Wiadomości

  • 13 lipca 2023
  • wyświetleń: 1256

Radny Kopiec o problemie zanieczyszczenia rzek

Artykuł sponsorowany:

Od wielu lat zwracam uwagę na dewastację, niszczenie naszego środowiska. Chciałem zwrócić uwagę na tereny zalewowe rzeki Dokawa (a także Pszczynki), która przepływa przez nasze sołectwo oraz osiedle Polne Domy. Ogromne zmiany zaszły na terenach os. Polne Domy i sołectwa Jankowice.

Foto


Od wielu lat te tereny są wykupowane przez prywatnych właścicieli którzy zwożą tam różne materiały budowlane, śmieci zmieniające ten teren. Jako przewodniczący osiedla otrzymywałem z funkcji mienia radnego pisma do potwierdzenia, że ogłoszono przetarg (do 500m) i został zakupiony teren za cenę 3,5-4,5 za m2. Drugie pismo miałem potwierdzić, podpisać i odesłać. Nigdy tego nie zrobiłem. Ten sam proceder od pewnego czasu ma miejsce po stronie Jankowic tam na terenie prywatnym są zbiorniki, głęboki rów, który ścieki doprowadza do rzeki Dokawa. Uchwycono jak wlewali ścieki i zgłoszono to WIOŚ Katowice. Starałem się ten problem przedstawić w sprawach bieżących na sesji czerwcowej. Pan Burmistrz D. Skrobol stwierdzi, że od tego jest Wydział Ochrony Środowiska w Urzędzie. Chciałem przedstawić mieszkańcom temat, który ma miejsce na naszym terenie (takie sprawy zgłaszałem w Urzędzie i do dziś się nic nie zmieniło).

Chcę przypomnieć, że na sesji majowej próbowano radnych zainteresować tematem zasypywania stawów przez kopalnie Silesia na terenach Rudołtowice-Ćwiklic.

Uważam, że ten proceder trwa zbyt długo, tak jak sytuacja wzdłuż Dokawy. Teraz kiedy zrobiono to co sobie niektórzy zaplanowali, sprawa nie do odwrócenia stała się aby dyskutować co robić i wciąga się do tego radnych jak w moim przypadku rzeki Dokawy.

Gdzie są wszyscy, którzy z ramienia Urzędu Gminnego i Powiatowego odpowiadają za te tematy aby nie dopuszczać do takich sytuacji albo je minimalizować byli jeszcze tacy, którzy apelowali o wykonanie koryta tej rzeki. Chyba tylko po to aby te ścieki szybciej, niezauważalnie spływały do morza.

Należy natychmiast przystąpić do działania. Nie tylko dużo mówić o ochronie powietrza, przyrody ale także wód.

Obecnie pierwszy temat to kanalizacja od zaraz jak najmniejsza ilość ścieków w rowach, rzekach.

Henryk Kopiec