jedwabiu.

Sprawdź również: jaki materac dla alergika wybrać?

2. Przygotowanie sypialniŚrodowisko, w którym się znajdujesz, ma duży wpływ na jakość snu. Pamiętaj, aby zadbać o:

  • optymalną temperaturę w sypialni - zazwyczaj między 16 a 19 stopni C;
  • przewietrzenie sypialni - na około 20 minut przed pójściem spać otwórz okna lub włącz oczyszczacz powietrza;
  • zaciemnienie - zasłoń szczelnie okna, wyłącz źródła światła, w tym także telewizor czy komputer z diodami;
  • ciszę - wyłącz telefon komórkowy, aby nikt nie wybudził Cię ze snu. Kup tradycyjny budzik, zamiast ustawiać alarm na smartfonie. Jeśli to konieczne, wymień okna na takie, które zapewnią maksymalną izolację akustyczną.


Bardzo często wygodny materac, świeża pościel i idealnie przygotowana sypialnia wystarczą, aby szybko zapaść w głęboki sen.


3. Dieta przed snem i ziołolecznictwoMożesz wesprzeć się też naturalnymi metodami, np. ziołolecznictwem. Godzinę przed pójściem spać wypij ciepły (lecz nie gorący) napar z kwiatów czarnego bzu, melisy, dziurawca lub ziela serdecznika. Korzystnie na sen wpływa również dieta bogata w tryptofan, który znajdziesz m.in. w mięsie, roślinach strączkowych, rybach, bananach, nabiale czy jajkach. Wpleć je do codziennej diety, zaś ostatni posiłek spożyj nie później niż 2-3 godziny przed snem. Unikaj nadmiaru cukru i kofeiny - mają działanie pobudzające.

4. Kąpiel przed snemSugeruje się, że ciepła kąpiel 1-2 godziny przed pójściem spać jest gwarancją dobrego snu, ponieważ ułatwia odprężenie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Powinna trwać maksymalnie 30 minut. Możesz dodać do wody olejki uspokajające, np. lawendowy, rumiankowy, jaśminowy lub geraniowy, a także odrobinę soli himalajskiej, która zadba o kondycję Twojej skóry. Po kąpieli unikaj nadmiernej aktywności fizycznej. Zaplanowane treningi wykonaj rano lub w ciągu dnia.