Wiadomości

  • 23 czerwca 2023
  • wyświetleń: 295

Zadbaj o urlop bez nerwów i alkoholu

Materiał partnera:

Letnie miesiące sprzyjają wyjazdom oraz spotkaniom w gronie rodziny i przyjaciół. Wielu z nas czeka na urlop od dawna. Wreszcie możemy podróżować, zwiedzać, odpoczywać i zapomnieć o stresach codzienności. Częściej spędzamy czas poza domem, jadamy w restauracjach i odwiedzamy kluby.

urlop,wakacje


Częściej sięgamy też po alkohol, bez zmartwień, że kolejnego dnia musimy wstać do pracy. Niestety, dla niektórych urlopowy wypoczynek wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Mowa o osobach zmagających się z uzależnieniem od alkoholu. W ich sytuacji każde zetknięcie się z procentowymi napojami może oznaczać powrót do wyniszczającego nałogu. Wymierną pomocą będą dla nich tzw. zaszycia alkoholowe.

Jak działa wszywka?Zaszycie alkoholowe, często nazywane też wszywką, ma postać tabletki umieszczanej pod skórą. Lek wydawany jest w oparciu o receptę i pomaga w procesie leczenia alkoholizmu. Działa bardzo prosto i długofalowo. Substancja zawarta we wszytej podskórnie tabletce zaburza metabolizm alkoholu. W efekcie wywołuje uciążliwe dolegliwości po spożyciu napojów wyskokowych. Jakie? Przede wszystkim nudności, wymioty oraz zawroty głowy. Dokuczliwe jest także nagłe uczucie gorąca i czerwienienie twarzy, niskie ciśnienie czy nawet kołatanie serca. Zaszycie alkoholowe jest aktywne około 8-12 miesięcy. To czas, w którym możliwe jest zwalczenie nawyku sięgania po alkohol.

Wszywka alkoholowa jest pomocą w zmaganiach z chorobą alkoholową, nie stanowi jednak sposobu na całkowite wyleczenie. Niestety - osoby dotknięte alkoholizmem będą zmagać się z nim do końca życia. Każdy, nawet najmniejszy kontakt z napojami wyskokowymi może sprawić, że powrócą do wyniszczającego nałogu. Zaszycie alkoholowe pomaga wzbudzić w pacjencie awersję do alkoholu, nie powstrzyma go jednak przed sięgnięciem po butelkę. Warto o tym pamiętać, gdy nasi bliscy lub znajomi mają problem z alkoholem. Posiadanie przez nich wszywki nie oznacza, że mogą czuć się swobodnie w pobliżu alkoholu.

Czy zaszycie alkoholowe ma sens?Życie z chorobą alkoholową nie jest łatwe. Co więcej - uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego. Raport Światowej Organizacji Zdrowia opublikowany w 2018 roku pokazuje, że średnie spożycie alkoholu w Polsce jest wyższe niż w Europie. Niestety, często alkohol pity jest ryzykownie. Pojęcie to oznacza spożywanie zbyt dużych ilości napojów procentowych, które - choć obecnie nie powoduje negatywnych konsekwencji - może prowadzić do uzależnienia. Wspomniany raport informuje, że problem nadużywania alkoholu dotyczy 2,5 mln Polaków. Z uzależnieniem zmaga się 700-900 tysięcy osób. Oznacza to, że 3-4 mln osób żyją w rodzinach z problemem alkoholowych, a połowę z nich stanowią dzieci.

Zaszycie alkoholowe może być konkretną pomocą. Stanie się tak w przypadku osób, które są zdecydowane, by walczyć z uzależnieniem. Pacjent musi wyrazić zgodę na leczenie przy pomocy wszywki oraz zdawać sobie sprawę, w jaki sposób ona działa. Konsekwencje tej decyzji będzie ponosić przez kilka miesięcy, dlatego powinien podjąć ją świadomie. Najlepiej, jeśli decyzji o wszywce towarzyszy kontynuowanie terapii (indywidualnej albo grupowej). To bardzo ważne, ponieważ niemożliwość spożywania alkoholu może spowodować, że osoba uzależniona poszuka innych bodźców i sięgnie np. po narkotyki.

Czy zaszycie alkoholowe jest niebezpieczne lub bolesne?Często można spotkać się ze szkodliwym mitem, że zaszycie alkoholowe jest niebezpieczne i bolesne. Nic bardziej mylnego. To prosty zabieg, który powinien być realizowany przez lekarza (np. Praktyka Lekarska Chirurg24), najlepiej doświadczonego chirurga. Posiada on odpowiednią wiedzę, by zakwalifikować pacjenta, zweryfikować występowanie przeciwwskazań zdrowotnych, a przede wszystkim - dobrać właściwą dawkę i lek. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 30 minut, dzięki czemu pacjent może szybko powrócić do codziennych zajęć. Konieczność kontaktu z lekarzem pozwala też na weryfikację, czy pacjent zdaje sobie sprawę ze sposobu działania wszywki alkoholowej.

Osoby świadome swojego uzależnienia doskonale wiedzą, że będą zmagać się z nim przez całe życie. Problem dotyczy także ich bliskich, ponieważ choroba alkoholowa wchodzi z butami w życie całej rodziny. Dlatego niezwykle ważne jest wzajemne wsparcie, dzięki któremu można ograniczyć niszczycielskie działanie alkoholu. Jeżeli uważasz, że masz problem z alkoholem lub dostrzegasz go u bliskiej osoby - nie zamiataj sprawy pod dywan. Wspólnie poszukajcie sposobu, by poradzić sobie z uzależnieniem. Jedną z możliwości jest właśnie wszywka alkoholowa, jednak zaszycia dokonuje się dopiero w czasie trwania leczenia, nie na samym jego początku.

Zaszycie alkoholowe w praktyce - kiedy i gdzie z niego skorzystać?Decydując się na skorzystanie ze wszywki alkoholowej, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Podanie leku jest możliwe, gdy lekarz ma pewność, że pacjent podjął świadomą i samodzielną decyzję. Potwierdza ją podpisanie odpowiedniego oświadczenia. Zabiegu nie dokonuje się u osoby nietrzeźwej lub po spożyciu alkoholu - należy odczekać minimum 12 godzin. Przed zaszyciem alkoholowym pacjent powinien odtruć organizm, aby pozbyć się zgromadzonych w nim toksyn. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy znajdował się w ciągu alkoholowym.

Kiedy warto zdecydować się na wszywkę? Gdy głód alkoholowy jest tak silny, że osoba uzależniona ma problem ze zwalczeniem go. Wsparcie farmakologiczne jest polecane zwłaszcza dla osób, które walczą z zaawansowaną chorobą alkoholową i nie znajdują już siły na przezwyciężenie nałogu.