Wiadomości

  • 8 grudnia 2022
  • wyświetleń: 7544

Sucha skóra twarzy - sposoby na przywrócenie nawilżenia

Materiał partnera:

Powłoka ciała ma skomplikowaną budowę i sporo zadań do wykonania. Jednak skóra nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniej ilości wody dostarczanej zarówno od wewnątrz, jak i w formie zewnętrznego wsparcia. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii przyczyniają się do pogorszenia kondycji tkanek, a także zwiększonego ryzyka powstawania wielu niedoskonałości. Jeśli Twoim problemem jest sucha skóra twarzy, sprawdź, jakie zabiegi pozwolą Ci na jej nawilżenie!

sucha skóra, krem


Dlaczego nawilżenie skóry jest tak istotne?



Skóra jest największym ludzkim organem. U osób dorosłych osiąga powierzchnię przeszło 1,5 metra kwadratowego. Zadaniem skóry jest przede wszystkim ochrona głębszych tkanek, ale nie ulega wątpliwości, że jej stan i wygląd zewnętrzny mają ogromne znaczenie w kwestii urody.

Przybliżając budowę skóry w naprawdę ogromnym uproszczeniu można wyróżnić naskórek (wielowarstwowy), a także mnóstwo kolejnych warstw skóry właściwej i niezwykle istotnej podskórnej tkanki tłuszczowej. Żywe komórki naskórka to keratynocyty, natomiast martwe to korneocyty. Komórki te wspólnie z cementem międzykomórkowym wypełniającym ich przestrzenie zabezpieczają skórę przed wnikaniem obcych cząsteczek, a także przed utratą wilgoci. Odpowiadają one również za produkcję białek nieenzymatycznych, takich jak kolagen typu IV, laminina, fibronektyna i proteoglikany. Keratynocyty ulegają stałej odnowie - stare komórki zostają zastępowane przez nowe, po czym migrują na powierzchnię skóry tworząc warstwę zrogowaciałą. Z niej, a także z sebum i wody składa się płaszcz hydrolipidowy.

Proces keratynizacji nie byłyby możliwy bez cząsteczek wody. Ich deficyt zaburza prawidłową funkcjonalność skóry. Już krótkotrwałe uszkodzenie naskórka sprawia, że woda z głębszych warstw skóry odparowuje. Konsekwencją odwodnienia skóry jest zwiększona podatność na podrażnienia, a także wielowymiarowe pogorszenie jej kondycji. Sucha skóra twarzy nie tylko wygląda nieestetycznie, ale staje się szczególnie podatna na powstawanie zmarszczek. Dzieje się tak, ponieważ brak wody skutkuje zaburzeniami w obrębie jej składników, w tym włókien kolagenowych i elastyny, które tracą elastyczność i stają się kruche.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry?



Wspomniany cement międzykomórkowy składa się m.in. z ceramidów, wielonienacysonych kwasów tłuszczowych i kwasu hialuronowego. Podczas codziennej pielęgnacji suchej skóry twarzy warto wybierać kosmetyki, które zawierają wymienione składniki. Intensywnie nawilżający krem to podstawowy preparat, który warto stosować codziennie, niezależnie od wieku i typu skóry.

Dobre kosmetyki wiążą cząsteczki wody i wspomagają nawilżenie zewnętrznych warstw skóry. Nie docierają jednak wystarczająco głęboko. Niezwykle ważne jest więc nawadnianie organizmu także od wewnątrz. To umożliwia zdrowa, zbilansowana dieta i wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody mineralnej każdego dnia.

Zabiegi poprawiające kondycję odwodnionej skóry twarzy



Jeśli pomimo starań skóra twarzy jest bardzo sucha, warto zdecydować się na dodatkowe zabiegi, które pozwolą przywrócić jej idealne nawilżenie. Bardzo suchy, zrogowaciały naskórek trzeba usunąć. Doskonale w tym celu sprawdzają się m.in. profesjonalne peelingi chemiczne. W trakcie takich zabiegów wykorzystuje się różne preparaty, najczęściej bazujące na składnikach, takich jak kwas salicylowy, glikolowy, migdałowy, pirogronowy, czy trójchlorooctowy. Preparat zawsze dobiera się indywidualnie, w zależności od kondycji skóry oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. W wyniku głębokiego złuszczenia skóra zostaje pobudzona do odnowy. Cera staje się promienna, idealnie gładka i świetnie przygotowana do wchłaniania składników nawilżających zawartych w kosmetykach.

Do skutecznych metod dogłębnie odżywiających i nawilżających skórę należy również mezoterapia. Zabieg polega na podaniu do skóry specjalnych preparatów, które uzupełniają składniki tkanek i stymulują ich regenerację. Najczęściej mezoterapię wykonuje się w formie igłowej lub mikroigłowej. Stosuje się różne preparaty, także dobierane indywidualnie. Mogą być to koktajle odżywcze, kompleksy witamin, substancje zawierające kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi obwodowej pacjenta.