Wiadomości

 • 5 października 2022
 • wyświetleń: 149

Jak zostać freelancerem w Polsce?

Materiał partnera:

Jesteś odważny i wiesz, jak sprzedawać oferowane przez siebie usługi? W takim razie być może zainteresuje Cię freelancing. To rozwiązanie może wydać się ciekawe również dla osób, które mają dość sztywnych zasad związanych z pracą na etacie. Czym dokładnie jest freelancing? Jak można zostać freelancerem w Polsce? Na czym polega taka praca? Czy warto się na nią zdecydować? Dowiedz się!

Jak zostać freelancerem w Polsce


Czym jest freelancing i na czym polega bycie freelancerem?Freelancing to po prostu alternatywa dla tradycyjnej pracy na etacie. Freelancerem (wolnym strzelcem) jest osoba, która wykonuje zadania na zlecenie. Najczęściej jest wyspecjalizowana w określonej dziedzinie. Nie jest ona również zatrudniona na podstawie umowy o pracy. Może nim być na przykład:
 • copywriter;
 • fotograf;
 • dziennikarz;
 • korektor;
 • grafik komputerowy;
 • SEO-wiec;
 • programista;
 • tłumacz;
 • projektant stron www;
 • analityk finansowy.


Freelancing a etat - różniceNależy podkreślić, że osoba pracująca jako freelancer nie ma górnej granicy wynagrodzenia, zatem co miesiąc może mieć inną pensję. Nie ma ona również szefa. Freelancer samodzielnie podejmuje wszystkie decyzje. Od niego zależy również to, ile będzie pracował w ciągu dnia. Może to być zarówno 12 godzin, jak i zaledwie 4 godziny dziennie.


Jak można zostać freelancerem w Polsce?Rynek pracy w Polsce bardzo się rozwinął w ostatnich latach. 2022 rok to czas, kiedy wielu pracodawców zdecydowało się dopuścić tryb pracy zdalnej. To rzecz jasna miało duży wpływ na freelancerów. Wielu z nich może bowiem pełnić obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne co jest do tego potrzebne, to komputer i dostęp do Internetu. Z tego względu też freelancing jest kojarzony z pracą marzeń z domu.
Choć wiesz już, na czym polega freelancing, to jednak wcale nie oznacza to, że wyróżnienie się w tym świecie jest proste. Zanim zdecydujesz się na taką formę pracy i zrezygnujesz z etatu, to przemyśl to dobrze. Na samym początku dobrze byłoby, gdybyś pozostał przy etacie, natomiast na dodatkowe zadania decydował się po godzinach. Gdy zauważysz, że jest to forma pracy dla Ciebie i Twoje zarobki będą zadowalające, wówczas możesz rozważyć rezygnację z etatu. Pamiętaj także, że bycie wolnym strzelcem to nie same zalety.

Praca w domu to rozwiązanie jedynie dla osób, które są w stanie oprzeć się wielu pokusom, od których roi się w domowym zaciszu. Dodatkowo warto dodać, że osoby, które dopiero wchodzą w ten świat, często popadają w nałogowe odkładanie obowiązków na później. Aby temu zapobiegać, warto wykorzystywać na co dzień pomocne narzędzia dla freelancerów.


Gdzie można znaleźć zlecenia dla freelancerów?Jeśli chcesz zostać freelancerem, to musisz wiedzieć, że będziesz musiał nie tylko wykonywać określone zlecenia, ale także regularnie poszukiwać nowych klientów i nawiązywać z nimi kontakt. Nie martw się jednak - obecnie nie jest to trudne. Zlecenia dla freelancerów możesz bowiem znaleźć w wielu miejscach takich jak np. grupy w mediach społecznościowych, czy portale stworzone dla freelancerów. Nie brakuje również specjalistycznych stron internetowych, które umożliwiają poszukiwanie pracy w danej branży.

Czy freelancing jest opłacalny?Freelancing może być opłacalny jedynie wtedy, gdy jest praktykowany przez osobę odważną oraz pewną swojej wiedzy i umiejętności. Osoba zajmująca się wykonywaniem zleceń może liczyć na elastyczne godziny pracy. Może pracować jedynie popołudniami, czy też w nocy. Jeśli chce, to może mieć także wiele dni urlopowych lub wolne weekendy. Wszystko w tym zakresie zależy od niej.

Freelancer może również zdecydować się na jeden z wielu produktów ubezpieczeniowych, które zostały stworzone specjalnie dla freelancerów. Jednak nie to jest najważniejsze. Wiele osób decyduje się na freelancing, ponieważ umożliwia on samodzielne podejmowanie decyzji o karierze zawodowej i pozwala na ciągły rozwój. Gdy freelancer zdobędzie już stałych klientów, to może rozbudować swoją działalność np. wyspecjalizować się jeszcze bardziej.


PodsumowanieZ powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz zostać freelancerem w Polsce. Pamiętaj jednak, że taka forma pracy nie jest dla każdego. Jeśli zastanawiasz się, czy rzucić etat i zostać freelancerem, to pamiętaj, aby najpierw wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie oraz zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności - tylko wtedy bowiem masz szansę na sukces.

Jeśli chcesz zostać freelancerem (lub już jesteś), koniecznie sprawdź przydatne rady oraz produkty na stronie https://thecopy.pl. Absolutnym must-have jest zestaw startowy freelancera, który szybko i sprawnie pomoże ci zorganizować pracę.