Wiadomości

 • 19 czerwca 2023
 • wyświetleń: 425

Lakiery samochodowe. Rodzaje, zastosowanie, wybór właściwego

Materiał partnera:

Lakiery samochodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie nadwozia pojazdu i nadaniu mu estetycznego wyglądu. Wybór odpowiedniego lakieru może być trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje lakierów samochodowych, omówimy ich zastosowanie oraz udzielimy praktycznych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego lakieru do Twojego pojazdu.

Linkhouse


Rodzaje lakierów samochodowychWśród różnorodności dostępnych lakierów samochodowych, istnieje wiele rodzajów, które mogą znacząco wpłynąć na wygląd i ochronę Twojego pojazdu:

 • lakier akrylowy: jest to popularny rodzaj lakieru samochodowego, który zapewnia wysoką jakość wykończenia. Lakier akrylowy jest stosowany zarówno na fabryczne, jak i na naprawiane powłoki lakierowe. Jest odporny na czynniki atmosferyczne i zapewnia dobrą ochronę przed korozją
 • lakier metalizowany: ten rodzaj lakieru zawiera cząsteczki metalu, które nadają nadwoziu samochodu metaliczny połysk. Lakier metalizowany jest często wybierany przez osoby poszukujące efektownego wyglądu pojazdu;
 • lakier perłowy: zawiera dodatkowe pigmenty, które nadają nadwoziu samochodu głębię i efekt perłowego połysku. Ten rodzaj lakieru jest popularny ze względu na swoją unikalną estetykę;
 • lakier matowy: dla osób poszukujących nietypowego wyglądu samochodu, lakier matowy jest doskonałym wyborem. Lakier ten ma gładką powierzchnię bez połysku, co nadaje pojazdowi wyjątkowy charakter.


Zastosowanie lakierów samochodowychZastosowanie lakierów samochodowych pojazdu ma zarówno praktyczne, jak i estetyczne znaczenie. Oprócz ochrony przed korozją, lakierowanie samochodu pozwala na personalizację jego wyglądu i podkreślenie indywidualnego stylu właściciela. Do najważniejszych funkcji należy:

 • ochrona przed korozją: podstawową funkcją lakieru samochodowego jest ochrona nadwozia przed korozją. Lakier tworzy barierę między metalową powierzchnią a czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, sól drogowa i promieniowanie UV;
 • estetyka: lakier samochodowy nadaje pojazdowi atrakcyjny wygląd. Dostępność różnych kolorów, wykończeń i efektów połysku pozwala właścicielom samochodów na personalizację wyglądu swojego pojazdu;
 • zwiększenie wartości samochodu: samochód z dobrze utrzymanym lakierem może mieć wyższą wartość rynkową. Dobrze wykonane malowanie i regularna pielęgnacja nadwozia mogą przyciągnąć potencjalnych nabywców i zwiększyć wartość pojazdu.


Wybór odpowiedniego lakieruWybór odpowiedniego lakieru samochodowego powinien opierać się na kilku ważnych aspektach, do których należy:

 • konsultacja z profesjonalistą: jeśli nie jesteś pewny, jaki lakier będzie najlepszy dla Twojego samochodu, warto wybrać sklep lakierniczy, w którym masz możliwość skonsultować się z profesjonalistą w zakresie malowania samochodów. Mogą oni pomóc ocenić stan nadwozia, określić rodzaj lakieru i zaoferować odpowiednie rady.
 • marka i jakość: wybierając lakier samochodowy, warto postawić na renomowane marki, które oferują wysoką jakość. Tanie lakieru mogą nie spełniać oczekiwań pod względem trwałości, odporności na czynniki atmosferyczne i łatwości aplikacji;
 • dopasowanie koloru: jeśli planujesz naprawić uszkodzoną powłokę lakierową, upewnij się, że wybierasz lakier o dokładnie tym samym kolorze, co oryginalny lakier samochodu. Dopasowanie koloru jest kluczowe dla estetyki i zachowania wartości pojazdu.


PodsumowanieLakiery samochodowe odgrywają ważną rolę zarówno pod względem ochrony, jak i estetyki pojazdu. Wybór odpowiedniego lakieru może być trudny, ale zrozumienie różnych rodzajów lakierów i ich zastosowania może pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Konsultacja z profesjonalistą, sprawdzony sklep lakierniczy i renomowane oraz polecane marki są kluczowe dla uzyskania trwałego i atrakcyjnego efektu. Pamiętaj również, że regularna pielęgnacja lakieru pozwoli utrzymać samochód w doskonałym stanie przez wiele lat.

Sklep lakierniczy ABRPAdres firmy:
Ulinów 2A, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Telefon:
+48 790 716 726

Strona WWW:
https://abrp.pl/