Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2023
  • 20 czerwca 2023
  • wyświetleń: 7770

Dla jednych koszmar, dla innych udogodnienie. Miasto ma wpływ?

Hulajnogi Bolt są w naszym mieście zaledwie kilka dni, a już mieszkańcy wysyłają sygnały o ich niewłaściwym parkowaniu. Zapytaliśmy pszczyński ratusz, czy ma jakikolwiek wpływ na eksploatację jednośladów na terenie Pszczyny.

Hulajnogi Bolt na ul. Chrobrego w Pszczynie - 15.06.2023
Hulajnogi Bolt na ul. Chrobrego w Pszczynie - 15.06.2023 · fot. pless.pl


W czwartek zgłosiła się do nas właścicielka jednej z kamienic przy ul. Chrobrego, do której należy jednocześnie fragment chodnika przed budynkiem. Jak relacjonowała, tego dnia drzwi wejściowe były zastawione hulajnogami, a jedna ze starszych lokatorek miała problem z wyjściem z mieszkania. Przy próbie przestawienia hulajnogi w pojeździe włączał się alarm. Czytelniczka zapytała, co może zrobić jako mieszkanka w takiej sytuacji.

Skierowaliśmy się do pszczyńskiego ratusza z pytaniem, jak się zachować, gdy jednoślady utrudniają komunikację. Czy można zgłaszać te problemy Straży Miejskiej w Pszczynie?

Poprosiliśmy o wyjaśnienie, czy miasto ma wpływ na rozmieszczenie hulajnóg Bolt oraz czy operator kontaktował się z ratuszem przed dostarczeniem ich na teren Pszczyny? Czy są miejsca, w których urząd nie zezwolił na parkowane tych pojazdów? Poniżej odpowiedź rzecznika.

Hulajnogi BOLT w Pszczynie - 12.06.2023
Hulajnogi BOLT pojawiły się w Pszczynie 12 czerwca · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Inaczej niż w przypadku rowerów miejskich, w kwestii hulajnóg, które pojawiły się w ostatnich dniach na terenie Pszczyny, gmina nie ma wpływu na ich ulokowanie. Urząd Miejski co prawda został poinformowany o rozmieszczeniu hulajnóg, jednakże nie decydował i nie rekomendował miejsc, w jakich zostały ustawione. Jedyne, co udało się wymóc na operatorze, to zakaz ich pozostawiania na terenie pszczyńskiego Parku Zamkowego.

Oskar PiecuchRzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie


Jak zaznacza, między firmą Bolt a gminą Pszczyna nie zostało podpisane jakiekolwiek porozumienie.

To oczywiście nie oznacza, że nie monitorujemy sytuacji. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, dlatego straż miejska podczas patrolów zwraca szczególną uwagę na to, w jaki sposób zaparkowane są hulajnogi i czy nie utrudniają na przykład ruchu pieszych. Takie sytuacje, jeśli do nich dojdzie, można zgłaszać strażnikom. Tu warto wspomnieć, że korzystających z hulajnóg obowiązuje nie tylko regulamin operatora (aby rozpocząć przejazd trzeba mieć 18 lat), ale także przepisy prawa drogowego.

Oskar PiecuchRzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie


Nadmieńmy, że w maju gmina Pszczyna wystąpiła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z wnioskiem o opinię w zakresie korzystania z hulajnóg elektrycznych na obszarze miasta ze szczególnym uwzględnieniem objętych ochroną konserwatorską Starego Miasta w Pszczynie i Parku Pałacowego. - WUOZ w Katowicach wydał opinię jednoznacznie negatywną - informuje rzecznik ratusza.

Hulajnogi BOLT w Pszczynie - 12.06.2023
Hulajnogi BOLT pojawiły się w Pszczynie 12 czerwca · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W związku z tym stanowiskiem Urząd Miejski w Pszczynie zwrócił się do firmy Bolt o kontrolowanie miejsc, gdzie pozostawiane są hulajnogi, przesłanie informacji dotyczących operatora, który kontroluje i przyjmuje zgłoszenia dotyczące źle zaparkowanych hulajnóg i innych problemów związanych z funkcjonowaniem systemu.

Rzecznik przypomina także o dostępności rowerów miejskich:

Rozmawiając o ekologicznych środkach transportu, raz jeszcze warto przypomnieć, że od wielu lat w gminie Pszczyna można korzystać z rowerów miejskich. Te ustawione są wyłącznie na stacjach. Znajdują się one na rynku, przy dworcu kolejowym (na Placu Zwycięstwa i Wolności), na osiedlach Piastów, Stara Wieś i Daszyńskiego, a także w sąsiedztwie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. Dwie kolejne stacje - Korona zapory, Centrum przesiadkowe (przy ul. Parkowej) - znajdują się w Goczałkowicach-Zdroju. Co warto podkreślić, w przeciwieństwie do hulajnóg pierwsze 30 minut jazdy rowerem miejskim jest bezpłatne.

Oskar PiecuchRzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie


Hulajnogi Bolt ustawione w poprzek chodnika na ul. Bielskiej
Hulajnogi Bolt ustawione w poprzek chodnika na ul. Bielskiej · fot. pless.pl


Firma Bolt zabiera głosWysłaliśmy także zapytania o rozmieszczenie i eksploatację hulajnóg do firmy Bolt. Poniżej publikujemy odpowiedź:

Przy uruchamianiu hulajnóg w danym mieście, współpraca z lokalnymi włodarzami jest dla nas bardzo ważna i jest to naszą stałą praktyką. Dlatego od lutego br. podejmowaliśmy próby aktywnego dialogu z przedstawicielami Pszczyny, aby wspólnie wypracować mapę dostępności hulajnóg, ustalić miejsca parkingowe oraz podpisać porozumienie o warunkach współpracy. Naszym celem jest umożliwienie mieszkańcom Pszczyny korzystania z zielonej mikromobilności dlatego, po wcześniejszym uprzedzeniu władz miasta, udostępniliśmy sprzęt na ulicach gminy. Jednocześnie podkreślamy, że jesteśmy otwarci na rozmowy z władzami miasta na temat najlepszych dla Pszczyny rozwiązań w zakresie współdzielonej mobilności, oferowanych przez Bolt.

Martyna Kurkowskarzecznik prasowy Bolt


Po naszej interwencji u operatora, hulajnogi ustawione w poprzek chodnika na ul. Bielskiej (przy Rondzie Miast Partnerskich) zostały zaparkowane prawidłowo.

Zasady bezpiecznej jazdy i poprawnego parkowania hulajnóg BoltPrzypomnijmy regulamin użytkowania jednośladów. Zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:

  • korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
  • jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
  • jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
  • niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
  • korzystania z hulajnogi samemu - hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.


Hulajnogi BOLT w Pszczynie - 12.06.2023
Hulajnogi BOLT na chodniku wzdłuż ul. Kopernika · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021. Zasady te opisane są również w aplikacji służącej do wypożyczania pojazdów:

  • jednoślad, po zakończeniu jazdy należy pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
  • Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.


Hulajnogi BOLT w Pszczynie - 12.06.2023
Hulajnogi BOLT w Pszczynie - 12.06.2023 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Przestrogą powinny być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego. Na koniec należy pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.

O tym, jak korzystać z hulajnóg, piszemy więcej w artykule: W Pszczynie pojawiły się hulajnogi BOLT!

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.