Reklama

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1739

Projekt OPS w Goczałkowicach-Zdroju na rzecz obywateli Ukrainy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju realizuje projekt, którego celem jest pomoc rodzinom z Ukrainy, dotkniętym skutkami konfliktu zbrojnego.

Projekt OPS w Goczałkowicach-Zdroju na rzecz obywateli Ukrainy · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Z projektu pn. "Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - Gmina Goczałkowice-Zdrój" korzysta obecnie 36 obywateli Ukrainy, w tym 18 osób dorosłych oraz 18 dzieci, przebywających w naszej gminie.

- Celem projektu jest poprawa funkcjonowania rodzin dotkniętych skutkami konfliktu zbrojnego poprzez naukę języka polskiego, integrację ze społecznością lokalną, uczenie się naszych obyczajów, a także opiekę nad dziećmi w świetlicy, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury - podkreśla Joanna Kotas, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju.

Od lipca 2022 r. odbywają się cykliczne, grupowe i indywidualne zajęcia z psychologiem. Z początkiem 2023 roku ruszyły zajęcia i wyjazdy. Dzieci miały okazję spotkać się ze strażakami z OSP Goczałkowice-Zdrój. W planach są kolejne takie spotkania, a także zwiedzanie Ogrodów Kapias czy wycieczka do Krakowa, podczas której uczestnicy projektu poznają historię Polski. Na miejscu odbywają się też zajęcia manualne. W ostatnim czasie tworzono świece woskowe z okazji świąt wielkanocnych.

- Efekty zajęć już widać, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języka polskiego. Jest coraz lepiej. Nauka prowadzona przez wykwalifikowanego nauczyciela kończy się wydaniem certyfikatu - zauważa Joanna Kotas.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 103 tys. 67 zł, a uzyskane przez Ośrodek Pomocy Społecznej dofinansowanie to 87 tys. 606 zł 95 gr.

Projekt to kolejne działanie realizowane na terenie naszej gminy, które ma pomóc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu trwającej tam wojny. - Od początku trwania konfliktu zbrojnego mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju, lokalne instytucje, organizacje, firmy oraz samorząd gminny włączyli się w zbiórki darów, organizację miejsc pobytu i nie tylko. Zaangażowanie społeczności lokalnej było ogromne, za co jeszcze raz z całego serca dziękuję. Wojna za naszą wschodnią granicą trwa nadal, dlatego ważne jest, aby w dalszym ciągu wspierać osoby, które potrzebują naszej pomocy, bo nie mogą wrócić do swoich domów - mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

BM / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj