Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1226

Dotacja na XVIII-wieczną stodołę w pszczyńskim skansenie

Gmina Pszczyna przekazała 20 tysięcy złotych na roboty remontowe pokrycia dachowego stodoły ośmiobocznej z Kryr, która znajduje się na terenie Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej.

Dotacja na XVIII-wieczną stodołę w pszczyńskim skansenie
Dotacja na XVIII-wieczną stodołę w pszczyńskim skansenie - 12.2022 · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


Ośmioboczna stodoła z Kryr to najdłuższy budynek w zagrodzie. Ma wymiary 21m x 9,30m. Pod względem architektonicznym przykład najbardziej archaicznych budowli spotykanych na Śląsku. To budynek wieloboczny, typowy dla ziemi pszczyńskiej.

Tego typu stodoły należały do bardziej majętnych gospodarzy. Belki na węgłach łączone są na jaskółczy ogon (nie wymagają dodatkowych zamków). Dach oparty na poziomej belce (tzw. ślemień) wspartej dwoma pionowymi słupami (tzw. sochy), dzięki czemu nie obciąża ścian stodoły. Ściany boczne postawione są skośnie do ścian frontowych i składają się z trzech przęseł.

Wnętrze obiektu składa się z centralnego klepiska i dwóch sąsieków przeznaczonych do magazynowania zboża. Do środka prowadzą dwie bramy dwuskrzydłowe na przestrzał, przy czym nad jedną z nich, wjazdową, znajduje się tzw. "żorowie", czyli podnoszona część dachu, pozwalająca na wjazd wozu ze zbożem lub sianem.

Sąsieki oddzielone są od klepiska niskimi przegrodami z dwóch belek, a przestrzeń między nimi wypełniona jest pionowymi deskami z otworami pomocnymi przy przechodzeniu. W środku warto zobaczyć piękną więźbę dachową.

Prace związane z remontem pokrycia dachowego zostały już wykonane, a przeznaczona dotacja ma charakter refundacji. Decyzja zapadła podczas sesji Rady Miejskiej w Pszczynie, która odbyła się 1 grudnia.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj