pless.pl

Wiadomości

 • 16 stycznia 2023
 • wyświetleń: 365

Jak będzie wyglądać proces rekrutacji w 2023 roku?

Materiał partnera:

Stale rosnąca inflacja, chęć lepszego wynagrodzenia czy lepsza atmosfera w firmie przyczynia się do poszukiwania przez ludzi nowych miejsc pracy. Pandemia rozpowszechniła rekrutację online. Pracodawcy walczą o każdego pracownika - dlaczego? Jakie panują obecnie trendy w procesie rekrutacji?

rekrutacja


Problem pracodawców w procesie rekrutacjiPrzy przeglądaniu ofert pracy można zauważyć wiele ogłoszeń z podpisem "praca od zaraz". Firmy szukają kandydatów "na tu i teraz". Z tego powodu większość procesów rekrutacji skróciła się nawet do 1-3 rozmów, procesy na "etat" ok. 2-3 tygodni, a na kontrakt od 3 do 10 dni. Pracodawcy przestali czekać na określoną liczbę złożonych do nich CV - analizują każdego kandydata od razu.

Co prawda zdarzają się procesy, które trwają nawet dwa miesiące, posiadają trzy etapy i długą ścieżkę decyzyjną. Czy to dobrze? Niestety nie, kandydaci już takiej cierpliwości nie posiadają.

Zamiana rólPrzy obecnych rekrutacjach można zaobserwować zmianę ról. Już nie kandydat jest pytany, gdzie widzi się za kilka lat, tylko pracodawca. Teraz to właśnie on musi się zaprezentować potencjalnemu pracownikowi z jak najlepszej strony. Specjaliści od spraw IT posiadają swoje wymagania. Liczą oni na:

 • przejrzystość oferty,
 • odpowiednie wynagrodzenia, wliczając w to premie i bonusy,
 • bezpośredniość szefa,
 • dobrze zarządzane miejsca pracy,
 • dobrze przeprowadzoną rozmowę techniczną.


Dlaczego tak się dzieje?Jak mówi Aleksandra Figarska, Team Leader - IT Recruitment 180 w Awareson - Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z nagminnym niedocenianiem się przez specjalistów IT. Oferty zagranicznych firm potrafiły dwu-trzykrotnie przewyższać ich oczekiwania. Boom na rynku oraz dostępność analiz rynkowych zupełnie to zmieniły. Specjaliści zaczęli porównywać swoje stawki z wynagrodzeniami kolegów w Polsce i za granicą.

Należy również wspomnieć o tym, że mało uwagi przykłada się do tego, w jakiej atmosferze przebiega spotkanie, a jest to niesamowicie istotne. Potencjalny pracownik, który nie czuje się dobrze podczas rozmowy rekrutacyjnej zakłada, że tak samo niedobrze będzie czuł się w firmie.

Negocjacje już nie na miejscuPoszukujący pracy ludzie wymagają, aby wynagrodzenie proponowane przez firmę było podane już w samym ogłoszeniu. Zależy im na dobrze płatnej pracy, nie interesuje ich tracenie czasu na rozmowy rekrutacyjne i próby przekonywania. Kandydaci precyzyjnie i coraz trafniej wyceniają swoje wynagrodzenie za wykonywaną pracę i negocjacje często nie mają już żadnego sensu, jeżeli firma chce go zatrzymać.

ElastycznośćWiele firm chce zachować wypracowane przez siebie wieloletnie standardy, ale też z drugiej strony dbają o możliwość elastyczności. Dobrze to widać na przykładzie, kiedy potencjalny kandydat na dane stanowisko chce zrealizować pracę w formie kontraktu, a nie umowy o pracę. Niektóre przedsiębiorstwa zgadzają się na taką zamianę.

Również coraz częściej pracodawcy precyzyjnie określają wymagania wobec swoich potencjalnych pracowników - ograniczają się do minimum, wymieniając tylko to, co faktycznie jest niezbędne. Dzięki takiej elastyczności i dokładności ułatwiają sobie poszukiwania pracowników.

Trendy w procesie rekrutacji w 2023 rokuWiele czynników wpływa na to, jak wygląda i będzie wyglądał proces rekrutacji na konkretne stanowisko. Jak prezentują się trendy?

 1. Tempo i precyzja rekrutacji - oznacza to, że procesy rekrutacji ograniczają się do minimum - nawet do kilku dni.
 2. Kandydaci nie ograniczają się do jednej oferty, wybierają oni z kilku ofert więc to, jak wygląda proces rekrutacji jest istotny.
 3. W trakcie procesu rekrutacji jest niewielkie bądź całkowicie brak pola do negocjacji finansowych.
 4. Brak zadania sprawdzającego umiejętności na rzecz rozmowy technicznej bądź referencji.
 5. Ogromna zaleta pracodawcy - elastyczne podejście do wymagań.


Analizy i aktualności ze branży HR? Zapraszamy na https://awareson.com/blog/