Wiadomości

  • 30 marca 2023
  • wyświetleń: 405

Niszczenie dysków twardych - jakie są koszty niewłaściwego postępowania z danymi?

Materiał partnera:

Obowiązki w zakresie ochrony danych obejmują zarówno ich właściwe przechowywanie, jak i niszczenie. Przez ten drugi etap rozumie się skuteczne i trwałe zniszczenie dokumentów w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie. O ile w przypadku tradycyjnej formy dokumentów papierowych łatwiej poradzić sobie z ich utylizacją, o tyle niszczenie dysków twardych i elektronicznych nośników informacji może okazać się wyzwaniem. Jak wykonać to zadanie prawidłowo? Jakie konsekwencje grożą tym, którzy nie zniszczą dysków twardych lub zrobią to bezskutecznie?

twardy dysk


Niszczenie dysków twardych - metody



Ustawodawca nakłada na administratorów danych obowiązek ich niszczenia, jednak nie wskazuje dokładnie w jaki sposób miałoby się to odbyć. Jak już wspomnieliśmy, zlikwidowanie papierowej formy dokumentacji nie pozostawia wątpliwości. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się niszczarki spełniające określone normy lub zaawansowane instalacje pozwalające na sprawne i efektywne działanie. Niszczenie nośników danych w formie elektronicznej wymaga wiedzy i zastosowania odpowiednich rozwiązań.

Jednym ze sposobów jest demagnetyzacja nośników informacji. Jak to działa? Silny impuls magnetyczny powoduje nieodwracalną i kompletną utratę danych. Konsekwencją tego jest brak możliwości ponownego zapisu informacji na nośniku. Kasowane w ten sposób mogą być różne typy i rodzaje nośników, tj. dyski HDD, SSD, CD, czy DVD. Trwała i skuteczna utylizacja danych wiąże się ponadto z ich fizycznym zniszczeniem, co daje całkowitą pewność, że informacje nie zostaną odtworzone.

Nieprawidłowe niszczenie dysków twardych - konsekwencje



Niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony dokumentów zawierających informacje wrażliwe, czy poufne, oznacza dla przedsiębiorcy odpowiedzialność karną. W przypadku ujawnienia, udostępnienia, dokonania nieautoryzowanych zmian lub zniszczenia dokumentacji najczęściej stosuje się karę grzywny. Jej wysokość będzie uzależniona od rodzaju przewinienia i wywołanych skutków, jednak w przypadku przedsiębiorstw może wynosić nawet 4% całkowitego światowego rocznego obrotu firmy. Zwróćmy uwagę także na konsekwencje wizerunkowe, które również będą przedsiębiorcę wiele kosztować. Zawiedzione zaufanie klientów i kontrahentów może oznaczać utratę partnerów biznesowych, a to z kolei jest zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Niszczenie nośników informacji warto zlecić profesjonalnej firmie



Mając świadomość, jak dotkliwe są skutki nieprawidłowego postępowania z informacjami niejawnymi, poufnymi i wrażliwymi, warto zadbać o dopełnienie wszelkich obowiązków. Jedną z możliwości jest podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą, która świadczy usługi utylizacji różnych rodzajów dokumentów. Ekoakta to partner, który realizuje niszczenie dokumentów w systemie bezpiecznych aluminiowych pojemników. Oznacza to, że dokumentacja jest przewożona do miejsca utylizacji w kontenerach wyposażonych w trwałe zabezpieczenia. Pozwala to obniżyć ryzyko wycieku danych do minimum. Jeśli chcesz uchronić swoją firmę przed dotkliwymi konsekwencjami nieprawidłowego postępowania z danymi, postaw na najwyższą jakość i bezpieczeństwo i podejmij współpracę z rzetelnym wykonawcą.