Reklama

Wiadomości

  • 10 października 2022
  • 18 października 2022
  • wyświetleń: 5556

[WIDEO] "Biała dama" w lesie koło Woli

Na naszą skrzynkę trafiło nagranie wykonane przez czytelniczkę Kasię. W niedzielę, 9 października zauważyła w lesie koło Woli łanię - albinoskę. Niewykluczone także, że jest to młody daniel - albinos. Tylko i wyłącznie na podstawie jednego zdjęcia i krótkiego filmu nie da się tego zwierzęcia z całą pewnością scharakteryzować. Eksperci podkreślają, że takie umaszczenie może być dużym problemem dla zwierzęcia.W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane właśnie u danieli, choć sfotografowany okaz przypomina młodą łanię. Leśnicy rozróżniają trzy rodzaje albinizmu:

  • prawdziwy, gdzie występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu,
  • częściowy - w którym brak melanin pojawia się tylko w niektórych partiach ciała,

  • leucyjski - polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.


311310547_492634366243600_6946660513240681893_n
fot. nadesłane przez czytelniczkę / Kasia


Albinizm (bielactwo) objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. To dość rzadkie zjawisko, gdyż geny go warunkujące są recesywne. Szacuje się, że wśród zwierząt albinos przytrafia się raz na 100 tysięcy urodzeń.

Takie zwierzę miewa problemy z kamuflażem, więc również ze zdobywaniem pokarmu (drapieżniki) lub ukrywaniem się (np. jeleniowate). Albinizm u zwierząt bardzo często wiąże się ze słabym wzrokiem lub ślepotą i innymi problemami zdrowotnymi.

sid / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.