Wiadomości
- 2 stycznia 2023
- wyświetleń: 511
Wózek transportowy - jak wybrać odpowiedni do swojej firmy?
Materiał partnera:
Wózek transportowy stanowi podstawę udanego przewożenia różnorodnych materiałów i towarów. Świetnie sprawdza się w procesach przemysłowych, centrach logistycznych, branży spożywczej, gastronomicznej, czy hotelarskiej. Kurierzy równie często z nich korzystają. Wózki transportowe usprawniają pracę i podnoszą wydajność pracowników, co przekłada się na zwiększone korzyści finansowe firmy.
Wózek transportowy stanowi podstawę udanego przewożenia różnorodnych materiałów i towarów. Świetnie sprawdza się w procesach przemysłowych, centrach logistycznych, branży spożywczej, gastronomicznej, czy hotelarskiej. Kurierzy równie często z nich korzystają. Wózki transportowe usprawniają pracę i podnoszą wydajność pracowników, co przekłada się na zwiększone korzyści finansowe firmy.
Wózki transportowe pełnią ważną funkcję w łańcuchu dostaw. Służą do przewożenia różnego rodzaju towarów, materiałów, czy surowców. Mogą być również wykorzystywane do magazynowania produktów. Najczęściej składają się z kół, stalowej ramy oraz platformy z drewnianej, stalowej lub aluminiowej płyty. Właściwy dobór wymiarów platformy ewentualnie ilości powierzchni roboczych, pozwoli na efektywniejszą pracę.
Wiele z akcesoriów dostosowano do przewożenia palet EURO. Wózki magazynowe mają różnorodne ścianki - wysokie, niskie, zabudowane, czy siatkowe.
Akcesoria służą do przewożenia zarówno klasycznych, jak i specyficznych towarów. Ich konstrukcja może być dostosowana do transportu mebli, butli z gazem, naczyń, czy bardzo wysokich przedmiotów. Można wyposażyć je w dodatki, takie jak pasy zabezpieczające ładunki, czy szafki warsztatowe na najpotrzebniejsze rzeczy oraz odbojniki chroniące ściany i wózek przed zarysowaniem.
Do najpopularniejszych należą wózki transportowe służące do przewożenia ładunków nie spaletyzowanych, takich jak kartony, czy plastikowe boxy. Wyposażono je jedynie w platformę i ramę - nie posiadają napędu, są przemieszczane siłą ludzkich mięśni. Udźwig wynosi najczęściej około 400-500 kg, ale są też modele do większych obciążeń. Niektóre wózki wyposażono w koła pneumatyczne amortyzujące nierówności, jednak w przypadku płaskich podłoży i magazynów w najczęściej wystarczą koła z pełnej gumy które są tańsze, bezobsługowe i mają zwykle większy udźwig. Platformy nośne są gładkie, antypoślizgowe lub wodoodporne w zależności od przewożonego towaru i warunków pracy
Poza standardowymi produktami, na rynku można znaleźć również wózki do przewożenia niestandardowych ładunków. Należą do nich opony, meble, wysokie sprzęty AGD, czy butle z gazem, a także akta, segregatory, czy odpady typu folie, kartony. W tym przypadku zamontowane platformy mają różną wysokość - mogą być one pionowe lub poziome. Warto wspomnieć, że prezentowane produkty to wózki transportowe ręczne, czyli pojazdy nieposiadające napędu i niewymagające dodatkowych uprawnień do ich obsługi
Wózek magazynowy - jak wybrać najlepszy?
Wybierając wózek do transportu, weź pod uwagę profil swojej działalności. Już wcześniej warto zdefiniować, jakie towary będą nim przewożone oraz na jakie odległości. Akcesoria mogą brać udział w zakładowym transporcie wewnętrznym i zewnętrznych. Przed zakupem należy spotkać się z osobami decyzyjnymi i przeanalizować materiały obecne na hali produkcyjnej lub magazynowej. Nierzadko pojazdy w późniejszym czasie nie są stosowane tylko do dedykowanych czynności, ale pełnią wiele funkcji pomocniczych, do których należy magazynowanie nadwyżki towarów, czy przewożenie części do naprawy maszyn. Przeprowadzenie dokładnej analizy pozwala na precyzyjne określenie pojemności i nośności potrzebnych wózków.
Ważnym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę to udźwig wózka. Wartość zależy od zastosowanych materiałów, wielkości platformy i rodzaju kół. Inny pojazd sprawdzi się do przewożenia niewielkich towarów w kartonie, a inny do mebli czy towarów o nieregularnym kształcie. Jeśli udźwig będzie za mały, może dojść do szybszego zużycia kół i łożysk lub do wygięcia lub nawet złamania platformy nośnej. Standardowe wózki naładowne mogą przewozić towary o wartości 400-500 kg.
Kolejną ważną kwestią jest przestrzeń ładunkowa. W jej wyborze pomoże wcześniej przygotowana analiza przewożonych ładunków. Wózki magazynowe mogą mieć pustą platformę lub zabezpieczoną ściankami. Ich wybór zależy od wielkości transportowanych towarów. Jeśli chcesz mieć nieograniczoną przestrzeń, warto wybrać pojazdy pozbawione ścianek, dlatego że sprawdzają się one w przemieszczaniu dużych towarów, takich jak różne belki, profile, dywany czy plastikowe boxy lub kartony. Aby zapobiec wypadaniu mniejszych lub bardziej wartościowych materiałów, należy wybrać platformę obudowaną siatką z 2, 3 lub 4 stron. Co więcej, wózki mogą być wykonane z różnorodnych tworzyw. Do wyboru są platformy zrobione ze sklejki, płyty MDF, stali nierdzewnej lub o właściwościach antypoślizgowych.
Równie istotnym parametrem jest rodzaj zamontowanych kół. Powinny być one zawsze dobierane z uwzględnieniem konkretnych warunków pracy. W każdym asortymencie znajdziesz koła pneumatyczne amortyzujące nierówność, i bezawaryjne z pełnej gumy lub tworzywowe. Najczęściej mają one różne średnice. Koła mogą być 2 lub 4 skrętne i wyposażone w hamulce - zapewni to bezpieczeństwo pracownikom.
Profesjonalne wózki do transportu od LWP Logistics
Jeśli szukasz profesjonalnych wózków transportowych o najwyższej jakości wykonania, wybierz firmę LWP Logistics. Proponowane produkty odpowiadają wymogom Unii Europejskiej i zostały stworzone przez specjalistów. Gwarantujemy pomoc w wyborze najlepszego sprzętu.