pless.pl

Wiadomości

 • 14 listopada 2022
 • wyświetleń: 330

Wazektomia Łódź, czyli sposób na antykoncepcję u mężczyzn

Materiał partnera:

Na początku warto zapoznać się z tym, czym tak właściwie jest wazektomia. Jest to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji np. w USA, a jej cena w Polsce to około 2000 zł, które czasami klinika może rozłożyć na raty. Głównym jej założeniem jako chirurgicznej procedury jest spowodowanie tymczasowej niepłodności u mężczyzn. Odbywa się to poprzez przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, których zadaniem jest gromadzenie oraz doprowadzanie plemników w czasie ejakulatu. Metoda ta jest jak najbardziej bezpieczna dla pacjentów, którzy się do niej kwalifikują, a także cechuje ją niezwykła prostota w wykonaniu, a nawet można tu wspomnieć o sięgającej 99% skuteczności. Po zabiegu mężczyzna jest nadal w stanie uprawiać seks, lecz już w jego spermie nie ma plemników, a to oznacza, że partnerka jak i partner nie muszą martwić się o zapłodnienie.

Linkhouse


Wazektomia Bez Skalpela (WBS) to rodzaj zabiegu, który jest obecnie bardzo często wykorzystywany. Jego specyfikacja polega głównie na nieużywaniu skalpela, jak już sama na to wskazuje, a tym samym skóra nie zostaje nacięta. W zamian tego, lekarz sięga po inny rodzaj narzędzia, dzięki któremu chwyta znieczuloną skórę i sukcesywnie rozdziela jej warstwy. Wazektomia Bez Skalpela jest o wiele mniej inwazyjna i wymaga mniejszej ingerencji w ciało, dlatego też po niej zazwyczaj nie jest wymagane założenie szwów.

Sposób przygotowania do zabieguMimo, że wazektomia Łódź w https://wazektomia.org.pl/oferta/lodz/ sama w sobie nie jest zbyt skomplikowana oraz nie zajmuje wiele czasu to najważniejsze jest tutaj, aby pacjent odpowiednio się przygotował. Podstawową są tutaj oczywiście konkretne badania w laboratorium, między innymi morfologia krwi i antygen HBS, który pojawia się w organizmie ludzkim w wyniku zakażenia wirusem HBV. Jeśli wynik badania pacjenta na obecność tego wirusa wyjdzie pozytywny, to będzie się to wiązało z dużym ryzykiem wirusowego zapalenia wątroby typu B. W miejscu, w którym odbędzie się wazektomia ważnym jest także wypełnienie wszelkich formularzy. Z tym, jak i z wynikami mężczyzna może udać się do kliniki.

Podczas zabiegu powinno zadbać się o komfort samej pracy dla lekarza, dlatego dość istotne jest ogolenie się w miejscu, gdzie przebiegają nasieniowody i nad spojeniem. Dodatkowo wykonanie tej czynności zminimalizuje ryzyko infekcji w związku z ciałami obcymi, które mogą się wówczas przedostać pod skórę. Pacjent na miejsce wykonywania wazektomii może udać się sam lub z bliską osobą.

Jak wygląda sam zabieg oraz jego następstwaNależy tutaj jeszcze raz przytoczyć, że poprzez wazektomię mężczyzna nie traci sprawności seksualnej. Zbliżenia są jak najbardziej nadal możliwe, a jedyna różnica polega na braku obecności plemników w spermie.

Co do samego zabiegu to jest on nieskomplikowany, trwa zaledwie niecałą godzinę zegarową a do jego wykonania używane jest znieczulenie miejscowe. Tak naprawdę całość polega na przecięciu przez lekarza warstw skóry, później nakładane są szwy, a pacjent z reguły tuż po tym może już iść do domu. W zaleceniach mężczyzna dowie się, że przez kolejne trzy miesiące powinien stosować prezerwatywę podczas seksu, ponieważ w jego organizmie nadal mogą znajdować się plemniki. Po dwukrotnym badaniu nasienia następuje potwierdzenie, czy wszystkie już zniknęły.

Po zabiegu zazwyczaj pacjent może odczuwać tkliwość w miejscu, gdzie skóra była podrażniona. Niekiedy też występuje opuchlizna, zaczerwienienie, opuchlizna i zasinienie, jednak są to rzadkie powikłania. Po powrocie do domu zaleca się prysznic, pod którym należy zdjąć opatrunek nałożony przez lekarza, aczkolwiek zakładanie jakiegokolwiek nowego jest niewskazane. Często pacjentom może towarzyszyć ból, który najlepiej uśmierzyć najzwyklejszymi z domowej apteczki tabletkami przeciwbólowymi. Jedyne większe ograniczenie, które trzeba wziąć pod uwagę to intensywny wysiłek fizyczny.

Przeciwwskazania i wskazania do wykonania wazektomii u pacjentaDecyzja o wykonaniu zabiegu powinna być świadoma i przemyślana, a tym bardziej nie podejmowana pod wpływem takich czynników jak problemy finansowe, choroby czy presja ze strony partnera. We wskazaniach znajduje się między innymi:

 • moment, gdy zostaje stwierdzone, że rodzina jest kompletna, jest obawa o zajście w ciążę a nie ma pewniejszego zabezpieczenia niż wazektomia
 • sytuacja, gdy partnerka poważnie choruje i zapłodnienie wiązałoby się z zagrożeniem dla jej życia
 • gdy jeden lub obydwoje partnerów jest nosicielami dziedzicznej choroby genetycznej, która nie chce być przekazana ich potomstwu


Natomiast tej metody antykoncepcji nie zaleca się w przypadku:

 • gdy w jedno z partnerów nie jest przekonane do tego, czy chcę kiedyś mieć dziecko
 • gdy jest poważny kryzys w związku
 • gdy partner decyduje się na zabieg tylko, aby odciążyć swoją partnerkę
 • gdy mężczyzna rozważa podejście do wazektomii okresowo a w przyszłości wykonać rewazektomię


 • gdy jedynym powodem jest brak akceptacji dla innych metod antykoncepcji
 • gdy decyzja o zabiegu jest podjęta pod wpływem presji ze strony partnerki


Czy wazektomia jest procesem odwracalnym?Jak najbardziej zabieg jest odwracalny, aczkolwiek jest to kwestia nie zawsze skuteczna. W takim wypadku pacjent poddaje się innemu zabiegowi, czyli rewazektomii, który polega na ponownym połączeniu przeciętych nasieniowodów. Jest to o wiele bardziej kosztowne niż metoda antykoncepcji, ponieważ wynosi aż ponad dziesięć razy tyle. Lekarz wykosztuje specjalny mikroskop, którym jest w stanie połączyć drobne naczynia, dlatego zabieg ten charakteryzuje się dość dużym wskaźnikiem trudności i skomplikowania. Płodność może pojawić się po nawet roku od rewazektomii, a niekiedy potrzebne jest wprowadzenie sterydów, które będą niszczyć przeciwciała.

Skuteczność odwrócenia szacuje się na od 40% do 70%, natomiast w Polsce jest to tylko 10%, ze względu na małą ilość mężczyzn, która ma doświadczenia w tym temacie. Na to, czy proces zakończy się pomyślnie ma wpływ na przykład wiek pacjenta, jakość spermy oraz czas, który upłynął od wykonania wazektomii.

Powikłania pozabiegoweMimo, że wazektomia jest prostym zabiegiem to czasami mogą pojawić się u pacjenta skutki uboczne takie jak:

 • siniak na mosznie


 • stan zapalny i rozwój infekcji oraz infekcje jądra
 • późne odtworzenie ciągłości nasieniowodu
 • grudki spermy o nieregularnych kształtach
 • zespół bólowy po wazektomii, który objawia się tępym bólem w okolicy najądrza
 • obrzęk w miejscach nakłuć i nacięć


 • ból moszny, który zwykle mija z reguły po 2 dniach, jednak, jeśli występuje on dłużej to można stosować środki przeciwbólowe
 • krew w nasieniu
 • krwawienie i krwiak w mosznie., ale problem ten dotyczy jedynie 2% wszystkich przypadków


Zalety oraz wady wazektomiiJako zabieg medyczny czy chirurgiczny wazektomia ma wielu zwolenników i przeciwników, spowodowane jest to jej wadami i zaletami, na które należy zwrócić odpowiednio wcześnie uwagę. Do pozytywnych aspektów należą:

 • 99% skuteczności tej metody antykoncepcji
 • brak większych zmian w gospodarce hormonalnej, nie ma wahań nastrojów oraz nagłego przybierania na wadze, a także nie spada libido
 • mężczyzna odciąża partnerkę i jest sam w stanie decydować o antykoncepcji, teraz to on ma na to również ogromny wpływ
 • znaczące zmiany w życiu seksualnym, co wiąże się też z poprawą relacji w związku


 • zabieg jest jednorazowy i nie przestaje działać, aż do podjęcia się jego odwrócenia a to sprawia, że partnerzy nie muszą martwić się o zajście w ciążę


Oprócz samych pozytywnych aspektów zabieg ma także kilka wad. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

 • wysoki koszt - 2000 złotych
 • wazektomia może łączyć się z problemami ze zdrowiem a także infekcjami
 • skutki uboczne takie jak ból, zasiniania, opuchlizna, krwawienie


 • rewazektomia nie zawsze jest skuteczna, dlatego na jej zrobienia decyduje się bardzo mała liczba pacjentów
 • ta metoda antykoncepcji nie zapobiega licznym chorobom, które przenoszą się drogą płciową, dlatego stosowanie prezerwatywy jest dalej konieczne