pless.pl

Wiadomości

 • 7 listopada 2022
 • wyświetleń: 313

Wszywka alkoholowa Kraków - o tym jak leczyć alkoholizm

Materiał partnera:

Esperal (wszywka alkoholowe) to produkt farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Stworzony przez firmy Polfa Warszawa S.A. produkowany był do 2008 roku, a następnie powrócił 10 lat później ze zmienioną nazwą na Disulfiram WZF. Od lat wspomaga w leczeniu choroby alkoholowej, jako skuteczny bodziec w terapii awersyjnej.

Linkhouse


Disulfiram to związek chemiczny, który jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Metabolizm alkoholu polega na tym, że podczas gdy etanol wchłaniany jest w wątrobie dochodzi do dehydrogenazy alkoholowej i powstaje aldehyd octowy. Następnie dochodzi do jego przemiany pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej do kwasu octowego. Finalnie przechodzi już w dwutlenek węgla oraz wodę. Rola disulfiramu polega zatem na hamowaniu dehydrogenazy aldehydowej w początkowej fazie metabolizmu alkoholu w organizmie i zwiększeniu stężenia aldehydu octowego. Połączenie disulfiramu z alkoholem ma spowodować dolegliwości będące bodźcem w procesie terapii awersyjnej. Są nimi:

 • Zawroty i bóle głowy
 • Nudności
 • Pocenie się
 • Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
 • Wymioty
 • Zaczerwienienie
 • Niedociśnienie
 • Lęk


Mimo iż zamysł wydaje się być kontrowersyjny, to okazuje się bardzo skuteczny ze względu na to, że dolegliwości są prawie trzydziestokrotnie większe, niż w przypadku zatrucia alkoholowego oraz trwają od 30 minut do prawie kilku godzin w zależności od ilości spożytego alkoholu. Sprawa to, iż disulfiram skutecznie odstrasza chorego od spożywania alkoholu i powoduje okres długotrwałej abstynencji.

Więcej o terapii awersyjnej i psychoterapiiPo określeniu roli Esperalu nasuwa się następujące pytanie - czym właściwie jest terapia awersyjna? Terapia awersyjna jest typem terapii wprowadzającej bodziec warunkowy, z natury nieprzyjemny, który ma wywołać awersję względem konkretnego zachowania lub substancji. W odniesieniu do leczenia alkoholizmu disulfiram i dolegliwości związane z połączeniem go z alkoholem mają być tym bodźcem, który będzie odstraszał pacjenta od spożywania alkoholu. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie zważywszy na to, iż psychoterapia skupia się wyłącznie na obszarze umysłowym chorego, a alkoholizm dotyka zarówno sfery umysłowej jak i w sfery somatycznej. Oznacza to, że tak samo jak umysł zostaje uzależniony od substancji tak samo organizm.

Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na sferę somatyczną wszywka alkoholowa Kraków okazuje się niezwykle skutecznym dopełnieniem w psychoterapii uzależnień dla chorego. Dzieje się tak ze względu na możliwość utrzymania u pacjenta długotrwałego okresu abstynencji. Trzeźwość wpływa pozytywnie na postęp psychoterapii i pozwala na lepsze zrozumienie przyczyn obecnego stanu. Nie należy bowiem zapominać, iż choroba alkoholowa ma podłoże psychiczne i konsultacje psychologiczne są kluczowym elementem w odzyskaniu zdrowia.

Oddziaływanie Esperalu oraz psychoterapii jest jednak obopólne. Tak samo jak Esperal wpływa na lepsze efekty w psychoterapii, tak psychoterapia wpływa na lepsze działanie Esperal. Wszywka alkoholowa bowiem pozwala na utrzymanie abstynencji tylko przez pewien czas, a po skończeniu się leku pacjent może wrócić do starego schematu choroby. Psychoterapia zwiększy skuteczność Esperal, dlatego że wspiera mobilizację pacjenta to dalszej abstynencji po okresie leczenia disulfiramem.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal - krok po krokuKrok 1: Wybór kliniki i konsultacja z lekarzemObecnie wiele klinik w Polsce posiada w swojej ofercie zabieg implantacji wszywki alkoholowej. Podczas konsultacji lekarz określa dawkę potrzebną do terapii na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej (najczęściej 8-10 tabletek). Identyfikuje również ewentualne przeciwwskazania do podjęcia zabiegu.

Krok 2: Zabieg i przygotowanieJedynym przygotowaniem dla pacjenta jest to, by nie spożywać alkoholu na okres 24h przed zabiegiem, żadne większe przygotowania nie są wymagane. Zabieg jest mikrochirurgiczny Esperal umieszcza się podczas niego podpowięziowo najczęściej w górnej części pośladka. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a implantacja trwa jedyne 30 minut, więc szybko i bezboleśnie. Przed, w trakcie i po zabiegu jest zapewniona również odpowiednia opieka medyczna.

Krok 3: Już po zabieguOd teraz Esperal będzie działać 8 - 12 miesięcy i pacjent ma w tym czasie zakaz spożywania alkoholu. Rana po zabiegu goi się bardzo szybko, jednak zalecana jest dokładna higiena i zmiana opatrunków w okresie 2. tygodni. Jeśli nie zastosuje się do zaleceń lekarza, to dozna wyżej wymienionych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Poza alkoholem w standardowej dla alkoholika postaci należy też unikać go w przypadku:

 • Czekoladek czy wypieków zawierających alkohol
 • Płynów stomatologicznych na bazie alkoholu
 • Leków, które w składzie zawierają alkohol
 • Wód toaletowych czy perfum na bazie alkoholu (w niektórych przypadkach kontakt z nimi może skutkować reakcją alergiczną skóry)
 • Sosów i innych produktów zawierających ocet


Jest to czas szczególnie wymagający stałych konsultacji psychologicznych, by terapia uzależnień i awersyjna mogły się wzajemnie uzupełniać i przynieść najlepsze rezultaty. To połączenie znacznie podnosi skuteczność używania Esperalu i daje większe prawdopodobieństwo, że pacjent nie powróci do spożywania alkoholu.

Krok 4: Co po 12 miesiącach?Istotnym jest by nawet do 7 dni po zakończeniu terapii Esperalem nie pić alkoholu. Substancja czynna wciąż utrzymuje się w organizmie i dolegliwości zatrucia alkoholowego mogą wystąpić. Jest to czas by sprawdzić, czy faktycznie wszywka alkoholowa spowodowała awersję do alkoholu, czy może być potrzebny kolejny zabieg. Zależy to od indywidualnych potrzeb i stopnia choroby.

Dlaczego właśnie wszywka alkoholowa?Na rynku oprócz wszywek alkoholowych dostępny jest również disulfiram w formie tabletek doustnych. Dawka oraz częstotliwość ich brania ustalane są przez lekarza, jednak tak samo jak w przypadku wszywek alkoholowych przed wzięciem tabletki wymagana jest dwudziestoczterogodzinnym abstynencja. Tabletki również okazują się skuteczne, jednak wybór pomiędzy nimi, a wszywkami alkoholowymi jest kwestią absolutnie indywidualną.

Tabletki doustne wymagają pewnego rodzaju systematyczności, trzeba brać się co pewien okres czasu oraz łatwo jest zapomnieć lub zwyczajnie zrezygnować się w ataku głodu alkoholowego. W przypadku Esperalu działanie jednorazowe jest o wiele dłuższe, a zrezygnowanie z noszenia wszywki łączy się z dodatkowymi kosztami oraz ryzykiem inwazyjnego zabiegu. Tabletki doustne wystarczy zwyczajnie odstawić i po pewnym czasie od wzięcia ostatniej tabletki chory może ponownie wrócić do schematu choroby i zrezygnować z absencji.

Tabletki doustne zatem również mogą okazać się skuteczne, jednak dla osób z silną wolą i dużym zawzięciem w walce z nałogiem. Alkoholik nie zawsze może być w stanie oprzeć się objawom głodu alkoholowego, czy też nie zawsze może być w odpowiedniej kondycji psychicznej, by oprzeć się pokusie wypicia trunku. Wszywki alkoholowe zatem są lepszą opcją dla takich osób i lepiej sprawdzają się w koncepcji terapii awersyjnej. To swoiste zabezpieczenie w przypadku słabości.