pless.pl

Wiadomości

  • 9 listopada 2022
  • wyświetleń: 470

Kredyt we frankach - wygrana w sądzie

Materiał partnera:

Frankowicze walczący o swoje prawa zastanawiają się jak wygrać sprawę w sądzie. Pozytywne wyroki sądu na rzecz osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, dają jasne przesłanki ku temu, aby walczyć o sprawiedliwość. Wygrana w sądzie to jednak nie wszystko. Co dzieje się potem? Jak się przygotować? Jak można wygrać, a kiedy liczyć się z przegraną? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule.

rata,kredyt


Kiedy frankowicz może wygrać w sądzie?Biorąc pod uwagę przeprowadzone już postępowania oraz wyniki rozpraw, główna ich część to sprawy konsumenckie. Osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach kilkanaście lat temu, ma szanse na wydanie przez sąd pozytywnej decyzji odnośnie do zaciągniętego zadłużenia. Pozytywna decyzja w tym przypadku oznacza unieważnienie umowy bądź zmianę kredytu frankowego na kredyt w polskich złotych.

Warto jednak pamiętać, że przy sporach sądowych warto skorzystać z odpowiedniej pomocy prawnej. Jeśli chodzi o kredyt we frankach, warto udać się do kancelarii adwokackiej, która zajmuje się sprawami tego pokroju - doświadczeni specjaliści mogą zwiększyć szansę na wygraną. Co więcej, korzystając z pomocy adwokata, nie narażamy się także na długi okres trwania całego postępowania, ponieważ posiadając stałą pomoc prawniczą, jesteśmy pewni, że okres postępowania będzie najkrótszy z możliwych.

Pomoc specjalisty w zakresie kredytów frankowych to także rzetelne przygotowanie składające się z kompletu niezbędnych dokumentów, dowodów oraz argumentów, co pokazuje, że jesteśmy świetnie przygotowani do obrony naszego stanowiska.

Co dalej po wygranej?Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, a kredyt we frankach zostanie unieważniony, nadchodzi czas na rozliczenie wszelkich spraw z bankiem. Naturalnym tokiem myślenia, jeśli kredyt został unieważniony, umowę uważa się za niezawartą. Oznacza to, że bank może żądać od kredytobiorcy zwrotu wypłaconego kapitału. W takim wypadku najodpowiedniejszym wyjściem jest złożenie oświadczenia o potrąceniu. Co to znaczy? Oświadczenie takie ma na celu wzajemne umorzenie roszczeń do wysokości roszczenia o niższej wartości, a jednocześnie znacznie ułatwia cały proces komunikacji oraz rozliczenia się z bankiem. Jak to wygląda w praktyce?

Na przykład: Jeśli kredytobiorca zaciągnął kredyt na wysokość 300.000 zł, a na podstawie wyroku sądu na rzecz kredytobiorcy zasądzono kwotę 330.000 zł, oświadczenie o potrąceniu polega na umorzeniu kwoty kredytu na wysokość 300.000 zł oraz na zwrocie nadwyżki w wysokości 30.000 zł na rzecz kredytobiorcy.

Po złożeniu takiego oświadczenia kredytobiorca powinien wezwać Bank do zapłaty nadwyżki, którą banki zazwyczaj zwracają bez zbędnych niedogodności.

Kiedy szanse na wygrane maleją?Obecnie większość spraw frankowych jest rozpatrywana na korzyść kredytobiorców, jednak nie oznacza to, że każdy wygrywa takie postępowanie. Kiedy zatem obawiać się, że nasza sprawa może zostać rozstrzygnięta niezgodnie z planami? Głównymi aspektami, które zmniejszają szanse na wygraną, są:

  • zaciągnięcie kredytu frankowego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej,
  • zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości, która zostanie przeznaczona na wynajem
  • zaciągnięcie kredytu, którego cel był mieszany,
  • oraz kilka innych elementów.


Podczas sporu z bankiem, najlepiej udać się do adwokata bądź radcy prawnego, który indywidualnie przeanalizuje sprawę oraz poinformuje o szansach na wygraną. Można także skorzystać z narzędzia - pomoc frankowiczom kalkulator, które w przybliżeniu oszacuje możliwy wariant rozliczenia z bankiem.