Wiadomości

  • 10 lipca 2023
  • wyświetleń: 414

Import towarów do Polski z odległych krajów — jakie opcje transportu masz do wyboru?

Materiał partnera:

Import towarów do Polski z odległych państw to wyzwanie logistyczne, które wymaga odpowiednich rozwiązań transportowych. W zależności od kraju, z którym współpracujesz, możesz mieć do wyboru zupełnie różne opcje. Sprawdź, w jaki sposób możesz dostarczyć do Polski towary ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Import towarów do Polski z odległych krajów


Stany ZjednoczoneW przypadku importu towarów z USA do Polski masz do wyboru dwie opcje, czyli transport lotniczy i morski. Dodatkowo w dotarciu do lotnisk i portów konieczne może być wykorzystanie transportu drogowego lub kolejowego.

Jednym z najpopularniejszych środków transportu na tej trasie jest fracht lotniczy. Decydując się na transport lotniczy do Polski, można znacząco skrócić czas dostawy. Cały proces logistyczny może zająć w tym przypadku od 3 do 5 dni. Transport lotniczy zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa towarów. Z pewnością warto zdecydować się na ładunek lotniczy w przypadku szybko psujących się produktów, czyli np. żywności.

Wiele firm decyduje się na transport morski na trasie z USA do Polski. Jest to bez wątpienia dobry pomysł w przypadku przewozu ciężkich i wielkogabarytowych towarów. Dotyczy to zwłaszcza produktów, których nie obsługuje transport lotniczy cargo. Statki cargo do Polski mogą ponadto doskonale sprawdzić się przy ładunkach drobnicowych. Warto też wziąć pod uwagę, że transport morski może być tańszy niż międzynarodowy fracht lotniczy. Należy jednak pamiętać o tym, że czas dostawy wyniesie co najmniej 25 dni.

ChinyChiny są jednym z głównych partnerów handlowych Polski, która importuje z tego kraju naprawdę wiele produktów. Na tej trasie firmy mają do wyboru aż 4 opcje, czyli transport drogowy, morski, kolejowy i lotniczy.

Transport lotniczy z Chin do Polski cieszy się sporą popularnością ze względu na szybkość dostawy, które może dotrzeć już w ciągu zaledwie 3-5 dni. Chiny są światowym liderem w transporcie lotniczym, dlatego międzynarodowy fracht lotniczy z Chin jest dobrze rozwinięty. Ponadto z Chin można sprowadzić towary drogą morską, co niekiedy jest tańszą opcją, ale wymaga więcej niż 35 dni. Dokładnie tyle samo czasu jest potrzebne na przetransportowanie towaru do Polski drogą lądową z wykorzystaniem ciężarówek. Z kolei transport kolejowy trwa około 18 dni.

IndieImport towarów z Indii do Polski dotyczy wielu produktów z różnych kategorii, dlatego ostateczna decyzja dotycząca transportu może zależeć od rodzaju towaru. Obecnie polskie firmy mogą skorzystać z transportu lotniczego towarowego i przewozu drogą morską. Nie ma niestety możliwości skorzystania z bezpośredniego transportu samochodowego lub kolejowego.

Z oczywistych względów spora część firm preferuje samoloty, co jest związane z krótkim czasem przewozu towarów. Dostawa ładunków lotniczych z Indii do Polski często może odbyć się w ciągu jednego tygodnia roboczego. Na dodatek Indie mają dobrze zorganizowane lotniska właściwie w każdej części kraju.

W przypadku chęci redukcji kosztów warto jednak rozważyć transport morski. Na dostawę towarów trzeba będzie wprawdzie poczekać co najmniej miesiąc, ale przy dużych ładunkach czy też regularnej współpracy taka opcja może być o wiele bardziej opłacalna niż transport lotniczy do Polski.

Zjednoczone Emiraty ArabskieW ostatnich latach Zjednoczone Emiraty Arabskie stają się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski. To z kolei dla wielu polskich firm oznacza konieczność zorganizowania transportu z kraju Bliskiego Wschodu do Polski. Pod uwagę warto wziąć transport lotniczy i morski. Transport kolejowy nie jest dostępny. Z kolei bezpieczny transport samochodowy jest właściwie niemożliwy ze względu m.in. na uwarunkowania polityczne w regionie.

Transport lotniczy w logistyce pomiędzy ZEA i Polski jest zdecydowanie najpopularniejszą opcją. Zamówione towary można otrzymać w zaledwie kilka dni, a opóźnienia występują niezwykle rzadko. W ten sposób można zachować ciągłość działalności. Na dodatek ZEA to dość niewielki kraj, więc koszt dostawy towaru do lotniska powinien być stosunkowo nieduży. Ponadto dobrze rozwinięty transport lotniczy cargo w Polsce pozwala na dostarczenie ładunków do wielu lotnisk.

Jeśli czas nie jest priorytetem lub ładunek w samolocie się nie zmieści, to można zdecydować się na transport morski z ZEA do Polski. W takim przypadku towar powinien dotrzeć do miejsca docelowego po co najmniej 25 dniach. Termin dostawy w dużej mierze zależy od trasy statków cargo, liczby portów odwiedzanych po drodze i warunków pogodowych.