Wiadomości

  • 25 grudnia 2002
  • wyświetleń: 1827

Życzenia z przeszłości

Okres świąteczno-noworoczny to m.in. czas składania życzeń, przesyłania zaproszeń oraz niezliczonych propozycji handlowych ofert i reklam.

W zasobie Archiwum na najstarszą korespondencję noworoczną natrafiono w aktach z II połowu XVIII wieku. Na pszczyński zamek docierała zarówno ze wschodu jak i zachodu. Zachowały się listy ówczesnej carycy Katarzyny II datowane w Moskwie w styczniu 1768 i 1772 roku, a skierowane do swojego dalekiego kuzyna Fryderyka Erdmanna Anhalta. Pisane w języku francuskim zawierają odwzajemnione noworoczne życzenia szczęścia i dobrobytu.

Korespondencja z Coethen (1768 r.) i Berlina (1776 r.) jest wzbogacona elementami o treści religijnej. W listach pojawiają się słowa, by Bóg obdarzył księcia długim życiem. Jeden z autorów Neuwertz pisał, że nie stary zwyczaj, ale czyste uczucie płynące z serca sprawiły wysłanie życzeń. I dalej dodaje: Niech Bóg wynagrodzi Pana, jego małżonkę i rodzinę pełnym błogosławieństwem teraz i w wieczności za miłość jaką szerzycie wokół siebie.

Życzenie do szerszego kręgu osób kierowali w XIX wieku redaktorzy czasopism. Czynił to także m.in. pszczyński burmistrz i właściciel drukarni Chrystian Schemmel. Ciekawostką jest to, że w wydawanym przez pruskie władze powiatowe organie urzędowym ,,Plesser Kreisblatt” redakcja składała tutejszym mieszkańcom wierszowane życzenia w języku polskim. Utwory te odzwierciedlały m.in. ówczesną sytuację gospodarczo-społeczną. Najpierw ulewne deszcze, a potem długotrwałe susze spowodowały w latach 40-tych XIX wieku głód i zarazę.
W pierwszym numerze tygodnika „Plesser Kreisblatt” z 2 stycznia 1846 autor pisał:

Tego roku nowego, co przychodzi
Każdemu sercu, nędzą strwożonemu
Skarb święty niesie, pokój z sobą wodzi,
Pokój ojczyźnie, domostwu każdemu.

W następnym - 1847 roku redaktor wyraził w 12-sto zwrotkowym wierszu m.in. następującą sentencję:

Narzekać słyszę, że mało żywności
Że się chlebiczek w ziemi nie urodził
Ściślej się złączą serca w swojej biedzie
Niż je połączyć może rozkosz świata.


Małgorzata Tomczykiewicz

Opracowano na podstawie
materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Pszczynie

http://www.glos.pless.pl class=dodaj>zobacz serwis internetowy Głosu Pszczyńskiego

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.