pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 1839

Wytwórnia Mas Bitumicznych w Międzyrzeczu do końca 2024 roku

W Międzyrzeczu, w pobliżu miejscowości Wola, powstanie wytwórnia masy bitumicznej. Początkiem maja wójt Gminy Bojszowy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia.

Reklama

otaczarnia w Międzyrzeczu, wytwórnia masy bitumicznej
Instalacja otaczarni w Międzyrzeczu · fot. Grzegorz Sztoler / NIE dla kopalni w Międzyrzeczu


14 marca Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka wyraził pisemny sprzeciw wobec planowanej lokalizacji tego przedsięwzięcia - pisaliśmy o tym w artykule: Wójt gminy Miedźna przeciwny budowie wytwórni masy bitumicznej. W konsekwencji złożył wniosek o dopuszczenie Gminy Miedźna do postępowania w charakterze strony. Gmina Bojszowy nie ustaliła przesłanek pozytywnych do złożonego wniosku i rozpatrzyła go odmownie z przyczyn formalnoprawnych.

Obaj włodarze gmin ustalili jednak zgodnie, że wytwórnia masy bitumicznej (WMB) nie może być dla mieszkańców obu sąsiadujących ze sobą gmin obciążeniem gorszym, niż wynika to z konieczności budowy drogi ekspresowej S1. Największą obawą obu stron było hipotetycznie dłuższe niż konieczne prowadzenie produkcji. Po wspólnych rozmowach wypracowano zgodny wniosek, że wskazanym jest, żeby decyzja, która zapadnie, w sposób czytelny nakreśliła ograniczony czas działania wytwórni.

działki
Działki, na których ma powstać wytwórnia masy bitumicznej w Międzyrzeczu


"(...) Czas funkcjonowania WMB w tym miejscu zostanie ograniczony do chwili zakończenia kontraktu. Przewiduje się, że eksploatacja instalacji będzie miała miejsce do końca 2024 roku. Nie przewiduje się, aby produkcja masy bitumicznej była prowadzona na potrzeby komercyjne, inne niż wykonanie kontraktu. Po wykonaniu nawierzchni drogi ekspresowej S1, wytwórnia, wraz z całą infrastrukturą zostanie zdemontowana i przewieziona w inne miejsce. Teren przedsięwzięcia zostanie doprowadzony do stanu pierwotnego (...)" - napisano w decyzji.

- Bez wątpienia mieszkańcom obu gmin przez okres realizacji prac przy budowie drogi S1 będzie trudniej z powodu WMB. Pozostaje jednak gwarantowane treścią decyzji zakończenie jej funkcjonowania najdalej za półtora roku. Ważny jest również zapis, że produkcja ma realizować jedynie cel budowy drogi ekspresowej S1 i nie będzie produktem dla obiegu handlowego. Tym samym życzmy sobie i wykonawcy jak najszybszej realizacji budowy drogi ekspresowej S1 - piszą urzędnicy z gminy Miedźna.

BM / pless.pl

źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.