Wiadomości

  • 14 marca 2023
  • wyświetleń: 645

Gdzie stosuje się oświetlenie awaryjne?

Materiał partnera:

Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do sprawnego poruszania się po różnych budynkach i nie tylko. Brak światła może wiązać się ze sporymi problemami - z tego względu warto zainwestować w oświetlenie awaryjne. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie wymaganej widoczności nawet w razie awarii prądu.

bernard hermant gadcaezhwg unsplash


Czym jest oświetlenie awaryjne?



Termin "oświetlenie awaryjne" obejmuje kilka rozwiązań związanych ze światłem - w tym oświetlenie ewakuacyjne i rezerwowe, nazywane również zapasowym. Tego typu produkty działają przede wszystkim wtedy, gdy inne rodzaje oświetlenia nie są w stanie sprawnie funkcjonować, np. w wyniku uszkodzenia źródła zasilania czy wystąpienia awarii sieci energetycznej. Oznacza to jednocześnie, że oprawa awaryjna powinna być zasilana z odrębnego źródła - dzięki temu światło będzie mogło sprawnie funkcjonować nawet bez ogólnego dostępu do energii. W większości przypadków zapasowe oświetlenie zapewnia kilka dodatkowych godzin widoczności, co pozwoli m.in. na sprawne przeprowadzenie ewakuacji lub wykonanie prac związanych z naprawą szkód i przywróceniem zasilania.

Gdzie wymagane jest oświetlenie awaryjne?



Odpowiedni poziom światła jest istotne w każdym budynku - z tego względu przepisy określają konkretne miejsca, w których niezbędne jest oświetlenie awaryjne. Najważniejsze regulacje w tym zakresie to ustawa Prawo budowlane oraz tzw. standardy WT, czyli warunki techniczne określane przez rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Do tego dochodzą normy systemów oświetlenia i opraw oświetleniowych, takie jak PN-EN 50172:2005 oraz PN-EN 60598-2-22:2015 Oprawy oświetleniowe.

Gdzie według prawa musi znaleźć się oświetlenie awaryjne? Obowiązek ten dotyczy głównie pomieszczeń i budynków, gdzie wykonywane są czynności, których przerwanie mogłoby spowodować zagrożenie dla ludzi, ich życia, zdrowia oraz dla środowiska naturalnego. To m.in. szpitale, budynki użyteczności publicznej czy mieszkania zbiorowe (o metrażu większym niż 2 000 m2). Dodatkowo oświetlenie awaryjne musi znaleźć się na drogach ewakuacyjnych, pomieszczeniach sal widowiskowych (teatry, kina, czytelnie, muzea), w lokalach rozrywkowych, magazynach, halach produkcyjnych, garażach oświetlonych sztucznie oraz na salach sportowych. Oprawy awaryjne mają kluczowe znaczenie w wielu budynkach - odpowiednie rozwiązania można znaleźć m.in. w sklepie ELUS.

Jak zabezpieczyć drogę ewakuacji?



Kluczowym komponentem, który składa się na oprawę awaryjną, jest oświetlenie ewakuacyjne. Składa się ono z kilku punktów: oświetlenia drogi ewakuacyjnej, stref wysokiego ryzyka oraz strefy otwartej. Należy zapewnić dostęp do światła na całej drodze ewakuacji oraz w miejscach zbiórki. Tego typu oświetlenie swoje natężenie co kilka sekund. Do zabezpieczania drogi ewakuacyjnej używa się najczęściej opraw z żarówkami LED. Są one odporne na czynniki atmosferyczne, a przy tym są łatwe w montażu na ścianie czy suficie. Do tego pobierają one niewielką ilość energii, co jest szczególnie istotne w sytuacjach zagrożenia, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.