Wiadomości

  • 13 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1179

Jak działa e recepta?

Materiał partnera:

Recepty online funkcjonują w Polsce od dłuższego czasu. Ich zaletą jest ogromna oszczędność czasu pacjentów i eliminacja ryzyka, które polegało na tym, że farmaceuta mógł wydać niewłaściwy lek. Taka sytuacja mogła mieć miejsce, gdy wystąpił problem z odczytaniem papierowej recepty. Elektroniczna recepta może być zrealizowana w każdej aptece. W artykule wyjaśniamy, jak działa e recepta.

Linkhouse


1. Dla kogo recepty online?
2. Jak działa e recepta w praktyce?
3. Czy warto uruchomić Internetowe Konto Pacjenta?
4. Jakie dane można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta?

Elektroniczne recepty to standard w dzisiejszym świecie. Takie recepty są wystawiane przez lekarzy medycyny rodzinnej i przez lekarzy specjalistów. Recepta online najczęściej jest wystawiana w przypadku choroby przewlekłej. Jeśli chodzi o konsultacje online, to w stanach nagłych lekarz może zalecić wizytę u lekarza w tradycyjnej placówce służby zdrowia (przychodnia, nocna pomoc medyczna, SOR). Ważne jest, by pacjent miał już zdiagnozowaną chorobę i wdrożone leczenie. Wówczas pacjent może otrzymać receptę online na stale przyjmowane leki. Lekarz może zmienić lek na inny, jeśli uzna to za konieczne. Receptę elektroniczną mogą Państwo zamówić na stronie e-recepta.net.

Dla kogo recepty online?Pacjenci docenili e recepty w czasie trwania stanu epidemii w Polsce. W tym czasie wizyty w przychodni były utrudnione lub zbyt ryzykowne. Choroba zakaźna stała się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. W stanach, które nie wymagały osobistego pojawienia się u lekarza, zastosowanie miała telemedycyna. To rozwiązanie stało się komfortowe dla większości pacjentów, którzy obecnie nie wyobrażają sobie stania w kolejkach u lekarza lub długiego czekania na wyznaczenie terminu wizyty. Pacjenci już nie muszą martwić się o wystawianie recept na leki, które muszą przyjmować systematycznie. Wystarczy im konsultacja lekarska online. Po chwili mogą iść do apteki i wykupić leki. Nie trzeba od razu odbierać wszystkich przepisanych opakowań leku. Można zrealizować e receptę w dowolnej chwili, ale nie później niż 30 dni od daty wystawienia recepty. Wyjątkiem są antybiotyki, które należy wykupić w terminie 7 dni. Można to zrobić w dowolnej aptece. Przy czym, jeśli recepta nie będzie odebrana w 100%, to kolejne partie leków można odebrać w aptece, która wydała pierwsze opakowania przepisanych przez lekarza leków.

Jak działa e recepta w praktyce?Korzystanie z e recept nie jest skomplikowane. Recepty elektroniczne są widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta. Poza tym osoby, które podały w przychodni swój numer telefonu komórkowego, otrzymają za pomocą SMS kod recepty. W aptece trzeba podać swój PESEL i kod tej recepty. Można też korzystać z aplikacji mojeIKP, gdzie znajduje się kod OR. Wystarczy go okazać w aptece. Kod zostanie zeskanowany, a pacjent nie będzie musiał podawać swoich danych osobowych. Wyjątkiem mogą być leki narkotyczne (stosowane na przykład u pacjentów onkologicznych), gdzie farmaceuta może poprosić o okazanie dowodu osobistego osoby, która odbiera lek.

Zapytaliśmy redakcję serwisu e-recepta.net o zalety erecepty:

Korzystanie z e recept uwalnia pacjenta od stresu związanego z próbą skontaktowania się z rejestracją w placówce medycznej. Każdy, kto korzysta z pomocy lekarskiej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wie że dodzwonienie się do takiej placówki graniczy z cudem lub wymaga dzwonienia o godzinie 7.00. Sporo pacjentów traci cierpliwość i stara się dotrzeć do przychodni osobiście. Na miejscu można usłyszeć, że limit pacjentów na dany dzień został już wyczerpany, przez co pacjent wraca do domu bez recepty. E recepta online sprawia, że każdy może skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub lekarza o wybranej specjalizacji. Czekanie na e receptę to zazwyczaj kilka — kilkanaście minut. Od razu można wykupić lek. Dzięki e recepcie nikt nie jest narażony na przerwanie leczenia.

Czy warto uruchomić Internetowe Konto Pacjenta?IKP to miejsce, gdzie można sprawdzić przepisane leki. Internetowe Konto Pacjenta plus aplikacja mojeIKP są pomocne w razie przypadkowego usunięcia SMS z kodem recepty. Można wydrukować receptę i okazać ją w aptece. Można wprowadzić dane osoby, która będzie miała wgląd do historii leczenia i będzie upoważniona do uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia. Warto korzystać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta, gdyż ma to związek ze stałym dostępem do swoich recept. Dzięki IKP pacjent nie musi jechać ani dzwonić do placówki służby zdrowia z powodu zagubienia kodu recepty.

Jakie dane można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta?W IKP, prócz recept i stanu ich realizacji, można sprawdzić historię wizyt u lekarza i terminy umówionych wizyt (NFZ). Można sprawdzić, jakie są w danej chwili prowadzone działania profilaktycznie, z których ubezpieczeni pacjenci mogą skorzystać bez opłat. W IKP widnieć też będą informacje o szczepieniach (przeciwko COVID-19) i nałożonej kwarantannie w czasie stanu pandemii w Polsce. Można również upewnić się, kto ma dostęp do danych związanych z leczeniem.