Wiadomości

  • 16 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2595

Pszczyna i Wałbrzych wspólnie zainaugurowały Rok Księżnej Daisy

W piątek, 13 stycznia w naszym mieście partnerskim - Wałbrzychu burmistrz Dariusz Skrobol oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wspólnie zainaugurowali obchody Roku Księżnej Daisy i zapowiedzieli wydarzenia, które są planowane na najbliższe miesiące.

Pszczyna i Wałbrzych wspólnie zainaugurowały Rok Księżnej Daisy - 13.01.2023 · fot. UM Pszczyna


Podczas uroczystej inauguracji Roku Daisy burmistrz zaprosił gości do odwiedzin w naszym mieście, zwłaszcza podczas planowanych na wiosnę Daisy Days, którego częścią są uwielbiane przez mieszkańców i turystów Ogrody Daisy na pszczyńskim rynku.

Odbyła się również premiera musicalu "Daisy". Tę wyjątkową, zachwycającą sztukę również w tym roku będziemy mogli zobaczyć w Pszczynie.

Pszczyna i Wałbrzych wspólnie zainaugurowały Rok Księżnej Daisy - 13.01.2023 · fot. Zamek Książ


Przypomnijmy, Rada Miejska w Pszczynie ustanowiła rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy. W czerwcu 2023 roku obchodzić będziemy odpowiednio 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu, a od roku 2012 głównej postaci Strategii Promocji Pszczyny.

Urodzona w Anglii jako Maria Teresa Cornwallis-West poprzez małżeństwo z księciem pszczyńskim Janem Henrykiem XV związała swe losy z Górnym i Dolnym Śląskiem w dobrach książęcych na terenach Ziemi Pszczyńskiej i Wałbrzycha.

Księżna Daisy von Pless, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu (1873-1943) prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną oraz angażowała się w liczne inicjatywy mające na celu poprawę warunków życia osób z niższych warstw społecznych. Podczas I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom w szpitalach polowych niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Jej działalność humanitarna i charytatywna z czasów I wojny światowej jest szczególnie godna podkreślenia w aktualnych, niespokojnych politycznie czasach.

22 marca 2012 r. Rada Miejska w Pszczynie podjęła uchwałę w sprawie Strategii Promocji Pszczyny 2012-2014, której główną postacią stała się właśnie Księżna Daisy von Pless. Założenia ww. strategii kontynuowane i wdrażane są do dzisiaj. Minęło 10 lat od tego wydarzenia, a osoba księżnej Daisy von Pless jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych Pszczyny i marką promocyjną miasta. Coroczne święto Daisy Days, nawiązujące do życiowych aktywności Księżnej, cieszy się niesłabnącą popularnością, a wątki z życia Księżnej są rozpowszechniane dzięki Książęcej Grze Miejskiej. Księżna Daisy stała się także spoiwem kontaktów partnerskich pomiędzy Pszczyną a Wałbrzychem. Warto zaznaczyć, że miasto partnerskie Pszczyny, Wałbrzych, także ustanowiło rok 2023 Rokiem Księżnej Daisy.

BM / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.