Wiadomości
- 31 grudnia 2022
- wyświetleń: 2305
TAX BARON: Przedsiębiorcy z kolejnymi wyzwaniami w 2023 roku
Artykuł sponsorowany:
Pandemia COVID-19, ciągła zmiana przepisów, konflikt zbrojny za wschodnią granicą, wzrost cen energii, inflacja - ilość problemów i wyzwań, z którymi muszą zmagać się przedsiębiorcy wydaje się nie mieć końca. Wszystkie te problemy będą miały niestety wpływ na otoczenie rynkowe w przyszłym 2023 r. i największym wyzwaniem przedsiębiorców będzie dalsze dostosowanie się do tej sytuacji.
Chciałbym zwrócić uwagę, na niektóre "nowości" w przepisach podatkowych, istotne moim zdaniem z punktu widzenia przedsiębiorców.
KSeF - SYSTEM e-FAKTUR W VAT
Kolejnym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie odpowiednie przygotowanie się do wprowadzanego obowiązkowo tzw. systemu e-faktur KSeF - Krajowy System e-Faktur. System ten już obowiązuje ale na zasadzie dobrowolnej a od 01-01-2024 r. będzie obowiązkowy dla wszystkich wystawiających faktury VAT. Żeby dostosować się do nowych wymogów fakturowania, trzeba będzie odpowiednio wcześnie dostosować posiadane systemy sprzedażowe lub wdrożyć choćby proste systemy do wystawiania faktur. Pierwotnie system obowiązkowych e-Faktur miał obowiązywać już od 01-01-2023 r. , jednak ostatecznie przesunięto ten termin na 01-01-2024 r. i jak zapewnia obecnie resort finansów nie będzie już kolejnego opóźnienia.
Zasadniczo przestaną funkcjonować faktury VAT w postaci papierowej, każda faktura będzie musiała być wystawiona w systemie KSeF (z pewnymi wyjątkami). Warto w nadchodzącym roku 2023 przygotować się odpowiednio do wystawiania e-Faktur w systemie KSeF i być w pełni gotowym w dniu 01-01-2024 r. , tym bardziej, że przewidywane są sankcje za wystawianie faktur VAT poza system KSeF.
Nasze biuro rachunkowe TAX BRON Rachunkowość i Doradztwo, udostępnia dla Klientów, prosty program sprzedażowy poprzez sieć Internet (łączenie także z urządzeń mobilnych), który jest już dostosowany do współpracy z systemem e-faktur KSeF. Program ten ma szereg funkcjonalności, znacznie ułatwia współpracę Klienta z biurem rachunkowym i jest udostępniany Klientom bezpłatnie.
PIT - ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA JESZCZE ZA ROK 2022
Przedsiębiorcy rozliczający się za rok 2022 wg podatku dochodowego liniowego (19%) będą mogli wyjątkowo dokonać specjalnej zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową i rozliczyć podatek dochodowy PIT za rok 2022 wg skali. Wyboru tego przedsiębiorcy dokonają w składanym zeznaniu rocznym PIT36 za rok 2022. W praktyce przedsiębiorca składający zeznanie podatkowe za rok 2022 przeliczy sobie jaki wariant dla niego jest korzystniejszy za rok 2022 (skala czy liniowy?) i złoży stosowne zeznanie do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela). Tego typu zmiana opodatkowania dotyczy wyjątkowo roku 2022 r. Jeżeli przedsiębiorca chce dokonać stałej zmiany formy opodatkowania trzeba zawiadomić organ podatkowy wg dotychczasowych zasad ogólnych.
PODATEK CIT - ESTOŃSKI CIT
Podatek CIT jest podatkiem dochodowym od osób prawnych np. spółek z o.o. Coraz więcej firm prowadzi swoją działalność w formie spółek z osobowością prawną.
W obecnym kształcie, po zmianach wprowadzonych w 2022 r. , tzw. estoński CIT (odmiana podatku CIT) stał się interesującą alternatywą do tradycyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym. W praktyce, estoński CIT to rozwiązanie, które umożliwia podatnikom zapłatę podatku dochodowego dopiero w momencie pobierania zysków ze spółki (np. dywidend) a także zastosowanie atrakcyjnej stawki podatkowej w stosunku do tradycyjnych stawek. Jednak możliwość przejścia na estoński CIT jest uwarunkowana szeregiem warunków jakie musi zostać spełnionych przez spółkę. Niemniej warto obecnie rozważyć, czy w danym przypadku można i czy warto przejść na estoński CIT?
PRACOWNICY - PPK PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
Pracownicze plany kapitałowe były wprowadzane sukcesywnie i obecnie dotyczą już wszystkich przedsiębiorców zatrudniających choćby jednego pracownika.
Deklaracja pracownika o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zachowuje ważność tylko do ostatniego dnia lutego roku 2023 (rok automatycznego zapisu do PPK). Pracodawca zobowiązany jest do końca lutego 2023 roku poinformować osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o kolejnym obowiązku dokonywania za nie wpłat do PPK od 01-04-2023 r., chyba że po 01-03-2023 r. pracownik złoży ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Deklaracja rezygnacji musi zawierać wymagane dane i oświadczenia pracownika.
Z okazji nadchodzącego, Nowego 2023 Roku, życzę wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności i pokoju.
Ryszard Baron
doradca podatkowy 00341
TAX BARON Rachunkowość i Doradztwo
- 43-200 Pszczyna, ul. Chrobrego 11
- ryszardbaron@taxbaron.com.pl
- http://www.taxbaron.com.pl